Serce huraganu Sam zaskakuje. Puścili w nie drona. Zobacz nagranie

17

Na Oceanie Atlantyckim szaleje huragan Sam. Dociera już do okolic Bermudów, a zaniepokojeni meteorolodzy śledzą jego zasięg i siłę. Eksperci z Narodowej Agencji Oceanów i Atmosfery wysłali w samo serce huraganu specjalny dron. Wnętrze żywiołu może zdziwić wiele osób. To pierwsze takie nagranie

Serce huraganu Sam zaskakuje. Puścili w nie drona. Zobacz nagranie
Narodowa Agencja Oceanów i Atmosfery wysłała dron w samo serce huraganu Sam (YouTube, WWLTV)

Droga huraganu Sam zakończy się dopiero w przyszłym tygodniu. Dotrze wówczas w rejony północnego Atlantyku jako – z powodu wytraconej po drodze siły – głęboki niż umiarkowany. Jednak na razie do jego nagrania konieczne było wcześniejsze zabezpieczenie drona.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Nagrali dronem wnętrze huraganu Sam. Jak wyglądało?

Jak podaje NBC News, Narodowa Agencja Oceanów i Atmosfery wykorzystała do sfilmowania wnętrza huraganu specjalny autonomiczny pojazd – tzw. saildrone. Został zaprojektowany przez firmę o tej samej nazwie. Dzięki wyposażeniu w kamerę wyglądający jak "zrobotyzowana deska surfingowa" sprzęt był w stanie przetrwać w środku żywiołu.

Aby wytrzymał w trudnych warunkach, saildrone został wyposażony w specjalne skrzydło. Sprzęt rejestrował nie tylko obraz, lecz także m.in. prędkość i kierunek wiatru, ciśnienie barometryczne, temperaturę, zasolenie czy wilgotność. Po publikacji materiału przez Narodową Agencję Oceanów i Atmosfery okazało się, że wnętrze huraganu było zaskakująco spokojne w porównaniu do tego, co działo się na zewnątrz.

Spodziewamy się ulepszyć modele prognostyczne, które pomogłyby przewidzieć intensyfikacje huraganów. Ponieważ nasila się ona w przeciągu kilku godzin, stanowi poważne zagrożenie dla społeczności przybrzeżnych, a dane zebrane z systemów bezzałogowych pozwolą ulepszyć kolejne modele – podkreśla naukowiec Greg Foltz (Phys.org).

Jak podkreśla Greg Foltz, podobne zjawiska atmosferyczne zjawiają się coraz częściej. Naukowiec tłumaczy to skutkami katastrofy klimatycznej.

Zobacz także: Zobacz też: Oko huraganu Ida. Satelity w USA zarejestrowały przerażający moment uderzenia żywiołu
Autor: EKO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić