Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Łukasz Maziewski
Łukasz Maziewski
|

Policjanci, wojskowi i służby też dostaną po kieszeni. "Ładny mi Polski Ład"

1651
Podziel się:

Nie tylko nauczyciele odczuli w kieszeniach Polski Ład. Cała budżetówka drapie się po głowie i patrzy z niepokojem na wypłaty. A te będą dla wielu pracowników "mundurówki" przynajmniej o kilkaset złotych niższe. Żołnierze, policjanci i funkcjonariusze służb specjalnych dostaną po kieszeni.

Policjanci, wojskowi i służby też dostaną po kieszeni. "Ładny mi Polski Ład"
Wojskowi, policjanci i służby dostaną po kieszeni (Getty Images)

Spadki wynagrodzeń dotyczą praktycznie wszystkich formacji mundurowych. Najgłośniej mówi się o policjantach, którzy już liczą straty. Ale nie tylko ci w czynnej służbie — obniżki dotkną również mundurowych emerytów.

Większość naszych rozmówców jest w czynnej służbie. Nie godzą się na podanie imion ani nazwisk. Niektórzy podają stopnie służbowe, niektórzy rejony, w których służą. Wszyscy jednak — lub niemal wszyscy — narzekają na nowe wypłaty.

Mniejsze wypłaty nie są jednak równe dla wszystkich. Na uposażenie składa się kilka elementów składowych. Przede wszystkim okres ("nalot" - jak mówią mundurowi) służby. Po drugie: stopień służbowy. Po trzecie: stanowisko. Po czwarte: dodatki służbowe.

Inne dodatki będzie miał kapitan z wojskowej logistyki, a inne — stosownie wyższe — kapitan w jednostce specjalnej, jak np. GROM czy Jednostka Wojskowa Komandosów. Wyższy dodatek ma oficer policji pracujący "na przykryciu", a niższy — równy mu stopniem funkcjonariusz drogówki.

U mnie luz, nie ma problemu. Dwie dychy mogę przeżyć - mówi o2.pl policjant, służący w jednym z miast wojewódzkich.

Ale nie dla wszystkich Polski Ład jest tak łaskawy. Piotr, policjant z Warszawy, otrzymał wypłatę mniejszą o niemal 170 zł.

Wszyscy są wk...i, a najbardziej kadra kierownicza, od kierowników referatów przez ekspertów, naczelników, komendantów w górę. Policjant na II grupie, który ma 25 lat, bez wykształcenia, doświadczenia, dostaje 5100 na rękę. A ja z 15-letnim stażem, po studiach kierunkowych dostaję 4900 - mówi z rozgoryczeniem doświadczony funkcjonariusz.

Dodaje z wściekłością, że jego nie stać na używany samochód za kilkanaście tysięcy, bo ma dom, rodzinę i kredyt, a słyszy słowa o średnich zarobkach w policji. Ale nie on jeden. Szefowie komend rejonowych w Warszawie (odpowiadają one komendom powiatowym) wypłaty obcięto o... 800 zł! Policjanci zwracają uwagę na jeszcze jedną kwestię. W 2018 r. wynegocjowali oni podwyżki rzędu 500 zł. Było to w ramach porozumienia po słynnej akcji "psiej grypy". Nie dość, że dostali je z opóźnieniem, to jeszcze okazało się, że teraz dużą ich część "zje" Nowy Ład. Oraz inflacja.

Stróże prawa mówią, że sytuacja wygląda jednak zastanawiająco, bo zdarza się, że policjanci na podobnych stanowiskach, z podobnymi dodatkami i wysługą lat otrzymują różne wynagrodzenia.

Ch... wie. Na razie to wygląda na takie "chybił-trafił". Jednemu zabrali 30, innemu - 70 zł - mówi funkcjonariusz z centralnej Polski.

Policjanci na wyższych stanowiskach stracą kilkaset zł. Najwyżsi rangą funkcjonariusze, zarabiający ok. 12 tys. zł brutto, czyli ok. 9,9 tys. zł "na rękę" po obniżce będą mogli liczyć na ok. 9350 zł. Media informują o średnich obniżkach po 200-300 zł. Gorzej wygląda sytuacja emerytów. Tych policyjnych, wojskowych i innych z sektora mundurowego.

I tak np. emeryt policyjny pracujący na ważnym stanowisku sektora bezpieczeństwa w jednej z mazowieckich instytucji samorządowych dostanie emeryturę mniejszą o... 1000 zł. Wszystko jest zależne od przedstawionych wyżej składowych.

Gorzej w wojsku i służbach

Niewesoło wygląda też sytuacja w wojsku. Najwięcej stracą ci na najwyższych stanowiskach albo o rzadkich i cennych specjalizacjach. I tak np. żołnierz Sił Powietrznych w stopniu pułkownika, pilot na zmianach w ramach Nowego Ładu straci 500 zł.

Podpułkownik z jednostki wojskowej na Pomorzu na stanowisku dowódczym otrzymał wypłatę mniejszą o 333 zł. Trzech żołnierzy o tym samym stopniu, z różnych części kraju, otrzymało mniej o odpowiednio 245, 250 i 350 zł. Mówiąc obrazowo, najwięcej straci na tym kadra średnia i wyższa — od kapitanów w górę.

Pogrom finansowy zaliczyli także funkcjonariusze służb specjalnych. Wysoki oficer jednej ze służb wojskowych zobaczył wypłatę mniejszą o około... 600 zł.

Wszyscy, którzy mają powyżej 10 tys. zł. Ładny mi "Polski Ład" - irytuje się nasz rozmówca. I dodaje, że cieszy się, iż podjął decyzję o odejściu na emeryturę.

Oficer jednej z cywilnych służb, emeryt:

Ja dostałem mniej o 117 zł. Dużo i niedużo, ale wszyscy, którzy odchodzili w tym okresie co ja i z mniej więcej podobnych stanowisk, dostaną podobnie po kieszeni - mówi o2.pl.

Po kieszeni dostali także funkcjonariusze ABW. W największej polskiej służbie specjalnej, osoby na wyższych stanowiskach funkcyjnych, dyrektorzy czy naczelnicy, mogą stracić nawet około 1000 zł.

A Ty zyskałeś czy straciłeś na Polskim Ładzie? Podziel się z nami swoją historią na dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Nowe stawki mandatów. Efekty już są
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(1651)
obłęd
6 miesięcy temu
Waloryzacja emerytur o 6,1% - to czysta kompromitacja GUSu, działającego na polecenie pisu. Wydatki emerytów, to w 99% : żywność, media (woda, gaz, prąd, śmieci, czynsze itp) i ....LEKI!, które drożeją z dnia na dzień w kosmicznym tempie. Jakim cudem wylicza GUS inflacje 4,89% w tych obszarach ..... tylko żoliborski Putin o tym wie i jego Sługa Wielki, " złotousty " MOrawiecki.
taki kraj..
6 miesięcy temu
Powinny posypać się pozwy zbiorowe. Premier-amator jest tak pogubiony w labiryncie pisowskich i własnych łgarstw, że tylko sądy opanowane w 100% przez Miękiszona będą mu mogły pomóc w dowodzeniu swoich racji.
Dyzma
7 miesięcy temu
A dodatkowe środki to z mandatów i kar? Ile dorobią za zniewalanie społeczeństwa które ich utrzymuje?
Arek
7 miesięcy temu
Zaczyna się. Koniec Pis.......
Swirus
7 miesięcy temu
To jest kolejny krok swirusa zabieranie ludziom kasy ...
Ekononnhhh
7 miesięcy temu
Ktoś im to kazał zrobić to jest grą związana ze swieusem ..ludzie którzy .mysla wieszak co chodzi ..
Ekononnhhh
7 miesięcy temu
Ktoś im to kazał zrobić to jest grą związana ze swieusem ..ludzie którzy .mysla wieszak co chodzi ..
Ekononnhhh
7 miesięcy temu
Ktoś im to kazał zrobić to jest grą związana ze swieusem ..ludzie którzy .mysla wieszak co chodzi ..
prawnik
7 miesięcy temu
Chcieli być klasą średnią to mają.
Pracownik urz...
7 miesięcy temu
Ten rząd wspiera tylko leni i pracujących na czarno. Każdy kto pracuje obecnie w Polsce uczciwie na umowę o pracę czuje się jak frajer.
sygnały dnia
7 miesięcy temu
Niemiecka szczujnia w akcji zwąchała okazje i nadaje, ale wiemy ze podwyższono wolna kwote od podatku tego nikt tu nie mowi a to bedzie gwoźdź do trumny opozycji
Andrzej G
7 miesięcy temu
W uzupełnieniu mojego wcześniejszego wpisu ... Co zasiali, to efekty zbiorą przy następnych wyborach. Głosowałem na PIS, bo zawiodłem się na ich poprzednikach. Teraz widzę, że jednym i drugim jesteśmy tylko potrzebni przy urnach wyborczych
nik
7 miesięcy temu
Brakuje słów na Polski ład.Posłowie grzmią ale się cieszą ze oni wyszli na tym dobrze im nikt nie zabierze nic.Nie mam zamiaru głossować na kogokolwiek z polityków zasiadających w sejmie,senacie.Dla mnie są przegrani.O PiSie się nie wypowiadam bo brakuje słów na ta propagandę rządzących i łamaniem prawa .Zatrudniaja rodziny nieudaczników i mamy to co mamy burdel.Szlak trafia jak obniżaja nam jeszcze emrytury .Lepiej być nieukiem .Wstyd potem mówia ze to pomyłka.Ludzie trzymajcie ale oni wykączaja ludzi brakiem opieki medycznej a teraz nerwowo.
Andrzej G
7 miesięcy temu
Jestem emerytowanym pilotem wojskowym w stopniu majora. Porównując emeryturę jaką otrzymałem w grudniu 2021 do stycznia 2022 okazuje się, że jestem w plecy 89 zł. Kwota brutto, jak i składka ZUS się nie zmieniły, natomiast o 89 zł w styczniu naliczono mi wyższy podatek w związku z czym na moje konto wpłynęła w styczniu kwota o 89 zł niższa w stosunku do grudnia 2021. To ma być Polski Ład ? To jest Polski Bajzel
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić