Bartłomiej Nowak
Bartłomiej Nowak| 

Rosja zrobi prezent Chińczykom? Putin chce im oddać 15 km rzeki

Rosjanie starają się zacieśniać sojusz z Chinami. Wrócił temat żeglugi statków z Państwa Środka przez rzekę Tuman. Ta naturalna granica Rosji z Koreą Północną jest od lat łakomym kąskiem dla Chińczyków. Mimo zapytań ze strony Pekinu Moskwa zawsze je ignorowała. Aż do teraz, gdy Władimir Putin zmienił nagle zdanie.

Rosja zrobi prezent Chińczykom? Putin chce im oddać 15 km rzeki
Rosja zrobi prezent Chinom? Putin chce oddać 15 km rzeki Tuman (GETTY, Contributor#8523328)

Rzeka Tuman płynie wzdłuż niewielkiego odcinka lądu, w północno-wschodnim narożniku Półwyspu Koreańskiego. Zbiegają się tam granice Chin, Rosji i Korei Północnej. Jednak dostęp do Morza Japońskiego na półwyspie mają tylko dwa ostatnie kraje. Chińskie statki mogą teoretycznie poruszać się po rzece Tumen.

W praktyce muszą uzyskać pozwolenie obu sąsiadów. Ponadto koryto rzeki nie jest przystosowane do dużych chińskich frachtowców. Nie pomaga też radziecki, zaledwie siedmiometrowy most. W rezultacie chińskie łodzie mogą dotrzeć do Morza Japońskiego, jedynie okrążając Półwysep Koreański. Niebawem może się to jednak zmienić. Przełom nastąpił podczas majowego spotkania Putina z Xi Jinpingiem.

Obie strony podejmą konstruktywny dialog z Koreańską Republiką Ludowo-Demokratyczną w sprawie żeglugi chińskich statków przez dolną rzekę Tuman do morza – wynika ze wspólnego oświadczenia Chin i Rosji.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Rosyjskie okręty 250 km od USA. Nagranie z portu na Kubie

Dlaczego Chinom tak zależy na dostępie do morza Japońskiego? Odpowiedź jest prosta – chodzi oczywiście o pieniądze.

Dostęp do morza przyniósłby korzyści gospodarcze odległym północno-wschodnim regionom Chin, które są obecnie odcięte od dolnego biegu rzeki Tuman - podaje agencja Nexta na platformie X.
Trwa ładowanie wpisu:twitter

Dlaczego Rosja wraca teraz do tematu rzeki Tuman? Bo jak nigdy potrzebuje przychylności Chin na arenie międzynarodowej. Władimir Putin potrzebuje ugruntować też przyjaźń z Pekinem.

Z pewnością ma nadzieje, że ustępstwa dotyczące kilkunastu kilometrów rzeki i dostępu do Morza Japońskiego skłonią Chińczyków do przemyśleń w kontekście pomocy militarnej - której Rosja potrzebuje w związku z prowadzoną wojną w Ukrainie.

Wcześniej Rosja nie wspierała tej chińskiej inicjatywy, obawiając się, że Pekin zwiększy w ten sposób swoje wpływy w Azji Północno-Wschodniej. Jednak w kontekście sankcji nałożonych na Rosję za inwazję na Ukrainę Moskwa staje się coraz bardziej zależna od strony chińskiej, zauważa "The Moskwa Times - podała agencja Nexta.
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić