Łukasz Maziewski
Łukasz Maziewski| 
aktualizacja 

Rosjanie budują nowy bombowiec. Ekspert: To posłaniec śmierci

79

Jednym z najbardziej zaawansowanych współczesnych wynalazków, jest technologia "stealth". To technologia wykorzystywana w lotnictwie, która odbija lub rozprasza fale radarowe, czyniąc wojskowe samoloty "niewidzialnymi" dla radarów przeciwnika. Dotąd liderem tego wyścigu było USA, ale Rosjanie depczą Amerykanom po piętach.

Rosjanie budują nowy bombowiec. Ekspert: To posłaniec śmierci
Rosyjskie samoloty nad Kremlem (Getty Images)

Prace nad nowym strategicznym bombowcem dalekiego zasięgu w technologii "stealth" trwają w Rosji. Opisał je portal Defence24. Maszyna ma zostać oblatana za cztery lata. Rosjanie budują coś podobnego do legendarnego, amerykańskiego B-2, czyli "latającego skrzydła".

O komentarz poprosiliśmy eksperta z dziedziny lotnictwa Wojciecha Łuczaka, dziennikarza branżowego magazynu "Skrzydlata Polska". Rosyjski program nazywa się PAK-DA (Perspektywiczny Kompleks Lotniczy Dalekiego Zasięgu).

O tej maszynie wiadomo na razie bardzo niewiele, bo Rosjanie trzymają ją w bardzo ścisłej tajemnicy. W maju 2020 podano informacje o rozpoczęciu budowy prototypu. Ma być gotów w 2021. Budują go Kazańskie Zakłady Lotnicze im. Gorbunowa. W 2023 – dwa dalsze egzemplarze. Pierwszy lot zaplanowano na 2025. Próby w locie trzech samolotów - 2026-2027. Pierwsze seryjne egzemplarze w 2028. W Rosji jest jednak wiele zapowiedzi na wyrost - mówi o2.pl Łuczak.

"Posłannik" czyli Posłaniec

Projekt ma nosić kryptonim "Posłannik" czyli "Posłaniec". - Chyba śmierci i zniszczenia - podkreśla Wojciech Łuczak.

I dodaje, że od projektu do nowej broni jeszcze daleka droga. Na razie Rosjanie modernizują swoje bombowce strategiczne Tu-160 do standardu M z bazy w Engelsie. I rozpoczynają od podstaw budowę zupełnie nowych Tu-160 M2 w Kazaniu.

Mają one być rozwiązaniem tymczasowym, do momentu wprowadzenia nowej maszyny. Na razie rosyjska triada przenoszenia broni nuklearnej wciąż opiera się na modernizowanych i nowych Tu-160 oraz odmłodzonych Tu-95 i pociskach balistycznych na lądzie i okrętach podwodnych.

Zobacz także: Zobacz też: Awaryjne lądowanie Antonowa An-124. Przerażające nagranie z lotniska

Dziennikarz podkreśla, że wszyscy globalni gracze - czyli Amerykanie, Rosjanie i Chińczycy - nadal stawiają na bombowce strategiczne. Dodaje, że nowy bombowiec strategiczny w konfiguracji latającego skrzydła pokazali także Chińczycy, jednak nie wiadomo, na jakim etapie realnie jest ten projekt. Ale chińsko-rosyjskiej współpracy w tym zakresie też nie można wykluczyć.

To jednak sygnał, że wchodzimy na nowy szczebel w rywalizacji na tym polu - dodaje Łuczak.

B-2 odchodzi

Wspomniany już B-2 powoli usuwa się w cień, a Amerykanie pracują nad nowym samolotem. Ma on być, jak mówi Łuczak, "tylko zewnętrznie" podobny do legendarnej maszyny, która wciąż rozpala wyobraźnię osób związanych z lotnictwem.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić