Wojciech Darewicz| 
aktualizacja 

Prawda o Wuhan. Kontrowersyjny raport o początkach pandemii koronawirusa

3
Podziel się:

Dwójka chińskich aktywistów opublikowała w sieci wywiad z lekarką z Wuhan. Znalazła się w nim mocna krytyka działań rządu. Za pokazanie jak chińska administracja "radziła" sobie z pandemią koronawirusa, Chen Mei i Cai Wei zostali aresztowani.

Prawda o Wuhan. Kontrowersyjny raport o początkach pandemii koronawirusa
Doktor Ai Fen z Wuhan. Co się z nią dzieje? (YouTube)

Zniknięcie aktywistów. Chen Mei i Cai Wei zniknęli 19 kwietnia. Początkowo nikt nie wiedział, co się z nimi stało. Dziś wiadomo, że zostali zatrzymani przez policję, usłyszeli zarzuty i czekają na proces. Są oskarżeni o "wszczynanie kłótni i prowokowanie kłopotów". Chińskie władze celowo nie są tutaj precyzyjne, nie pierwszy raz za pomocą tak sformułowanych zarzutów starają się zamknąć usta krytykom.

Koronawirus w Chinach. Ośmielili się pokazać prawdę

Aktywiści publikowali raporty na temat epidemii. Jeden z nich powstał na podstawie wywiadu z doktor Ai Fen z Wuhan. Choć zapis rozmowy nie był tajny i pokazał go chiński magazyn Renwu, materiał zniknął z jego stron zaledwie kilka godzin po publikacji.

Zobacz także: Nieprzewidziane skutki koronawirusa. Skóra lekarzy zmienia kolor

Doktor Ai Fen stała na pierwszej linii walki z koronawirusem. Zarządzała pracą oddziału ratunkowego Wuhan Central Hospital. W szczerym wywiadzie bez ogródek mówiła, co działo się w grudniu 2019 roku, gdy epidemia dopiero się rozpoczynała. Okazuje się, że lekarka wydawała w tamtym czasie ostrzeżenia o "podobnym do SARS” wirusie, który "wydaje się rozprzestrzeniać" w chińskim mieście. Niestety, sprowadziło to na nią kłopoty. Po nieprzychylnych władzy słowach zniknęła.

Jeśli tylko bym wiedziała, co ma za chwilę nastąpić, przenigdy nie przejmowałabym się naganami. Do cholery, o tym co się dzieje, mówiłabym każdej napotkanej osobie, gdziekolwiek bym ją spotkała – można była usłyszeć w szybko skasowanym wywiadzie z Fen.
Zobacz także: Gravitas: The interview China tried to hide | Wuhan Coronavirus | Dr. Ai Fen

Aktualnie aktywiści, którzy ośmielili się podchwycić temat, czekają na proces. Został im przydzielony prawnik z urzędu.

Jest to wyraźna próba powstrzymania radców, jakich do obrony zatrudniła rodzina. Nie mamy zamiaru akceptować prawników narzucanych przez władzę, oni nie mają zamiaru reprezentować naszych prawdziwych poglądów – powiedział Chen Kun, starszy brat Chen Mei w rozmowie z South China Morning Post
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić