Łukasz Kuczera
Łukasz Kuczera| 

Perseidy 2022. Noc spadających gwiazd nadchodzi. Gdzie, kiedy i jak je oglądać?

5

To nie lada atrakcja i propozycja dla tych, którzy chcą spędzić romantyczny wieczór. W najbliższy weekend czeka nas noc spadających gwiazd. Gdzie, kiedy i jak je oglądać? Oto kilka cennych wskazówek.

Perseidy 2022. Noc spadających gwiazd nadchodzi. Gdzie, kiedy i jak je oglądać?
Perseidy 2022. Noc spadających gwiazd nadchodzi. Gdzie, kiedy i jak je oglądać? (Wikimedia Commons, Guisard)

Perseidy to rój meteorów, które każdego roku wchodzą w atmosferę ziemską, świecąc przy tym na niebie i zapewniając niezwykłe widoki. Samo pojęcie "noc spadających gwiazd" jest nieco mylące, bo tak naprawdę perseidy spadają od połowy lipca aż do końcówki sierpnia. Jednak to w najbliższy weekend zjawisko będzie najbardziej intensywne, przez co najlepiej w nocy z 12 na 13 sierpnia przygotować się na nocne podziwianie nieba.

Perseidy 2022. Noc spadających gwiazd nadchodzi. Gdzie, kiedy i jak je oglądać?

Spadające gwiazdy będzie można obserwować przez całą noc z piątku na sobotę. Trzeba się przy tym uzbroić w cierpliwość, bo dopiero po upływie kilku godzin od zmroku będzie można doświadczyć najciekawszych zjawisk.

Największe prawdopodobieństwo ładnych, jasnych zjawisk, jest w drugiej części nocy, kiedy to gwiazdozbiór Perseusza, czyli miejsce skąd wydają się wylatywać te meteory, jest wysoko nad horyzontem, w północno wschodniej części nieboskłonu - powiedział prof. Paweł Rudawy z Instytutu Astronomicznego Uniwersytetu Wrocławskiego, którego cytuje portal wroclaw.pl.

Aby noc spadających gwiazd można uznać za udaną, należy trzymać kciuki za pogodę. Kluczem do sukcesu jest bowiem niezachmurzone niebo. Jako że zjawisko występuje wysoko w atmosferze, to w razie sporego zachmurzenia szanse na dostrzeżenie perseidów będą zerowe.

Eksperci zwracają uwagę, że w tym roku dodatkowym problemem może być Księżyc. Spodziewane jest, że w nocy z 12 na 13 sierpnia będzie świecił dość mocno, co ma związek z pełnią Księżyca.

Gdzie najlepiej oglądać noc spadających gwiazd? Wskazane jest opuszczenie miasta. Rozświetlone budynki czy latarnie sprawiają, że zjawisko nie wygląda tak efektownie, jak w przypadku obserwowania go chociażby z perspektywy polany kilka kilometrów za granicami miasta.

Jak przygotować się na oglądanie spadających gwiazd? Wbrew powszechnej opinii, wcale nie trzeba zaopatrywać się w lornetkę czy teleskop. Rój meteorów jest dość dobrze zauważalny, o ile tylko wybierzemy się w kiepsko oświetlone miejsce, a niebo będzie bezchmurne.

Warto przy tym pamiętać, że nie da się przewidzieć, ile perseidów spadnie w najbliższy weekend. Zdarzają się lata, gdy można zaobserwować ponad 100 czy nawet 200 spadających gwiazd na godzinę. Dochodzi tez do sytuacji, gdy zjawisko jest znacznie mniej intensywne.

Zobacz także: Wydajemy tyle samo. Ale wyjeżdżamy na krócej
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić