Ewelina Kolecka
Ewelina Kolecka| 

Rodzina dziennikarza zamordowanego w saudyjskim konsulacie wybaczyła jego oprawcom

4

Bliscy Dżamala Chaszukdżiego zdecydowali się wydać oficjalne oświadczenie. Jak twierdzą, wybaczyli oprawcom dziennikarza, który został zamordowany w saudyjskim konsulacie. Pojawiły się jednak podejrzenia, że decyzja rodziny miała podłoże polityczne.

Dżamal Chaszukdżi był saudyjskim dziennikarzem i komentatorem politycznym
Dżamal Chaszukdżi był saudyjskim dziennikarzem i komentatorem politycznym (Getty Images)

Krewni Dżamala Chaszukdżiego opublikowali oświadczenie na Twitterze. Zamieścił je jego syn Salah. W imieniu bliskich zadeklarował, że przebacza mordercom ojca, którego określił mianem "męczennika".

W tę noc błogosławionego miesiąca (Ramadanu – przy. red.) pamiętamy słowa boże: "Jeśli ktoś przebacza i dokonuje pojednania, należy mu się nagroda od Allaha". Dlatego my, synowie męczennika Dżamala Chaszukdżiego, ogłaszamy, że wybaczamy tym, którzy zabili naszego ojca, szukając nagrody u Boga Wszechmogącego – cytuje oświadczenie "ABC News".

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Bliscy Dżamala Chaszukdżiego wybaczyli mordercom z powodów politycznych?

Do oświadczenia krewnych dziennikarza odniósł się profesor Ihsan Yilmaz. Kierownik Studiów Islamskich i Dialogu Międzykulturowego na Uniwersytecie Deakin wyraził opinię, że zostało ono sformułowane w taki sposób, w jaki w Arabii Saudyjskiej układa się oświadczenia prawne.

Zobacz także: Zobacz też: Gdy groziła mu ekstradycja, Polacy stanęli za nim murem. Ta historia zdarzyła się naprawdę

Ihsan Yilmaz podejrzewa, że rodzina Chaszukdżiego mogła otrzymać zadośćuczynienie finansowe. Jak argumentuje, w Arabii Saudyjskiej nadal panuje prawo, zgodnie z którym bliscy ofiary morderstwa otrzymują odszkodowanie, jeśli pogodzą się z jego sprawcą. Dodatkowo rządowi zależy na nawiązaniu kontaktów dyplomatycznych z państwami demokratycznymi, ponieważ w kraju panuje kryzys wywołany pandemią COVID-19, a pojednanie z krewnymi dziennikarza mogłoby przyczynić się do poprawy wizerunku Arabii Saudyjskiej na arenie międzynarodowej.

Wygląda na to, że posługując się językiem religijnym, państwo saudyjskie próbuje zdjąć z siebie winę i przekonać opinię publiczną oraz międzynarodową, że morderstwo stanowi problem Boga i rodziny – twierdzi profesor Ihsan Yilmaz w wywiadzie dla "ABC News".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić