Przełom w Japonii. Do tej pory część gwałcicieli była bezkarna

20

Wielkie zmiany nadchodzą w Japonii. Pierwszy raz od 1907 roku zaktualizowano definicję gwałtu. Podniesiono również wiek przyzwolenia na stosunek seksualny, który do tej pory był jednym z najniższych na świecie.

Przełom w Japonii. Do tej pory część gwałcicieli była bezkarna
Przełomowa zmiana w Japonii. Zaostrzono przepisy dotyczące gwałtu (Adobe Stock)

Władze Japonii w końcu postanowiły zaostrzyć przepisy dotyczące gwałtu. Definicję tego karalnego czynu rozszerzono z "stosunek seksualny przy użyciu siły" na "stosunek seksualny bez zgody". W większości krajów rozwiniętych, także w Polsce, za gwałt uznaje się stosunek seksualny wymuszony na ofierze "przemocą, groźbą lub podstępem".

Nowe przepisy na temat gwałtu w Japonii

Zmiana definicji gwałtu to nie jedyna kwestia, nad jaką pracowali rządzący w Japonii. Podnieśli oni też ustawowy wiek przyzwolenia na stosunek seksualny z 13 lat do 16 lat.

Teraz aktywność seksualna będzie więc legalna dopiero od 16 roku życia. Nastolatki w przedziale wiekowym 13-15 lat będą mogły legalnie uprawiać seks, o ile ich partner nie będzie starszy od nich o więcej niż 5 lat.

Warto podkreślić, że dotychczasowy wiek przyzwolenia (13 lat) był jednym z najniższych na świecie! Tą kwestią w Japonii zajęto się pierwszy raz od 1907 roku.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Dramatyczna historia Katarzyny. To tylko "zabawa w dorosłych"

Zdaniem wielu osób wcześniejsze przepisy nie potrafiły dobrze ochronić ofiar napaści seksualnych. Doprowadzały do niespójnych, niesprawiedliwych orzeczeń sądów. Rodziły u zgwałconych niechęć do zgłaszania przestępstw.

Teraz osoby, które będą chciały zgłosić gwałt, otrzymają na to więcej czasu. Zgodnie z nowymi regulacjami okres przedawnienia przedłużono z 10 do 15 lat. Zamiany dotyczą też nagrywania aktów seksualnych innych osób (podglądactwo).

Wszystkie te przepisy przyjęła w piątek, 16 czerwca bieżącego roku, wyższa izba parlamentu Japonii.

Japonia powinna również oferować więcej pomocy finansowej i psychologicznej ofiarom napaści na tle seksualnym - powiedziała BBC prawniczka i rzeczniczka praw Sakura Kamitani.
Trwa ładowanie wpisu:twitter
Autor: PŁA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić