o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
Łukasz Maziewski
|

Rosjanie budują nowy bombowiec. Ekspert: To posłaniec śmierci

45
Podziel się

Jednym z najbardziej zaawansowanych współczesnych wynalazków, jest technologia "stealth". To technologia wykorzystywana w lotnictwie, która odbija lub rozprasza fale radarowe, czyniąc wojskowe samoloty "niewidzialnymi" dla radarów przeciwnika. Dotąd liderem tego wyścigu było USA, ale Rosjanie depczą Amerykanom po piętach.

Rosjanie budują nowy bombowiec. Ekspert: To posłaniec śmierci
Rosyjskie samoloty nad Kremlem (Getty Images)
bEJkKFAl

Prace nad nowym strategicznym bombowcem dalekiego zasięgu w technologii "stealth" trwają w Rosji. Opisał je portal Defence24. Maszyna ma zostać oblatana za cztery lata. Rosjanie budują coś podobnego do legendarnego, amerykańskiego B-2, czyli "latającego skrzydła".

O komentarz poprosiliśmy eksperta z dziedziny lotnictwa Wojciecha Łuczaka, dziennikarza branżowego magazynu "Skrzydlata Polska". Rosyjski program nazywa się PAK-DA (Perspektywiczny Kompleks Lotniczy Dalekiego Zasięgu).

bEJkKFAn
O tej maszynie wiadomo na razie bardzo niewiele, bo Rosjanie trzymają ją w bardzo ścisłej tajemnicy. W maju 2020 podano informacje o rozpoczęciu budowy prototypu. Ma być gotów w 2021. Budują go Kazańskie Zakłady Lotnicze im. Gorbunowa. W 2023 – dwa dalsze egzemplarze. Pierwszy lot zaplanowano na 2025. Próby w locie trzech samolotów - 2026-2027. Pierwsze seryjne egzemplarze w 2028. W Rosji jest jednak wiele zapowiedzi na wyrost - mówi o2.pl Łuczak.

"Posłannik" czyli Posłaniec

Projekt ma nosić kryptonim "Posłannik" czyli "Posłaniec". - Chyba śmierci i zniszczenia - podkreśla Wojciech Łuczak.

I dodaje, że od projektu do nowej broni jeszcze daleka droga. Na razie Rosjanie modernizują swoje bombowce strategiczne Tu-160 do standardu M z bazy w Engelsie. I rozpoczynają od podstaw budowę zupełnie nowych Tu-160 M2 w Kazaniu.

bEJkKFAt

Mają one być rozwiązaniem tymczasowym, do momentu wprowadzenia nowej maszyny. Na razie rosyjska triada przenoszenia broni nuklearnej wciąż opiera się na modernizowanych i nowych Tu-160 oraz odmłodzonych Tu-95 i pociskach balistycznych na lądzie i okrętach podwodnych.

Zobacz także: Zobacz też: Awaryjne lądowanie Antonowa An-124. Przerażające nagranie z lotniska
bEJkKFAu

Dziennikarz podkreśla, że wszyscy globalni gracze - czyli Amerykanie, Rosjanie i Chińczycy - nadal stawiają na bombowce strategiczne. Dodaje, że nowy bombowiec strategiczny w konfiguracji latającego skrzydła pokazali także Chińczycy, jednak nie wiadomo, na jakim etapie realnie jest ten projekt. Ale chińsko-rosyjskiej współpracy w tym zakresie też nie można wykluczyć.

To jednak sygnał, że wchodzimy na nowy szczebel w rywalizacji na tym polu - dodaje Łuczak.

B-2 odchodzi

Wspomniany już B-2 powoli usuwa się w cień, a Amerykanie pracują nad nowym samolotem. Ma on być, jak mówi Łuczak, "tylko zewnętrznie" podobny do legendarnej maszyny, która wciąż rozpala wyobraźnię osób związanych z lotnictwem.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEJkKFAO
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(45)
realista
7 miesięcy temu
rozumiem panie Łuczak ze samoloty nato przenoszą zabawki sukierki i pokój?
Wagabunda
9 miesięcy temu
Rosja. Sprzęt wojskowy: samoloty-SU-57, jeden rozbił się w tajdze, drugi przy granicy z Białorusią. Czołg Armata, najlepszy, przejechał na pokazie 20 metrów i się zepsuł. Rosyjscy wojskowi nie wiedzieć czemu nazywają go "Atrapa". Kuzniecow to dymiący lotniskowiec z którego spadają samoloty. Bo jest ZA KRÓTKI! To nie kabaret, to Armia Czerwona. Po co budować za krótki lotniskowiec? Materiału im nie starczyło czy co? Wspaniały "Kursk". Nowoczesny współczesny okręt podwodny. Jest baaardzo podwodny. Jak się zanurzył DWADZIEŚCIA lat temu, nie chce się wynurzyć, cały czas siedzi pod wodą. Chcą pobić rekord w zanurzeniach. Rosjanie próbują z bronią hipersoniczną. Wybuchła niespodziewanie oczywiście. I paru zginęło. Broń produkowana przez Rosję jest śmiertelnie niebezpieczna.Szczególnie dla tych którzy usiłują się nią posługiwać. Dla Rosjan.
Acapulko
9 miesięcy temu
Pytajcie największego eksperta w dziedzinie lotnictwa,jest nim Antek Macierewicz.😁😂
bEJkKFAP
Gość
9 miesięcy temu
Rosjanie iChińczycy odwrotnie do Amerykanów mniej się przechwalają a dużo w tej dziedzinie robią.
Moc
9 miesięcy temu
Amerykańskie niosą pokoj
emeryt
9 miesięcy temu
Rosjanie dostali małpiego rozumu z powodu braku finansów na zbrojenia i straszą prototypami częściowo ściągniętymi przez szpiegów. Jak nie będzie sprzedaży gazu i ropy to dopadnie ich upadek zbrojeniowy, bo gospodarczy upadek nadal trwa. Bieda w Rosji nawet sięgać zaczyna już średniej warstwy społecznej w Leningradzie czy Moskwie nie mówiąc o dalekim wschodzie. Tak oni sami mówią. Reżim Moskiewski ma się dobrze naród cierpi.
Kika
9 miesięcy temu
To już na wojnę się zapowiada
666
9 miesięcy temu
Brawo Putin brawo Chiny
Ns2 kaput
9 miesięcy temu
Hahaha
NS2 kaput
9 miesięcy temu
Ach ta biedna Rosja, ludzie poza Moskwa tam dalej kartoszki tylko jedzo
Bolo
9 miesięcy temu
Chcesz pokoju to szykuj się do wojny. Stare dobre przysłowie
Wtk
9 miesięcy temu
Z jednej strony posłaniec śmierci , a z drugiej ? Miłości ? 😀
Kruppa
9 miesięcy temu
A sfinansują to Niemcy z NordStream.
bEJkKFAH
Jur
9 miesięcy temu
Ruscy nie mają na zapłatę żołnierzom. Ledwo starcza na bieżące potrzeby. Co ten portal pisze bzdury. Oni mają produkt narodowy brutto na poziomie Włoch. O czym mowa.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić