Radny PiS oburzony. Nie spodobało mu się żeńskie imię dębu

919

Z nietypowym problemem musiał zmierzyć się Ryszard Żukowski. Radnemu z PiS nie spodobało się, że jeden z ostrołęckich dębów dostał żeńskie imię czarodziejki z "Wiedźmina".

Radny PiS oburzony. Nie spodobało mu się żeńskie imię dębu
Radnemu nie spodobał się pomysł młodzieży (Facebook)

Ryszard Żukowski nie jest zapewne fanem sagi Andrzeja Sapkowskiego. Dzięki inicjatywie Młodzieżowej Rady Miasta Ostrołęki jeden z dębów w tym mieście został nazwany "Yennefer z Vengerbergu" na cześć postaci znanej z "Wiedźmina". Pomysł poparło aż szesnastu radnych. Kolejnych dwóch wstrzymało się od głosu, a jedynym przeciwnikiem był właśnie przedstawiciel PiS.

Trwa ładowanie wpisu:facebook

Szczegóły sprawy opisał portal grynieznane.pl. Kreatywna inicjatywa młodzieży nie spodobała się radnemu PiS, gdyż zaproponowane imię nie pochodziło z języka polskiego. Ponadto Ryszarda Żukowskiego oburzył również fakt, że "na siedem wspaniałych pomników przyrody, jesion i dęby, to nazwy rodzaju męskiego, a proponuje się nazwy rodzaju żeńskiego".

Jestem zaniepokojony, że używamy nazwy niezwiązanej z językiem polskim. Naszym zadaniem jest pomnażanie dziedzictwa narodowego - mówił radny Żukowski.

"Yennefer z Vengerbergu" jest jednym z siedmiu wiedźmińskich drzew w Ostrołęce. Inne nazwy zaczerpnięto również od bohaterów sagi Andrzeja Sapkowskiego. Nie mogło zabraknąć m.in. Geralta z Rivii, Jaskiera, Vesimira, czy Triss Merigold. Co ciekawe zielonego światła całej inicjatywie formalnie udzielił sam autor bestsellera.

Dąb, o którym zrobiło się głośno, stoi przy ulicy 11 Listopada w Ostrołęce. Drzewo mierzy ok. 25 m wysokości, a jej obwód to ok. 340 cm. Wyjątkowy okaz jest objęty ochroną już od 46 lat. Bohaterka, której imię mu nadano to "czarodziejka, członkini Kapituły i Najwyższej Rady Czarodziejów, a także tajnej Loży Czarodziejek". Ponadto jest miłością życia głównego bohatera Geralta.

Zobacz także: Pierwszy raport komisji ds. pedofilii. Ks. Isakowicz-Zaleski: Zaniedbania są wieloletnie
Autor: GGG
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić