Półokręgi znalezione we Francji. Tajemnica rozwiązana po 150 latach

17

Ponad 150 lat temu na terenie Francji znaleziono kilka półokręgów z czasów paleolitu. Archeologowie przez lata nie potrafili wyjaśnić, do czego służą. Tajemnicę udało się odkryć dzięki prostemu eksperymentowi.

Półokręgi znalezione we Francji. Tajemnica rozwiązana po 150 latach
Półokręgi okazały się być częścią broni. (University of Kansas)

Tajemnicze obiekty zostały dokładnie przebadane przez Justina Garnetta i Fredericka Selleta z Uniwersytetu w Kansas. Archeolodzy przeprowadzili prosty eksperyment, który po 150 latach pozwolił zrozumieć, do czego służyły półokręgi. Opis odkrycia opisano w czasopiśmie Journal of Paleolithic Archaeology.

Zagadka rozwiązana po 150 latach

Półokręgi wykonano z poroża jelenia. Według archeologów były one częścią większego urządzenia, które mogło służyć do polowań.

Justin Garnett i Frederick Sellet doszli do wniosku, że tajemnicze przedmioty były częścią miotacza oszczepów znanego także jako atlatl. Żeby udowodnić swoje stanowisko wykonali miotacz i przymocowali do niego repliki półokręgów. Okazało się, że służyły jako pierścieniowe uchwyty na palce.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Wykopaliska w Pompejach. Niezwykła historia nowego odkrycia
Pierścienie pochodzą z miejsc, w których przeprowadzano konserwację sprzętu. Wyglądają jak uchwyty i działają jako uchwyty na palce – powiedział Garnett dla Live Science.

Naukowcy zaznaczyli, że chociaż ich eksperyment się powiódł to nie mają pewności, że właśnie do tego służyły półokręgi wykonane z kości. Nie znaleziono bowiem żadnego miotacza, który miałby przymocowane podobne uchwyty.

Zawsze powinniśmy być ostrożni przy przypisywaniu funkcji prehistorycznym artefaktom – zawsze istnieje szansa, że ​​możemy się pomylić - dodał naukowiec.

Pierwszy otwarty pierścień został odkryty w jaskini Le Placard w południowo-zachodniej Francji w latach siedemdziesiątych XIX wieku. Od tego czasu znaleziono jeszcze 10 podobnych przedmiotów. Jeden z nich wciąż był przymocowany do poroża.

Każdy otwarty pierścień przypomina grecką literę omegę i jest wielkości około 5 cm. Niektórzy archeolodzy sugerowali, że półokręgi mogły być ozdobami lub zapięciami do odzieży.

Autor: ABA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić