Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
BA
|

Przełomowy wyrok sądu. Pary jednopłciowe mogą świętować

18
Podziel się:

Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie orzekł, że urodzone w Kanadzie dziecko dwóch mężczyzn, z których jeden jest obywatelem Polski, ma prawo do polskiego obywatelstwa. - Państwo nie może czynić łaski z potwierdzenia obywatelstwa - czytamy w uzasadnieniu wyroku.

Przełomowy wyrok sądu. Pary jednopłciowe mogą świętować
Zdjęcie ilustracyjne (Getty Images, monkeybusinessimages)

Walka w sądzie o nadanie polskiego obywatelstwa dla córki jednopłciowej pary trwała przez kilka lat. Polskie urzędy i Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie systematycznie odmawiały potwierdzenia obywatelstwa dziecka. Argumentowano to "klauzulą porządku publicznego".

"Dyskryminacja małoletniej"

W sprawę zaangażował się Rzecznik Praw Obywatelskich, który podzielił argumentację pełnomocnika rodziny. Według niego takie działanie polskiej administracji stanowi "dyskryminację małoletniej ze względu na orientację seksualną jej rodziców".

W środę, 16 lutego 2022 roku, Naczelny Sąd Administracyjny uchylił wszystkie poprzednie decyzje i zobowiązał wojewodę mazowieckiego do wydania w ciągu 30 dni decyzji o potwierdzeniu obywatelstwa polskiego dziecka pary.

Walka trwała "niewyobrażalnie długo"

W uzasadnieniu decyzji wskazano, że "państwo nie może czynić łaski z potwierdzenia obywatelstwa w sytuacji, gdy przepis prawa materialnego wyraźnie stanowi o obowiązku takiego działania". NSA zaznaczył też, że wymaganie dostarczenia badań genetycznych, które potwierdzały więź biologiczną pomiędzy dzieckiem a ojcem, było "utrudnieniem, na jakie narażono dziewczynkę".

Mecenas pary Jacek Skrzydło w rozmowie z "Wyborczą" nie kryje radości z tego powodu, choć dodaje, że "powinno to być czymś oczywistym". Jak mówi, walka z systemem trwała "niewyobrażalnie długo".

Na kasację wyroku czekaliśmy trzy lata. Sprawa jest o tyle zastanawiająca, że z prostą czynnością administracyjną, jaką jest potwierdzenie polskiego obywatelstwa dziecka w sytuacji, gdy biologiczny ojciec jest polskim obywatelem, nie powinno być z tym żadnego problemu — zaznacza mecenas.
Zobacz także: Dymisja po wycieku maila. "Przekroczenie wszelkich norm"
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(18)
nick
4 miesiące temu
ale to który je w sumie urodził?
szogun
4 miesiące temu
Czy to jeszcze Polska czy już republiki bananowe ?
Baba
4 miesiące temu
Sorry, wpis powinien być pod wyrokiem za obraz z tęczą. Po kliknięciu wszedł pod ten artykuł.
Baba
4 miesiące temu
Oskarżenie powinno być wycofane. Tęcza jest symbolem przymierza Boga z ludźmi, miedzy ludźmi i wszystkim co żyje! Obraz piękny bo podkreśla i przypomina to czym powinni kierować się ludzie w życiu: empatią i życzliwością, poszanowaniem drugiego oraz troską o środowisko.
Ludwik
4 miesiące temu
Obywatelstwo dziecku należy się jak najbardziej ,ale czym prędzej to dziecko należy zabrać z tego toksycznego środowiska.
kol
4 miesiące temu
proszę o ratunek!
malkontent
4 miesiące temu
Komentujący winni przeczytać eksperyment Calhouna to wyciszy emocje.
PATRIOTA
5 miesięcy temu
to jest niedopuszczalne , teraz jest bardzo widoczne , że te pseudo sądy w POLSCE trzeba rozwalić na mak i może wtedy dojdziemy do normalności?
Wrrrrr
5 miesięcy temu
Jeżeli ojcem tej małej jest Polak, to powinna dostać polskie obywatelstwo. Jeśli nie jest, to obywatelstwo nie powinno być przyznane. To logiczne. Ale wyroki sądów często daleko odbiegają od logiki i poczucia sprawiedliwości.
normalny czło...
5 miesięcy temu
klauzula porządku publicznego, śmiech na sali...Rzeczywiście argument, nadanie dziecku dwóch ojców obywatelstwa polskiego byłoby zagrożeniem dla tego dziwnego państwa...
yxyxy
5 miesięcy temu
obywatelstwo powinno byc po biologicznej matce. a jeśli będzie trzeci ojciec to dziecko będzie miało 3 obywatelstwa ? jak tatusiowie się rozwiodą to straci obywatelstwo ? pole do nadużyć.
Salam
5 miesięcy temu
Matrix włączony.
Bieda
5 miesięcy temu
" dwóch męcizn urodzili dziecko" Diecko bedzie bogata.
domorosły pra...
5 miesięcy temu
Obywatelstwo polskie uzyskuje się na podstawie "prawa krwi", więc obowiązkiem sądu było ustalenie czy obywatel polski jest ojcem dziecka. Jeśli tego zaniechano to trochę słabo.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić