aktualizacja 

Pokazali, jak Rosjanie przygotowali czołg do walki. Było im wstyd?

Na nietypowy pomysł wpadli rosyjscy żołnierze. Na jednym ze swoich czołgów postanowili zrobić dodatkowy pancerz, aby ukryć, że posługują się mocno przestarzałym sprzętem. W strefie walk w Ukrainie wojsko rosyjskie zaczęło używać nowo zmodernizowanych czołgów T-62.

Pokazali, jak Rosjanie przygotowali czołg do walki. Było im wstyd?
Czołg z czasów ZSRR na froncie. Szalony pomysł Rosjan (Getty Images)

Rosjanie nie mają wystarczających możliwości, by wszystkie stracone maszyny zastępować nowo wyprodukowanymi. Z tego powodu Kreml stara się masowo przywracać do służby rezerwy z poradzieckich składów, gdzie znajdują się starsze czołgi T-54/55 i T-62, pamiętające jeszcze czasy Zimnej Wojny.

Ich przywrócenie do gotowości bojowej zajmuje znacznie mniej czasu i w teorii nawet stary czołg jest lepszy niż jego brak. Sęk w tym, że sami Rosjanie wstydzą się swojego sprzętu, dlatego stosują tzw. kamuflaż.

Na jednym ze zdjęć, które pojawiło się w mediach społecznościowych widzimy, że po przeróbce ich maszyna, nie przypomina czołgu, a bardziej połączenie statku kosmicznego i różnych zabawek dla dzieci.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: "Jackie" - polski zwiastun

Kamuflażu ma za zadanie chronić ciężki sprzęt przed atakiem ukraińskich dronów. Z pewnością jest to rozwiązanie lepsze niż żadne, ale w przeszłości nie raz okazywało się zdecydowanie niewystarczające.

Wydaje ci się, że widziałeś już wszystko i nic więcej cię już nie zdziwi? A jednak... W rankingu zmodernizowanych czołgów pierwsze miejsce zajęli czołgiści z Buriacji. Przynajmniej pod względem kamuflażu osiągnięto nowy poziom - czytamy w Telegramie.
Trwa ładowanie wpisu:telegram

Jakim sprzętem dysponują Rosjanie?

T-62 to rosyjski czołg podstawowy II generacji, którego pierwsza wersja weszła do służby w 1962 roku.

W Ukrainie najczęściej spotykane są modele T-62M/MW, które są częścią rosyjskich głębokich rezerw modernizacyjnych z lat 80. XX wieku. Te warianty zostały wyposażone w dodatkowe moduły pancerza kompozytowego na wieży i kadłubie, a wersja MW została wzmocniona kostkami pancerza reaktywnego Kontakt-1.

Dodatkowo, czołgi te otrzymały ulepszony silnik o mocy 620 KM i zmodernizowany system kierowania ogniem z dalmierzem laserowym, co umożliwiało wystrzeliwanie przeciwpancernych pocisków kierowanych 9K116-2 Szeksna.

Autor: JAR
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić