aktualizacja 

Powiedział prawdę o irańskich dronach. Nie wiedział, że jest już na antenie

Ekspert rosyjskiego Ministerstwa Obrony przyznał na antenie, że drony, które Rosjanie nazywają "swoimi" są w rzeczywistości importowane z Iranu. Dodał, że "dowództwo nie chce się do tego przyznać". Urzędnik nie powiedział jednak tego celowo - myślał, że rozmowa odbywa się poza kadrem.

Powiedział prawdę o irańskich dronach. Nie wiedział, że jest już na antenie
Szczątki irańskiego drona Shahed-136 zestrzelonego nad terytorium Ukrainy (Siły Zbrojne Ukrainy)

W ostatnich tygodniach Rosja aktywnie używa dronów "Gerań-2". Te bezzałogowce są trudne do wykrycia przez ukraińską obronę przeciwpowietrzną, przez co ataki na ukraińskie miasta się nasiliły. Maszyny atakowały m.in. dwie kijowskie elektrociepłownie.

Irańskie drony w Rosji. Ekspert powiedział prawdę

Media i eksperci od miesięcy donosili, że drony, których używa Rosja, są importowane z Iranu i w rzeczywistości nazywają się Shahed-136. Jednak zarówno strona rosyjska jak i irańska tego nie potwierdzały.

Jednak prawda wyszła na jaw. W rosyjskiej propagandowej telewizji RBK gościem w czwartek był ekspert ministerstwa obrony Rosji. Mieli rozmawiać o kryzysie gospodarczym w Europie i przyszłości wojny. Jednak urzędnik chciał na samym początku powiedzieć dziennikarzom, jakich tematów trzeba unikać. Powiedział więc, że nie mogą nazywać... irańskich drony irańskimi.

Nie chcę, żeby ludzie potem o tym rozmawiali, dlatego nie skupiajmy się na tych irańskich dronach. Bo jak to się mówi, d*pa jest, a słowa nie ma. Wszyscy wiedzą, że te drony są irańskie, ale władze się do tego nie przyznają - powiedział ekspert.

Mężczyzna nie wiedział, że cała rozmowa już jest nagrywana i jest transmitowana na żywo. Oszołomiona dziennikarka początkowo nie wiedziała, jak zareagować, ostatecznie po prostu udała, że tego nie słyszała i zaczęła mówić o czymś innym.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Irańskie drony w Rosji

Wcześniej ukraińskiemu wywiadowi udało się ustalić, że Rosja zamówiła aż 2,4 tys. sztuk dronów kamikaze Shahed-136. Szacunki dotyczą jednak samych dronów tego modelu, a Iran dostarcza armii Putina również bezzałogowce Mohajer-6.

Shahed-136 zaliczane są do kategorii amunicji krążącej, która może formować tzw. rój. Pozwala na to specjalna mobilna wyrzutnia, która jednocześnie może transportować, a później wystrzelić pięć dronów. Ataki takich formacji są poważnym zagrożeniem, bo spora liczba urządzeń może przytłoczyć obronę przeciwlotniczą i spowodować więcej zniszczeń.

Zobacz także: Najnowsze nagranie z katastrofy Su-34 w Rosji. Skala zniszczeń poraża
Autor: BA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić