Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
EKO
|

Serce huraganu Sam zaskakuje. Puścili w nie drona. Zobacz nagranie

10
Podziel się:

Na Oceanie Atlantyckim szaleje huragan Sam. Dociera już do okolic Bermudów, a zaniepokojeni meteorolodzy śledzą jego zasięg i siłę. Eksperci z Narodowej Agencji Oceanów i Atmosfery wysłali w samo serce huraganu specjalny dron. Wnętrze żywiołu może zdziwić wiele osób. To pierwsze takie nagranie

Serce huraganu Sam zaskakuje. Puścili w nie drona. Zobacz nagranie
Narodowa Agencja Oceanów i Atmosfery wysłała dron w samo serce huraganu Sam (YouTube, WWLTV)

Droga huraganu Sam zakończy się dopiero w przyszłym tygodniu. Dotrze wówczas w rejony północnego Atlantyku jako – z powodu wytraconej po drodze siły – głęboki niż umiarkowany. Jednak na razie do jego nagrania konieczne było wcześniejsze zabezpieczenie drona.

Nagrali dronem wnętrze huraganu Sam. Jak wyglądało?

Jak podaje NBC News, Narodowa Agencja Oceanów i Atmosfery wykorzystała do sfilmowania wnętrza huraganu specjalny autonomiczny pojazd – tzw. saildrone. Został zaprojektowany przez firmę o tej samej nazwie. Dzięki wyposażeniu w kamerę wyglądający jak "zrobotyzowana deska surfingowa" sprzęt był w stanie przetrwać w środku żywiołu.

Aby wytrzymał w trudnych warunkach, saildrone został wyposażony w specjalne skrzydło. Sprzęt rejestrował nie tylko obraz, lecz także m.in. prędkość i kierunek wiatru, ciśnienie barometryczne, temperaturę, zasolenie czy wilgotność. Po publikacji materiału przez Narodową Agencję Oceanów i Atmosfery okazało się, że wnętrze huraganu było zaskakująco spokojne w porównaniu do tego, co działo się na zewnątrz.

Spodziewamy się ulepszyć modele prognostyczne, które pomogłyby przewidzieć intensyfikacje huraganów. Ponieważ nasila się ona w przeciągu kilku godzin, stanowi poważne zagrożenie dla społeczności przybrzeżnych, a dane zebrane z systemów bezzałogowych pozwolą ulepszyć kolejne modele – podkreśla naukowiec Greg Foltz (Phys.org).

Jak podkreśla Greg Foltz, podobne zjawiska atmosferyczne zjawiają się coraz częściej. Naukowiec tłumaczy to skutkami katastrofy klimatycznej.

Zobacz także: Zobacz też: Oko huraganu Ida. Satelity w USA zarejestrowały przerażający moment uderzenia żywiołu
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(10)
burak
8 miesięcy temu
Żadne ocieplenie klimatu. Wiele lat temu, "ocieplenie klimatu" do głowy nikomu nie przyszło, a trąby powietrzne w różnych regionach kuli ziemskiej były , są i będą. "Naukowcy" nie ściemniać, nie robić ludziom wody z mózgu. Kto ma wiedzę, logicznie myśli to wie co jest.
Romek
8 miesięcy temu
Czy tam są gazy cieplarniane pochodzące z gazów jelitowych niezdekarbonizowanych
Jasio
8 miesięcy temu
Wpuscili drona a wystarczyło porozmawiać z marynarzami, min kilka statków przeszło przez oko cyklonu, oni wiedzą: w środku 1-2 km średnicy jest całkowita cisza...
2001
8 miesięcy temu
Jest to tragedia nie dopomyslenia .
Rowernik
8 miesięcy temu
Religia cieplenia klimatu... a raczej sekta ocieplenia. Ociepleniem klimatu rzekomi specjaliści tłumaczą liczne huragany i nawet miewają rację, ocieplenie pewne jest, ale były takich tysiące w nowszej historii Ziemi. Dziś pod ocieplenie podpinają się liczne lobbies, np.wiatrakowe, fotowoltaiczne, atomowe. Jeszcze jakiś czas temu media zapraszały profesorów krytykujących wyznanie zberwicowanej i chorej Grety Thunberg czy Ala Gore'a, dziś już nawet PiS powołał proroka, Ministra Klimatu.
Xxx
8 miesięcy temu
Ten huragan to centrum dystrybucji covid
soczysty
8 miesięcy temu
Nakazuje się Hiszpanom natychmiast zamknąć wulkan... Ponieważ wulkan zatruwa i niszczy środowisko, uwalniając w powietrze miliardy ton gazów, pyłów i innych szkodliwych dla środowiska i ludzi pierwiastków i minerałów. Kwaśne deszcze. Gazy cieplarniane. Wulkany wręcz rujnują ekologię na całym świecie. I niema tu porównania z żadną emisją przez tysiące lat przez człowieka. Nakazuje się Hiszpanom natychmiast zamknięcie wulkanu.
Kolli79
8 miesięcy temu
Jak to był dron to ja jestem król Artur.
barnamar
8 miesięcy temu
Niedługo napiszcie o wielkiej sensacji - że jak się kliknie w literkę na klawiaturze, to pojawia się literka w tekście!!! Fascynująca rewelacja!!! Kto by się spodziewał? WOW!!!
Nochybażart
8 miesięcy temu
Nie wiem co niby ma nas zadziwić. Przecież wiadomo od dawna że w centrum huraganu jest spokojniej niż na zewnątrz
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić