Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Przejdź na
Aldona Brauła
|

Pomorskie. Ludzkie szczątki w Dolinie Śmierci

1
Podziel się

W Dolinie Śmierci położonej na obrzeżach Chojnic (Pomorskie), archeolodzy odnaleźli ludzkie szczątki. Mogą należeć do więźniów bydgoskiego Gestapo, których rozstrzelano w styczniu 1945 roku.

Pomorskie. Ludzkie szczątki w Dolinie Śmierci
Archeolodzy natknęli się na szczątki masowo zamordowanych więźniów. (Pixabay)
bFdPnQVx

O odkryciu poinformował dr Dawid Kobiałka, który nadzoruje prace prowadzone w ramach projektu naukowego "Archeologia Doliny Śmierci". Głównym celem tego przedsięwzięcia jest lokalizacja miejsc, w których doszło do masowych egzekucji podczas II wojny światowej.

Miejsce odnalezienia szczątków to tzw. Dolina Śmierci. Pas o długości 1,5 km jest położony na północnej granicy Chojnic. Dzisiaj są tam pola uprawne i łąka.

Jak wyjaśnia archeolog to miejsce, gdzie dokonano egzekucji miejscowej ludności. Według niektórych świadków w październiku i listopadzie 1939 roku stracono tam ok. 500 osób. W 1945 w tym miejscu dokonano kolejne egzekucji - więźniów gestapo

bFdPnQVz
Zobacz także: Pierwsza plaga w historii ludzkości. Duńscy eksperci przedstawili nowe dowody

Prawdopodobnie to właśnie szczątki pomordowanych więźniów zostały odnalezione w Dolinie Śmierci. Eksperci nie są jeszcze pewni, jak na razie postarają się ustalić przynajmniej minimalną liczbę ofiar.

bFdPnQVF

Miejsce odkrycia jest zabezpieczone betonowymi płytami, zamontowano fotopułapki, a teren patroluje policja. Archeolodzy czekają teraz na przyjazd prokuratora z Gdańska, który oceni, czy prace w Dolinie Śmierci mogą być kontynuowane. W sprawie egzekucji jest wiele niejasności i nie wiadomo, ile osób poległo oraz gdzie dokładnie spoczywają.

Mamy nadzieję, że przy wykorzystaniu różnych metod badawczych, np. lotniczego skanowania laserowego, analizy historycznych zdjęć lotniczych i zobrazowań satelitarnych, badań powierzchniowych przy użyciu wykrywaczy metali, uda nam się ustalić, gdzie dokładnie znajdowały się okopy i z których ich odcinków ekshumowano szczątki poległych - powiedział dr Kobiałka.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bFdPnQWa
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(1)
🛸🛸🛸🛸
rok temu
🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić