, 
aktualizacja

Policja wlepia surowe kary. Za bezpodstawne wezwanie służb

51

Policjanci skutecznie weryfikują zgłoszenia wpływające do nich i podejmują odpowiednie działania. Kiedy wymagana jest pomoc - ta organizowana i udzielana jest natychmiast. Kiedy jednak mają do czynienia z nieodpowiedzialnym żartem, kierują sprawę na drogę sądową.

Policja wlepia surowe kary. Za bezpodstawne wezwanie służb
Policja wlepia surowe kary. Za bezpodstawne wezwanie służb (Licencjodawca)

Coraz częściej wśród tysięcy zgłoszeń, które otrzymuje policja każdego dnia, zdarzają się takie, które zostały zmyślone przez zgłaszających. To telefony na policję czy na numer alarmowy 112 wykonywane z pełna premedytacja dla nieodpowiedzialnego żartu.

Nieprawdziwe zdarzenia i fałszywe historie, z uwagi na swoją wagę i charakter w ciągu jednej chwili, często angażują do działania dziesiątki policjantów, strażaków czy ratowników medycznych. Angażują siły i środki, które niejednokrotnie mogłyby być użyte w innym miejscu, na przykład gdy faktycznie doszłoby do zaistnienia niebezpiecznej, powodującej zagrożenie życia i zdrowia sytuacji.

Wtedy może się zdarzyć, że osoba potrzebująca i czekająca udzielenia natychmiastowej pomocy będzie czekać na taką pomoc dłużej - właśnie przez zaangażowanie służb jadących do fałszywego alarmu czy nieprawdziwego zdarzenia - czytamy na stronie policji.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Wywołanie fałszywego alarmu czy wprowadzanie w błąd funkcjonariuszy służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo to nie tylko skrajna nieodpowiedzialność czy bezmyślność.

To także wiąże się ze złamaniem przepisów prawa oraz późniejszej odpowiedzialności. Te mogą być różne - w zależności od okoliczności i charakteru zdarzenia oraz potencjalnych skutków takiego zdarzenia.

Policja wlepia surowe kary. Co grozi za bezpodstawne wezwanie?

Zazwyczaj takie sprawy trafiają do sądów. Ale może się zdarzyć, że nieodpowiedzialny żart polegający na przykład na zgłoszeniu fałszywego alarmu bombowego zostanie zakwalifikowany wówczas jako przestępstwo, zagrożone karą od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności.

W zależności od skali zaangażowania służb oraz okoliczności konkretnego zgłoszenia, sprawy te są dokładnie analizowane i rozpatrywane przez odpowiedni organ. W wielu przypadkach zapadają prawomocne wyroki i nakładane są kary finansowe na autorów nieodpowiedzialnych zachowań.

Autor: JAR
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Jak gotować ziemniaki? Ten dodatek sprawi, że będą idealne
Korea Południowa. Jest wniosek o impeachment prezydenta
Policja przeszukuje domy byłego komisarza UE. Poważne podejrzenia
Kryzys demokracji w Korei Południowej? Stan wojenny i jego konsekwencje
Jest 15 mld mil od Ziemi. Po tygodniach wysłał sygnał
Wysiadł z auta na A4. Zobaczcie, co miał w ręku. Burza w komentarzach
Rekordowe straty Rosji. Podano, ilu żołnierzy tracą w ciągu dnia
Tak działa psi umysł. Zaskakujące wyniki badań
Koszt mszy świętej? Ksiądz jasno stawia sprawę
Podróż przez słowa. Rozwiąż krzyżówkę pełną transportowych haseł
Kolejne odwołane wizyty w Korei Południowej. Jest decyzja Szwecji
Weszła na stronę podaną na opakowaniu lalki. Matka zszokowana
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić