Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Przejdź na
Łukasz Maziewski
|

Polska granica nieszczelna wbrew zapewnieniom rządu. Znamy dane

432
Podziel się:

Jak informuje rzecznik MSW położonej przy granicy z Polską Brandenburgii, zaczyna brakować miejsc w obozie dla uchodźców w Eisenhuettenstadt. Tylko we wrześniu z Polski i Litwy trafiło do Niemiec 1,4 tys. osób. Jak ma się to do zapewnień o szczelności granicy?

Polska granica nieszczelna wbrew zapewnieniom rządu. Znamy dane
Grupa migrantów koczujących przy granicy z Polską na Białorusi. Wielu udaje się przedostać do Niemiec (Straż graniczna)

W obozie w Eisenhuettenstadt przebywa 2,5 tys. osób. Obóz zaczyna się zapełniać, a jego maksymalne obłożenie to 3,5 tys. miejsc. Według dyrektora obozu, Olafa Jansena, każdego dnia przybywają nowe osoby. Nie wystawia to dobrego świadectwa szczelności polskiej granicy.

Jak opisuje "Deutsche Welle", tylko we wrześniu do obozu trafiło 1,4 tys. osób. Jansen przekonuje, iż każdego dnia przybywa od 50 do 100 nowych uchodźców. Od początku roku aż pięciokrotnie wzrosła liczba przebywających tam ludzi.

Rzecznik brandenburskiego MSW Martin Burmeister poinformował, że większość z nich przybyła do Niemiec z Polski i Litwy. Czy w związku z tym można mieć pretensje do straży granicznej i wojska, które na granicy przebywa?

Działań SG w tym zakresie broni były szef formacji gen. Leszek Elas. Przekonuje, że granica nigdy nie będzie w stu procentach szczelna. Pomimo minimalizowania słabych punktów ludzie będą się przez nią przedostawać.

Na granicy USA i Meksyku też jest płot, a ludzie i tak przechodzą. Nawet jeśli jest wprowadzony stan wyjątkowy i szczególnie jeśli mają pomoc po stronie białoruskiej. Co do Niemiec, to jednak jest kilka wątpliwości. Przede wszystkim nikt nie potrafi dziś ustalić jaka część przeszła granicę białorusko-polską, a jaka białorusko-litewską czy białorusko-łotewską - mówi o2.pl gen. Elas.

Z niechętną akceptacją wypowiada się o słynnym płocie budowanym przez żołnierzy na granicy. Przekonuje, że w obecnej sytuacji ten płot jest lepszy jako rozwiązanie przymusowe, niż wypychanie ludzi z terytorium Polski z powrotem na granicę

Kwestia ośrodków

Zwraca także uwagę, że nawet jeśli migranci trafiają już do Polski, to nietrudno jest im nasz kraj opuścić. Wiąże się to z rodzajem ośrodków, w których są umieszczani. Te dzielą się na ośrodki otwarte i zamknięte - pilnowane przez funkcjonariuszy Straży Granicznej.

Co do zasady osoby, którym udało się złożyć wniosek o nadanie statusu uchodźcy, umieszczane są w ośrodkach otwartych. Z takich ośrodków łatwo jest się wydostać, zniknąć, zwłaszcza jeśli ma się jakąś pomoc, np. kogoś "na zewnątrz" - mówi o2.pl gen. bryg. Leszek Elas, były szef straży granicznej.

Wspomina również, że około 2010 r. trafiło do Polski 5 tys. Gruzinów. Wjeżdżali do naszego kraju przez Terespol. Zgodnie z procedurami kierowano ich do ośrodków otwartych. Znaczna część z nich, jak mówi gen. Elas, błyskawicznie wyjechała z Polski dalej na Zachód.

Niemcy wiedzą

Z kolei następca Elasa na stanowisku, gen. Dominik Tracz mówi, że Niemcy mają dobre rozeznanie w tym, kto i skąd trafia do ich ośrodków.

Niemcy wiedzą, że oni przyszli do nich od nas i z Litwy. Duże liczby wskazują na to, że determinacja migrantów jest bardzo silna. Niemcy raczej nie będą ich "oddawać" z powrotem do Polski - mówi o2.pl.

Sugeruje, ze nasi zachodni sąsiedzi skorzystają z unijnych środków i rozbudują jeszcze bardziej już istniejące ośrodki albo zbudują nowe.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(432)
niezbytmądrya...
4 miesiące temu
Zanim Polacy zaczeli głośno i aktywnie popierac rewolucję na Białorusi to już powinni myśleć o płocie . Granica umowna jest wtedy gdy obaj sąsiedzi są w zgodzie. Bo tak na prawdę to granicy nie ma.
bzyk
4 miesiące temu
Polska potrzebuje około 100.000 pracowników , więc po przyczeniu do zawodu można by zatrudnić tych migrantów zamiast oglądać się na Ukraińców .
JAR
4 miesiące temu
Niemcy narzekają a przecież sami sobie sprowadzili tysiące imigrantów.Ręka w nocniku.
Zaskoczony
4 miesiące temu
Ale ciocia Merkel zapraszała więc o co kaman?
Ewcia
4 miesiące temu
Niektórzy naiwniacy typu Tusk,, myślą", że uchodźców da się wygonić do pracy w Polsce za mniej niż minimalną krajową. Profesor Leszek Kołakowski, gdyby żył i gdyby był prezydentem to wprowadziłby do konstytucji wyłączenie spod ochrony prawnej i delegalizację wrogów wolności równości i tolerancji i nie byłoby problemu z Muzułmanami w Polsce. Gdyby unia Europejska wcieliła w życie wspomnianą radę profesora Leszka Kołakowskiego z tekstu,, o tolerancji " to już dawno rozwiązaliby problem muzułmańskich fanatyków w Europie.
Lewicowa Ania...
4 miesiące temu
Deportować ich na Karaiby, tam gdzie są te pożary, bo oni nam Europę rozwalą. Są przeciwnikami europejskich wartości a bezczelnie się na nie powołują i oczekują tych wartości i korzystają z rzeczy sprzecznych z szariatem np szkoły państwowe i socjal tylko dlatego bo to jest wygodne, ale jednocześnie chcą narzucić swój szariat a jak ich się prosi o przestrzeganie europejskich wartości (wolności, równości i tolerancji i demokracji) to zarzucają ludziom rasizm i nietolerancję czyli własne cechy. Oni są jak pis i Czarnek i Janusz Korwin do Trzeciej potęgi!
Kola
4 miesiące temu
Dobrze niech idą do Niemiec a społeczeństwo niemieckie niech łoży na przybyszów,ale nie wszyscy Niemcy tego chcą
Hwdp
4 miesiące temu
Straż graniczna powinna używać broni palnej bo to napaść na Polskę. Gdyby sytuacja byla odwrotna i my na miejscu imigrantow Łukaszenki to juz by nas nie było na tym świecie . Wyobrazam sobie dziką radość tych ludzi po takiej rzezi , strzelanie w niebo , wycie i dziekczynne modły. Każdy nawet jeśli się nie przyzna wie że tak by było
Bohum
4 miesiące temu
Niech sie dzieje wola Boska koniec kropka :))
soboart
4 miesiące temu
Do Niemiec uciekają? Jak to? To ich miejscem docelowym nie był "Raj na Ziemi" zwany Polską ?! ;) Sorry, ale dokładnie takie wrażenie się odnosi słuchając dziś naszych politykierów (i tych z rządu, i tych z oPOzycji)
Cvhhh
4 miesiące temu
Muzułmanie, jeszcze nie ożywili żadnej gospodarki, ani w obrębie własnej cywilizacji, ani żadnej innej. Za to podsycać, nakręcać niepokoje społeczne potrafią jak nikt inny. Nie dogadują się z żadnym narodem, ani z innymi Muzułmanami. Import Muzułmanów = import problemów, ZAWSZE I WSZĘDZIE. Tego nie zmieni otwartość, polityczna poprawność, czułe serduszko ani żadne programy, pakiety socjalne, aktywacyjne itp.
Sfyuiii
4 miesiące temu
Niemcy (spece od rozwiązań ostatecznych) nie wiedzą o robić z ludźmi w obozach... znak czasów chyba. Wszystko się poodwracało.
propagacja201...
4 miesiące temu
Ten tzw.dziennikarz powinien zostać powołany do wojska i wysłany na granicę z Białorusią.Wtedy pisałby obiektywnie.A teraz piszem bzdety.
człowieczek
4 miesiące temu
Za 2, 3 tygodnie prezes PIS podziękuję prezydentowi Łukaszence, za pomoc w identyfikacji wrogów suwerenności państwa. Tusk chyba już się zorientował, że 'totalna opozycja' jest wpuszczana w kanał i przystopował z hejtem na instytucje państwa polskiego. A rykoszetem oberwą też takie różniaste tuleje, gersdorfy, lemparty i żurki wszelakie.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić