Wiele informacji, które przekazują rosyjskie media i przedstawiciele władzy, prawdopodobnie nie jest prawdziwych. Takie doniesienia mogą być elementem wojny informacyjnej ze strony Federacji Rosyjskiej.
Rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow, poinformował, że Moskwa jest zadowolona z dotychczasowego przebiegu rozmów z USA. Podkreślił, że dialog rozwija się w sposób "pragmatyczny i konstruktywny", co "przynosi rezultaty". Dzięki kontaktom między Rosją a Stanami Zjednoczonymi udało się szybko uzgodnić listę obiektów ukraińskich i rosyjskich objętych tymczasowym moratorium na ostrzały infrastruktury energetycznej.
Po zakończonych rozmowach Stany Zjednoczone zawarły osobne ustalenia z Ukrainą i Rosją. Dokumenty te obejmują zobowiązania do zapewnienia bezpiecznej żeglugi oraz eliminacji użycia siły. Strony zgodziły się również na budowę środków wdrażających porozumienie zakazujące ataków na infrastrukturę energetyczną obu krajów.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jednym z głównych tematów rozmów była tzw. Czarnomorska Inicjatywa Zbożowa, uzgodniona w lipcu 2022 r. dzięki mediacji Turcji i ONZ. Porozumienie to umożliwiło eksport blisko 33 mln ton ukraińskich produktów rolnych przez Morze Czarne. Rosja wycofała się z inicjatywy po roku, argumentując, że jej eksport żywności i nawozów jest utrudniony.
Warunki rozejmu na Morzu Czarnym
Rosja opublikowała dokument, z którego wynika, że rozejm na Morzu Czarnym wejdzie w życie dopiero po zniesieniu sankcji na rosyjskie podmioty, takie jak bank rolny, firmy ubezpieczeniowe, porty i statki. Tymczasem Ukraina, przy pomocy dronów i innych środków militarnych, zdołała wyprzeć Rosję z dużej części Morza Czarnego i kontynuować transport zboża.
Dmitrij Pieskow zaznaczył, że inicjatywa zbożowa może być uruchomiona po wdrożeniu pewnych warunków, które były przewidziane na początku obowiązywania umowy.
Wszystkie warunki były zrealizowane, oprócz tych dotyczących strony rosyjskiej - dodał rzecznik Kremla odnosząc się do początków inicjatywy.
Rozmowy amerykańsko-rosyjskie oraz amerykańsko-ukraińskie zakończyły się we wtorek, a ich wynikiem są nowe porozumienia, które mogą wpłynąć na stabilizację sytuacji w regionie.