aktualizacja 

Rosjanie opuszczą Górski Karabach? Erdogan podał datę

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan poinformował po szczycie NATO w Wilnie, że rosyjscy żołnierze opuszczą Górski Karabach do 2025 roku. Wynika to z wygaśnięcia wcześniej zawartej umowy między krajami. - Wierzę, że Moskwa będzie przestrzegać zawartego porozumienia - tłumaczy.

Rosjanie opuszczą Górski Karabach? Erdogan podał datę
Koniec umowy Rosji z Turcją. Duże zmiany na Kaukazie (PAP, PAP/EPA/TIM IRELAND)

Spór pomiędzy Azerami i Ormianami toczy się od ponad 100 lat. Od samego początku wisiał nad nim duch Moskwy, która stawiała się w roli suwerena decydującego o losie każdego człowieka.

Konflikt rozgorzał na tle religijnym, kiedy po rewolucji październikowej kraina, zamieszkana w większości przez katolickich Ormian, została włączona do zdobytego przez bolszewików islamskiego Azerbejdżanu. Wszystko to w imię dobrych stosunków z Turcją, która zawsze patrzyła łaskawym okiem na Azerów.

Kiedy po upadku ZSRR Azerbejdżan odebrał Karabachowi status obwodu autonomicznego, co spowodowało protesty mieszkających tam Ormian, Azerowie postanowili spacyfikować dążenia wolnościowe budzące się w Górskim Karabachu. W styczniu 1992 roku wybuchła krwawa wojna, która pochłonęła ponad 17 tysięcy ofiar.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Putin zagra va banque? "Przekroczenie kolejnego progu eskalacji"

Gwarantem pokoju w Górskim Karabachu od lat jest Rosja. Ona też jest głównym dostawcą broni do obu walczących państw.

Rosja opuści Karabach w 2025 roku?

Teraz prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan poinformował po szczycie NATO w Wilnie, że rosyjscy żołnierze sił pokojowych opuszczą Górski Karabach do 2025 roku. Wynika to z wygaśnięcia wcześniej zawartej umowy między krajami.

Wierzę, że Moskwa będzie przestrzegać zawartego porozumienia. Również mój brat Ilham Alijew bacznie obserwuje sytuację w regionie - powiedział Erdogan na konferencji prasowej po szczycie NATO, przywołując nazwisko Alijewa, prezydenta Azerbejdżanu.

Przypomnijmy, że w oparciu o zapisy prawa międzynarodowego, region znajduje się w granicach Azerbejdżanu. W 1993 roku Rada Bezpieczeństwa ONZ przyjęła cztery rezolucje dotyczące Górskiego Karabachu, w których potwierdzała przynależność spornego terytorium do tego państwa.

Autor: JAR
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić