Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...

"Punkt krytyczny jest blisko". Europa w strachu, wraca zagrożenie sprzed 500 lat

364

Przez 500 lat superwulkan zlokalizowany na Polach Flegrejskich był nieaktywny i nie zagrażał mieszkańcom Neapolu. Ale właśnie okazało się, że znów zaczyna żyć, co może skończyć się niebywałą katastrofą. Erupcja jest blisko - ostrzegają eksperci z University College London i National Research Institute.

"Punkt krytyczny jest blisko". Europa w strachu, wraca zagrożenie sprzed 500 lat
Wulkan na Polach Flegrejskich znów jest aktywny i może wybuchnąć w każdej chwili (GETTY, KONTROLAB)

Takiej sytuacji nie było we Włoszech od niemal 500 lat. Superwulkan zlokalizowany na Polach Flegrejskich w Kampanii znów jest aktywny. Naukowcy przebadali go bardzo dokładnie i nie mają wątpliwości: w każdej chwili może dojść do erupcji. A ta będzie katastrofalna w skutkach.

Po raz ostatni wybuch superwulkanu miał miejsce w 1538 roku. Od tego czasu Pola Flegrejskie były oazą spokoju i nikt nie spodziewał się, że zagrożenie wróci. Ale teraz jest zupełnie inaczej. Wulkanolodzy z University College London i włoskiego National Research Institute ostrzegają, że katastrofa jest blisko.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Wyścig o technologiczną dominację. USA czują oddech Chin

Jak odnotowano, wokół wulkanu wystąpiły dziesiątki tysięcy niewielkich trzęsień ziemi. A miasto Pozzuoli, które spoczywa na szczycie Campi Flegrei (czyli "płonące pola"), zostało w ich wyniku podniesione o około cztery metry. Części wulkanu zostały rozciągnięte "niemal do punktu krytycznego", a ten znów się uaktywnił. Ziemia wokół zaczyna pękać, a teren pracuje.

Pod powierzchnią aż buzuje, a magma pracuje i zaczyna topić się skała. Zbierają się też gazy, zaczyna się aktywność, która może zakończyć się erupcją. Poprzednie "niepokoje" na Polach Flegrejskich miały miejsce w latach pięćdziesiątych, siedemdziesiątych i osiemdziesiątych XX wieku. Wówczas nie doszło do katastrofy.

W 2010 roku erupcja islandzkiego wulkanu Eyjafjallajökull sparaliżowała całą Europę. Po kwietniowej erupcji powstała ogromna chmura pyłów, która unosiła się nad Starym Kontynentem. A to spowodowało zamknięcie przestrzeni powietrznej w większości krajów kontynentu i wielkie problemy dla ruchu lotniczego.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Pola Flegrejskie to kaldera superwulkanu o średnicy 13 kilometrów, która jest położona w okolicach Neapolu. Pod kalderą znajduje się gigantyczne jezioro płynnej magmy, która znów jest aktywna i znów stanowi zagrożenie. W samym centrum Pól Flegrejskich znajduje się miasto Pozzuoli, które zamieszkuje 80 tysięcy osób.

Okolice to niemal 400 tysięcy mieszkańców, którzy żyją w pobliżu superwulkanu. Ten może eksplodować z siłą ósmej klasy, czyli najwyższej dla wulkanów na Ziemi. Skutki dla Neapolu, Kampanii i całej Europy mogą być opłakane.

Autor: KGŁ
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Zobacz także:
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić