Wróć na
Jan Manicki
|

Przerażające sceny w Wuhan. Pokażą to, czego nie widział świat

140
Podziel się

Kiedy świat słyszał dopiero o "nowej niegroźnej chorobie" rozprzestrzeniającej się w Chinach, dwaj filmowcy z Wuhan założyli kombinezony i rozpoczęli zdjęcia w przepełnionych chińskich szpitalach. Tak powstał film "76 Days". Chińczycy uchwycili mrożące krew w żyłach sceny na samym początku pandemii.

Przerażające sceny w Wuhan. Pokażą to, czego nie widział świat
(Getty Images, TPG)
bCYuquwl

Przerażeni ludzi dobijający się do szpitala, lekarze osuwający się na ziemię z wycieńczenia i osoby na próżno błagające o możliwość ostatniego zobaczenia się ze swoimi bliskimi zakażonymi koronawirusem. Ujęcia nakręcone przez chińskich filmowców są naprawdę zatrważające. Film został zmontowany przez reżysera Hao Wu z Nowego Jorku.

"76 Days" miało swoją premierę w poniedziałek na festiwalu filmowym w Toronto. Nazwa filmu odnosi się do 76-dniowej blokady Wuhan, gdzie rozpoczęła się pandemia. Miasto zostało przez chińskie władze praktycznie całkowicie odcięte od świata.

bCYuquwn

Przerażający film z Wuhan. Poświęcenie kamerzystów

Film został nakręcony w nurcie cinéma-vérité (franc. kino prawdy). Na próżno szukać w nim lektora albo wywiadów do kamery. Obraz skupia się na intymnym obcowaniu z lekarzami i pacjentami zmagającymi się z nową rzeczywistością.

Wu pierwszy raz skontaktował się z kamerzystami podczas wizyty w Chinach na Chiński Nowy Rok. Chaotyczne pierwsze tygodnie pandemii pozwoliły filmowcom uzyskać niesamowite ujęcia. Ponieśli oni jednak oczywiście koszty tego przedsięwzięcia, narażając się na niebezpieczeństwo i przypłacając nagrania wyczerpaniem własnych organizmów.

Reżyser filmu opisał niezwykłe poświęcenie kamerzystów. Opowiedział, że było to dla nich potworne doświadczenie niczym "w strefie wojny". Kilka razy jeden z filmowców chciał ściągnąć gogle, zwymiotować.

Nie mógł tego zrobić, bo jeśli raz zdejmiesz kombinezon, masz zakaz powrotu do szpitala – opisał Wu, cytowany przez AFP.
bCYuquwt

Film o pandemii. Osobista motywacja reżysera

Wu miał osobistą motywację do wyprodukowania filmu. Jego dziadek zmarł na raka wkrótce po wybuchu pandemii. Nie mógł przed śmiercią znaleźć łóżka w szpitalu ze względu na przepełnienie wszystkich placówek z powodu koronawirusa.

Na początku byłem zły na chiński rząd. Bardzo chciałem się dowiedzieć kto jest winny, co jest przyczyną pandemii – stwierdził reżyser.

Jego podejście zmieniło się z czasem. Kiedy pandemia rozprzestrzeniła się na cały świat, chęć znalezienia winnych została wyparta przez chęć udokumentowania tego doświadczenia. Wu postanowił więc zmontować zdobyte u źródła ujęcia. 

bCYuquwu

Film o koronawirusie. Łatwiej było nakręcić go w Chinach

Wu zauważył, że jak na ironię, pomimo ścisłej cenzury w Chinach, dostęp do bezpośrednich informacji był tam dużo łatwiejszy. Reżyser spotkał się z dużo większymi problemami z kręceniem w nowojorskich szpitalach. Obawiał się tam przede wszystkim ewentualnych sporów sądowych.

Szpitale w Wuhan którym na początku bardzo brakowało środków ochrony osobistej, z zadowoleniem przyjęły informacje o tym, że ktoś będzie kręcił u nich film. Liczyły dzięki temu na dodatkowe fundusze. Te pomogłyby pokryć braki w sprzęcie.

Według reżysera Hao Wu film unika polityki i szukania winnych. Skupia się raczej na osobistych historiach występujących w nim osób. Pokazuje ich cierpienie i odwagę, załamanie i nadzieję.

Lekarze w kombinezonach czule trzymają dłonie pacjentów oderwanych od swoich rodzin. Medycy rozpoznawalni są dla widza tylko po kolorowych bazgrołach, namalowanych na kombinezonach. Narysowali je sami, aby rozpoznawać się z daleka.

bCYuquwv

Przerażający film z Wuhan. "Blizna na psychice narodu"

Nie jest pewne, czy film kiedykolwiek ukaże się w Chinach. Pekin ściśle kontroluje informacje na temat koronawirusa, które wydostają się na zewnątrz. Właśnie dlatego Donald Trump oskarżył jakiś czas chiński rząd o tuszowanie przyczyn wybuchu pandemii.

Chciałbym pokazać ten film w Chinach, bo czuję, że te wydarzenia zostawiły bliznę na psychice narodu. Większość Chińczyków jest dumna, że udało się opanować pandemię. Ale to niewątpliwie trauma – podsumował reżyser.

Obejrzyj także: Nieprzewidziane skutki koronawirusa. Skóra lekarzy zmienia kolor

bCYuquww
bCYuquwO
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(140)
Ono
6 dni temu
Ładnie to wyreżysowali Oskara!
tik tak
7 dni temu
WuhanWOOD zaczyna kręcić ......... , no co ty , filmy .
browar1501
6 dni temu
Film został zrobiony na potrzeby WHO aby zastraszać ludzi na całym świecie. A może by zrobić film o tym zbrodniczym WHO i Gatesie co śmieją się w kułak że tak wykiwali narody i państw całego świata dorabiając się zysku w kwotach bilonowych dolarów.
bCYuquwP
1234
6 dni temu
Gdzie można obejzeć?
stoik
6 dni temu
Bzdury ! Kręcenie filmu to nie bohaterstwo . Chorzy na inne choroby umierali bo ''wycieńczeni lekarze ''walczyli z epidemią'' Na czym ta ''walka polegała poza separacją chorych ??? Podobnie jak u nas nie robili nic pod pretekstem ''walki''.
Najnowsze komentarze (140)
midkar
2 dni temu
Przecież lekarze nie walczą z wirusem tylko się bronią
stefan
4 dni temu
objawy były czy bez ?
Niech żyje
5 dni temu
Koronawirus 100 lat
Nononono
5 dni temu
Jestem pełen podziwu dla przeciwników Łukaszenki,brawo ludzie.
Marek
5 dni temu
Wielkie oszustwo wirus nie istnieje
Ad123
5 dni temu
Bzdura!
Ozeeee
5 dni temu
Przestańcie kłamać... świat was rozliczy zoomowcy
Ozeeee
5 dni temu
Przestańcie kłamać... świat was rozliczy zoomowcy
bCYuquwH
No tak
5 dni temu
Przerażająca to jest głupota ludzi ,którymi można manipulować do woli za pośrednictwem mediów.
Templar
5 dni temu
To ciekawa wizja, uwzględniając dane z Polski, że 98% zakażonych przechodzi kontakt z koronawirusem bezobjawowo...
Ł. Szum_ki
6 dni temu
Z tego wynika że lekarstwa są gorsze niż cała ta fake pandemia 🤣
jwk
6 dni temu
Kogo chcecie przestraszyć tymi "przerażającymi scenami"? Porównajcie liczbę zgonów w latach poprzednich i w tym roku. Okazuje się, że w czasach tzw. pandemii umieralność jest niższa???!!!
JestemRobotem
6 dni temu
Nie jest pewne czy władze chińskie zgodzą się na projekcie w Chinach, ale jest pewne że film powstał i zostaje propagowany za zgodą i inspiracją władz chińskich. Nie przypadkowo film został pokazany w Kanadzie, kraju w którym diaspora chińska należy do jednej z największych. Tutaj nie ma przypadków ani niedopatrzeń ze strony Chin. Tak się podtrzymuje wiarygodność opowieści, kiedy widzowie zaczynają się orientować, że jest zmyślona.
allah
6 dni temu
Chinczycy wypuscili wirusa Pozniej za pomoca farm trolli zaczeli istnienie tego wirusa negowac w internecie Plan dziala Gospodarki zachodnie dostaja po tylku kraje sie zamykaja a Chinczyk sie cieszy ...
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić