aktualizacja 

Przeciek pytań maturalnych. W sieci pojawiły się tematy matur. Uwaga na naciągaczy

10

Z powodu panującej pandemii wokół tegorocznych egzaminów maturalnych pojawia się wiele obaw, dotyczących sposobu ich przeprowadzenia. Nie brakuje także internetowych naciągaczy, którzy starają się zarobić na niepewności stremowanych uczniów.

Do tegorocznej matury uczniowie podejdą 8 czerwca
Do tegorocznej matury uczniowie podejdą 8 czerwca (PAP)

Tegoroczne matury mają zostać przeprowadzone 8 czerwca. Na ostatnie przygotowania zostało już niewiele czasu. Ostatniej deski ratunku uczniowie szukają często w sieci, gdzie mogą natknąć się na oszustów.

Wpisując w wyszukiwarkę hasła dotyczących egzaminów maturalnych, pojawiają się te, dotyczące przecieków tegorocznych matur. Często takie treści kierują nas na płatne strony lub pojawia się konieczność wysłania wiadomości SMS w celu otrzymania konkretnych pytań. Takie zabiegi to częste oszustwa.

Zobacz także: Koronawirus w Polsce. Co z rekrutacjami na studia? Jest odpowiedź

Matura 2020. Jak się przygotować?

Są jednak metody, pozwalające na samodzielne przygotowanie się do egzaminu. Dr Anna Stempka, polonistka z II LO w Bydgoszczy za pośrednictwem "Expressu Bydgoskiego" udzieliła kilku wskazówek tegorocznym maturzystom.

Przy powtarzaniu materiału ważne, by robić to w odpowiedniej kolejności. Zdaniem ekspertki, na początek należy powtórzyć wiedzę o epokach literackich. - Jest ona niezbędna do interpretacji utworów literackich - podkreśla dr Anna Stempka.

Ekspertka podkreśliła także konieczność znajomości lektur. Zgodnie z jej radami warto przypomnieć sobie nie tylko tak zwane lektury z gwiazdką (jak np. III część "Dziadów", "Lalka" czy "Wesele"), ale także te, które pojawiły się w poprzednich etapach nauczania.

Wiedzę o lekturze i epokach najlepiej powtarzać chronologicznie, bo tylko wtedy uczeń dostrzeże, co nowego wnosi dana epoka - podkreśla dr Anna Stempka, cytowana przez "Express Bydgoski".

Jakie tematy mogą pojawić się na tegorocznej maturze? Ekspertka ma swoje typy. Jej zdaniem warto wziąć pod uwagę ważne wydarzenia historyczne, których okrągłe rocznice obchodziliśmy w bieżącym roku.

Rok 2020 został ogłoszony przez Sejm Rokiem Bitwy Warszawskiej, więc idealnie pasowałoby tu np. „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego - mówiła dr Anna Stempka. - A jak do tego dołączymy 75. rocznicę zakończenia II wojny światowej, 80. rocznicę wydarzeń katyńskich i 70. rocznicę Deklaracji Schumana, która leży u podstaw powstania Unii Europejskiej, to układa się to w całość. Można tu podjąć problem walki o wolność, jej zachowanie, odpowiedzialności za ojczyznę, czy społeczeństwo, w którym się żyje.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić