Rosja może zaatakować w każdej chwili. Wysłannik USA leci do Europy

Antony Blinken podjął decyzję o przyjeździe do Europy. Sekretarz stanu USA ma w planach m.in. rozmowę z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, a także przedstawicielem Rosji. Przyjazd Blinkena będzie miał miejsce w momencie, kiedy coraz więcej mówi się o potencjalnym ataku Rosji na Ukrainę.

Rosja może zaatakować w każdej chwili. Wysłannik USA leci do Europy
Rosyjski żołnierz podczas ćwiczeń (Getty Images)

Jak podaje BBC, Antony Blinken pojawi się w Europie w środę 19 stycznia. W pierwszej kolejności sekretarz stanu USA spotka się w Kijowie z Wołodymyrem Zełenskim.

Sekretarz stanu USA spotka się z przedstawicielami Rosji i Ukrainy

Zgodnie z harmonogramem po spotkaniu w Kijowie Antony Blinken pojedzie do Berlina. Tam spotka się z przedstawicielami Wielkiej Brytanii, Francji oraz Niemiec. W piątek 21 stycznia sekretarz stanu USA przeprowadzi rozmowę z Siergiejem Ławrowem – minister spraw zagranicznych Rosji i Blinken pojadą do Genewy.

Powodami, dla których Blinken spotka się z przedstawicielami Rosji i Ukrainy, są obawy, że pierwsze z państw planuje inwazję na drugie. Amerykańscy urzędnicy wysokiej rangi stwierdzili wręcz, że do najazdu może dojść "w każdym momencie".

Zobacz także: Zobacz też: Niepokojące doniesienia ws. Rosji. Generał alarmuje

Głos na temat ryzyka inwazji zabrała między innymi Jen Psaki. Rzeczniczka prasowa Białego Domu podzieliła się z opinią publiczną niepokojem w związku z obecnością rosyjskich żołnierzy przy granicy z Ukrainą.

Niezwykle niebezpieczna sytuacja. Żadna z opcji nie jest wykluczona (...), to, co zamierza zrobić sekretarz Blinken, to dać jasno do zrozumienia, że istnieje dyplomatyczne wyjście – podkreśliła Jen Psaki, którą cytuje BBC.
Autor: EKO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić