aktualizacja 

Rzeszów w strachu. Nie żyje piąta osoba

23

Do późnych godzin nocnych w podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie obradował sztab kryzysowy pod kierownictwem minister zdrowia Katarzyny Sójki. Na Podkarpaciu pojawia się coraz więcej przypadków zakażeń bakterią Legionella pneumophila. Niestety, w czwartek zmarła piąta zakażona osoba. To była pacjentka w podeszłym wieku, leczona onkologicznie.

Rzeszów w strachu. Nie żyje piąta osoba
Legionella w Rzeszowie. Jest kolejna ofiara bakterii (Pixabay)

Zakażenie legionellą następuje najczęściej przez wdychanie aerozoli (mikroskopijnych kropelek wody) zawierających bakterię. Legionella pneumophila może wywołać choroby związane z układem oddechowym - legionelozowe zapalenie płuc, nazywane "chorobą legionistów".

Groźna bakteria pojawiła się niedawno w Rzeszowie. W komunikacie Ministerstwa Zdrowia przekazano, że sprawdzany jest teraz wariant dotyczący miejskiej sieci wodociągowej, jako źródła zakażenia bakterią Legionella.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Tancerze z "Tańca z Gwiazdami" o Janoszek: "Wykorzystała ludzi. To nie fair wobec nas i innych artystow..."

Ustalono strategię działań zmierzających do wygaszenia ogniska choroby, niezbędnych do natychmiastowego podjęcia przez właściwe organy. Sztab kryzysowy trwał do późnych godzin nocnych w podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie. Spotkanie odbyło się pod kierownictwem minister zdrowia Katarzyny Sójki.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Co najgorsze, groźna bakteria zbiera swoje żniwo na Podkarpaciu. Z powodu legionellozy do szpitali w tym regionie Polski trafiły 74 osoby. W czwartek zmarła piątka osoba.

To była schorowana pacjentka, w podeszłym wieku, leczona onkologicznie - mówi w rozmowie z WP abcZdrowie Krzysztof Bońkowski, zastępca dyrektora ds. medycznych SPZOZ nr 1 w Rzeszowie.

Złe informacje ws. bakterii

Jak informuje PZH (Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego - Państwowy Zakład Higieny), "śmiertelność pacjentów z postacią płucną legionelozy jest stosunkowo wysoka (15-20 proc.), zależy ona przede wszystkim od wieku i ogólnego stanu zdrowia pacjenta, występowania chorób współistniejących oraz czynników ryzyka".

Autor: JAR
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić