Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
JKM
|

Pod dziełami umieszczono ostrzeżenia. "Czy wszystko w Szwecji jest rasistowskie?"

8
Podziel się:

Szwedzkie muzeum narodowe wpadło na kontrowersyjny pomysł. Pod dziełami sztuki umieszczono ostrzeżenia przed nacjonalizmem i rasizmem. W sieci wylała się fala krytyki. – Czy XIX-wieczne obrazy mogą być rasistowskie? – zastanawiają się komentatorzy.

Pod dziełami umieszczono ostrzeżenia. "Czy wszystko w Szwecji jest rasistowskie?"
Szwedzkie muzeum narodowe wpadło na kontrowersyjny pomysł (Domena publiczna)

Nationalmuseum w Sztokholmie informuje odwiedzających o rasizmie, nacjonalizmie oraz "patriarchalnych rolach płciowych" ukrytych na poszczególnych płótnach. Ostrzeżenie znajdują się pod obrazami na specjalnych tabliczkach. Pomysł wywołał ogromne kontrowersje.

Rasizm i seksizm w szwedzkim muzeum narodowym. Pod obrazami znalazły się wyjaśnienia

Słynny na całym świecie obraz "Transport ciała Karola XII" pędzla Gustafa Cederströma został sklasyfikowany jako nacjonalistyczny. Opis pod nim głosi, że "populistyczny pogląd na szwedzkość opiera się na idealizowaniu przeszłości". Podobne wyjaśnienia znaleźć można pod obrazem "Taniec letni" Andersa Zorna, przedstawiającym tańczących na polu chłopów.

Okazuje się jednak, że nawet obrazy przedstawiające dzikie krajobrazy mogą być przesiąknięte nacjonalizmem. Jeden z pejzaży ukazujących wodospad ma być "wykorzystywaniem potężnej natury" do realizacji założeń "ruchu nacjonalistycznego".

Niektóre dzieła sztuki otrzymały "łatki" z powodu specyficznych skojarzeń. "Wierni w łodzi" pędzla Carla Wilhelmsona przedstawia grupę białych Szwedów w wiejskich strojach. Obraz ma być rasistowski, ponieważ namalowano go w czasie, gdy przeprowadzano antropologiczne badania nad rasami.

Autorzy ekspozycji patrzą również z nowoczesnej perspektywy na XIX-wieczne relacje damsko-męskie. Obraz przedstawiający nagą nimfę w lesie i dwóch podglądających ją faunów, został sklasyfikowany jako seksistowski. Dzieło sztuki ma umacniać "patriarchalne role płciowe".

Sztuka XX wieku została jednak opisana zupełnie inaczej. Większość opisów chwali autorów dzieł za postępowość. Obrazy mają "odzwierciedlać rosnącą różnorodność społeczną".

Kontrowersyjny pomysł muzeum. Internauci są oburzeni. "Czy wszystko w Szwecji jest rasistowskie?"

Etykiety pod obrazami w szwedzkim muzeum narodowym wywołały ogromne kontrowersje. Część osób chwali placówkę za edukowanie odbiorców i postępowość. Archeolog Leif Gren w felietonie dla liberalnej gazety Vestmanlands Läns Tidning podkreśla jednak, że muzeum "nie pozwala myśleć odwiedzającym samodzielnie".

Stała wystawa jest jedną wielką lewicową indoktrynacją, w dodatku finansowaną z pieniędzy podatników – oceniła w komentarzu jedna z osób.

Niektórzy zwrócili także uwagę na to, że coraz więcej rzeczy jest w Szwecji niepoprawnych politycznie. Podkreślono, że nie powinno to wyglądać w ten sposób.

​Czy wszystko w Szwecji jest rasistowskie? Mam pytanie do tych, którzy faktycznie tak myślą. Dlaczego chcecie żyć w tak rasistowskim kraju? – oburzył się kolejny internauta.

Obejrzyj także: Skarb wikingów. Zaskakujące, co odkrył topniejący lodowiec w Norwegii

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(8)
Adam N 1973
rok temu
Szwecja to chory kraj już od ponad 40 lat. Ale w ciągu ostatnich 10 lat nastąpił gwałtowny "postęp" choroby. Zgon "pacjenta" może nastąpić już niedługo
Stara baba
rok temu
Wyjątkowo rasistowski kraj, władze to idioci. Następnym krokiem będzie rewolucja kulturalna, w stylu chińskim. Zniszczą,wszystko, co ma znaczenie. Terroryści, wszelkiej maści, to przy nich chłopaczki z zabawkami. Oni chcą zabić dobroć,mądrość pokoleń, człowieczeństwo. Zaczęli tworzyć potwory,sztuczne i chore umysły. Brak uczuć,empatii,cech ludzkich u współczesnych. Już widać w zachodnich kulturach zidiocenie na szeroką skalę. Świat już jest chory a lewackie oszołomy,chcą Go udusić, swoją głupotą i poprawnością polityczną. W Europie odpowiedzią mądrzejszych i nietolerujących idiotyzmu,są ruchy faszystowskie i nacjonalistyczne. Cała winę za ten stan rzeczy ponoszą polityczni szulerzy i ich chora ideologia, którą implementują na całym świecie. Czekam, kiedy nasz poprawny politycznie światek i jego funkcjonariusze, zaczną palić książki i dzieła sztuki . To już było wielokrotnie i niestety wygląda na to że wkrótce prawdziwa kultura tzw.wyzsza,przestanie istnieć,a potem co? może neutralizacja niepoprawnych politycznie artystów? Już widać prześladowania i rodzacy się rasizm i agresję wobec rasy białej, wobec naszej kultury i osiągnięć z których korzysta cały świat. Ludzie,gdzie nas wiodą spece od inżynierii społecznej i sprzedajni politycy? Poczytajcie historię, aby nie powtarzać, tego, co już przeżyli nasi przodkowie, na przestrzeni wieków. Wolność myśli i wolność słowa,to są prawa człowieka.Zamordyzm rodzi opór i konflikty. Komunizm to najgorsza plaga ludzkości,dziś się ją ukrywa, a prawda jest taka że nawet Stalin nie wymyślił takich dranstw jakie dziś, już na nas,współczesnej ludzkości są stosowane. Za kilka lat będziemy robić rzeczy które jeszcze dziś wydają się nie do realizacji,wszyscy będziemy mordować w różnej formie,nie widząc w tym nic złego,byle to estetycznie wyglądało.Zle czasy dla ludzkości nadciągają. Zgraja zblazowanych bogaczy,zabawia się całą ludzkoscia,wtórują im hojnie opłacani dziennikarze,intelektualiści, politycy inne sprzedajne indywidua. My maluczcy musimy myśleć i bronić swojej wolności.
Wojtunio
rok temu
Czarny humor.
Wp.de
rok temu
Jestem rasistą bo kupuje tylko w BLACK FRIDAY !!
Pan Demia
rok temu
Uwaga rasizm!!!!! Norwegowie wydobywają czarna ropę z ziemii. Paliwo jest pochodzenia rasistowskiego.
Pan demia
rok temu
Obawiam się że autostrady trzeba zlikwidować. Są rasistowskie bo są z ASFALTU.
VIVAT
rok temu
Ach ten postęp ! Najbardziej postępowa jest chyba Francja i właśnie Szwecja . Teraz do lewicowych postępowców dołączyła Wenezuela . Tam postęp gna w tak szalonym tempie , że oni za chwilę zdublują historię i wylądują ponownie w epoce kamienia łupanego !
Misio
rok temu
Czarnoskorzy aktorzy i aktorki w rolach 19w. angielskiej arystokracji to farsa. Proponuję zeby Malcolma X zagrał Brad Pitt
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić