Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...

Polacy mają duże problemy. Interweniuje hiszpański minister sprawiedliwości

8

Obywatele Europy Środkowej i Wschodniej, którzy wyemigrowali do Hiszpanii, napotykają na niespodziewany problem. Pojawia się on, gdy próbują zarejestrować w urzędach stanu cywilnego swoje nowo narodzone dzieci. W sprawie wielokrotnie składano skargi.

Polacy mają duże problemy. Interweniuje hiszpański minister sprawiedliwości
Polscy rodzice nie są w stanie zarejestrować swoich dzieci w hiszpańskich urzędach. Nie są jedynymi, którzy napotykają na podobne trudności (Getty Images, ER Productions Limited)

Na trudności przy rejestracji dzieci skarżą się też m.in. imigranci z Rosji, Ukrainy czy Białorusi. Jedną z przyczyn, dlaczego dochodzi do nieporozumień z urzędnikami, jest specyfika słowiańskich nazwisk, które podlegają odmianie oraz posiadają swoje żeńskie i męskie wersje.

Problemy z rejestracją dzieci w Hiszpanii. Z czego on wynika?

Różne końcówki w nazwiskach rodziców i dzieci to tylko jeden z problemów, jakie napotykają Polacy w hiszpańskich urzędach. Mimo upływu lat nadal nie wszystkie regiony w kraju uznają odmienne formy.

W Hiszpanii dzieci tych samych rodziców noszą identyczne nazwiska – pierwsze po matce, drugie po ojcu. Jednak jak informuje PAP, sami opiekunowie prawni często nie wyrażają zgody na podobne rozwiązane, nawet jeśli noworodek przyszedł na świat ze związku np. Hiszpanki i Polaka.

Ze względu na skalę problemu przedstawiciele narodów, które on dotyka, wielokrotnie składali skargi do rzecznika praw obywatelskich. Zgodnie z jego ubiegłoroczną rekomendacją hiszpańskie urzędy powinny zezwolić imigrantom na modyfikowanie końcówek w zależności od tego, jakiej płci jest dziecko.

Ponieważ, mimo rekomendacji rzecznika, problem nie ustawał, w sprawę włączyło się ministerstwo sprawiedliwości. W konsekwencji w połowie kwietnia pojawiło się kolejne zalecenie, dotyczące rejestracji rodzeństwa w odmianach męskiej i żeńskiej.

Zobacz także: Zobacz też: Koronawirus. Polacy kombinują przy szczepionkach na COVID-19. Jest powód
Autor: EKO
Źródło:PAP
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Zobacz także:
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić