Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
JKM
|
aktualizacja

Prokuratura ściga go od 5 lat. Powód? Absurdalny

526
Podziel się:

Dolnośląska prokuratura od pięciu lat nie daje spokoju Bartoszowi Horobowskiemu. Młody mężczyzna w Wigilię 2016 roku wszedł do kościoła w czapce, ściągając na siebie gniew proboszcza oraz parafian. Usłyszał zarzuty pobicia księdza oraz znieważenia uczuć religijnych.

Prokuratura ściga go od 5 lat. Powód? Absurdalny
Ksiądz złożył zawiadomienie do prokuratury (Getty Images, Wikimedia Commons, Jacek Halicki)

W Wigilię 2016 roku na Dolnym Śląsku panowała sroga zima. Bartosz Horobowski wraz z kolegami stanęli w przedsionku kościoła w czapkach. Po mszy po kościele zaczął przechadzać się proboszcz Andrzej Adamiak. Chciał podzielić się z parafianami opłatkiem.

"Gazeta Wyborcza" opisała, że ksiądz postanowił przypomnieć młodemu mężczyźnie o zdjęciu nakrycia głowy w niecodzienny sposób. Proboszcz strącił jego czapkę na ziemię. Horobowski wyciągnął telefon, żeby zacząć nagrywać przebieg zdarzenia.

Doszło do utarczki, a proboszczowi na pomoc rzucili się parafianie, w tym organista oraz ojciec jednego z ministrantów. Na nagraniu z kamery monitoringu widać, że ksiądz upuścił tacę z opłatkami. Wylądowały one na posadzce i zostały podeptane przez wiernych.

Trzy procesy. Trzy różne wyroki

Po całym zdarzeniu proboszcz złożył zawiadomienie do prokuratury. Śledczy dwukrotnie odmawiali wszczęcia postępowania. Za trzecim razem skierowano jednak do sądu akt oskarżenia przeciwko Horobowskiemu. Zarzucono w nim 24-latkowi pobicie księdza.

Mimo, że biegli uzyskali dostęp do nagrań z monitoringu, w trzech kolejnych procesach zapadły trzy różne wyroki – od skazania do uniewinnienia. Sprawa znalazła swój finał w Sądzie Najwyższym. Odrzucił on wniosek o kasację uniewinnienia mężczyzny.

To nie koniec sprawy. Prokuratura znowu się odwołała

Okazuje się jednak, że to wcale nie koniec sądowej batalii. Do śledczych zgłosili się bowiem parafianie, którzy zeznali, że obrażone zostały ich uczucia religijne. Na początku marca sąd uniewinnił jednak Horobowskiego w tej sprawie.

Prokuratura po raz kolejny odwołała się od wyroku. Pismo wpłynęło kilka dni temu do Sądu Okręgowego w Świdnicy.

Obejrzyj także: Msza tylko w kościele? Ksiądz o nabożeństwach online

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(526)
Syr, 10, 12-1...
miesiąc temu
12 Początkiem pychy człowieka jest odstępowanie od Pana, gdy odstępuje jego serce od swego Stwórcy. 13 Albowiem początkiem pychy – grzech, a kto się jej trzyma, zalany będzie obrzydliwością. Dlatego Pan zesłał przedziwne kary i takich doszczętnie wytracił. 14 Pan wywrócił trony władców, a na ich miejscu posadził cichych. 15 Pan wyrwał z korzeniami narody, a na ich miejscu zasadził pokornych. 16 Pan spustoszył krainy narodów i zniszczył je aż do fundamentów ziemi. 17 Wyrwał je z nich, wytracił, a pamięć o nich wymazał z ziemi. 18 Nie dla ludzi stworzona jest pycha ani szalony gniew dla zrodzonych z niewiasty.
Syr, 7, 29-31
miesiąc temu
29 Z całej duszy bój się Pana i szanuj Jego kapłanów! 30 Z całej siły miłuj Tego, co cię stworzył, i sług Jego nie opuszczaj! 31 Bój się Pana i oddawaj cześć kapłanowi, oddaj część mu należną, jak ci nakazano:
K25
miesiąc temu
Teraz go złapią i powieszą za coś tam. PiS coś gdzieś znajdzie chcąc przykryć własną nieudacznosc
Jestem katoli...
miesiąc temu
Kompromitacja drogi Księże Proboszczu! Gdzie twoje przykazania, gdzie twoje miłosierdzie, gdzie twoje przebaczenie?? Przecież tego uczycie wiernych, wstyd i niewiarygodne poniżenie dla kościoła, niewiarygodne zachowanie Księdza. Jestem katoliczką od 70 lat, ale teraz wydaje mi się, że księża zbaczają z drogi i jak politycy stają się naszymi ekonomami z batem, jak za dawnych lat. Jak długo taki kościół będzie istniał? Niezbyt długo, bo już widzimy, że 40-50 % wiernych odwróciło się od kościoła.
PePe
miesiąc temu
Polska gotowa do wojny jak Finlandia? Ha ha ha, smiech na sali, najbardziej rozbrojony narod w europie. czym? kijami od miotly? A media wlasnie nakrecaja kampanie przeciwko broni czarno prochowej - nie wymaga zezwolenia, za chwile i to bedzie zakazane.
ks. Marek
miesiąc temu
I bardzo dobrze że ciągają go pięć lat, jak mógł nie zdjąć czapki! Szach-mat! Bóg zapłać†
nieświęty
miesiąc temu
Katolik ma wykolejone uczucia religijne jak watykańska wiara .
Ministrant
miesiąc temu
Jeszcze trochę i skończą się "przywileje" czarnych facetów w spódnicach, jeszcze troszkę...
W domu Bożym
miesiąc temu
tylko biskupom wolno cudaczyć w tych czapach Arlekina. I to przy świętym ołtarzu...
rychu
miesiąc temu
a gdzie drugi policzek
Qra
miesiąc temu
to kara za chodzenie do kościoła!
jjjjjj
miesiąc temu
W kościele nie ma Boga, po co tam chodzić???????????
dziadek Zenek
miesiąc temu
To są konsekwencje wchodzenia w strefę komfortu państwa watykańskiego. Omijać takie przybytki a będzie spokojniej.
Czesio
miesiąc temu
Bóg jest od przebaczania.. ja zaś szybko ułatwiłbym ich wzjemne spotkanie ...
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić