aktualizacja 

Rzeź Rosjan trwa. Buntują się nawet moskiewscy propagandyści

Walki o Awdijiwkę od kilku tygodni są niezwykle zacięte i krwawe. Szczególnie dla Rosjan, którzy ślą do boju kolejne oddziały, a potem przyglądają się, jak żołnierze giną setkami. Tak złych dni agresor nie miał w całym 2023 roku, a postępów na froncie na szczęście nie widać. Buntują się nawet moskiewscy propagandyści, ale generałowie wiedzą swoje. Rzeź trwa w najlepsze.

Rzeź Rosjan trwa. Buntują się nawet moskiewscy propagandyści
Rosjanie tracą w Awdijiwce setki żołnierzy, ale nie zamierzają odpuszczać ataków (Telegram)

Ciężkie walki o Awdijiwkę, miasteczko w obwodzie donieckim, które jest kluczowe w walce o dostęp do stolicy regionu, trwają od kilku tygodni. Rosjanie próbują je otoczyć i zdobyć, by pochwalić się jakimś sukcesem na tym odcinku frontu. Ukraińcy zażarcie się bronią, starając nie dać się okrążyć.

Rosjanie tracą w Awdijiwce setki żołnierzy, tak dużo, jak jeszcze żadnego dnia, tygodnia i miesiąca w 2023 roku. Stosują taktykę z II wojny światowej, gdy dowódcy słali do boju ludzką masę, w ogóle nie licząc się ze stratami. Mieli gorszy sprzęt i niskie morale, ale wówczas wygrywali liczebnością swoich oddziałów. Dziś jest inaczej.

Ale rosyjscy dowódcy nie zamierzają odpuszczać ataków i każą nacierać na Awdijiwkę.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: WP News wydanie 27.10, godzina 11:50

Tak naprawdę Rosjanie Awdijiwkę próbują zdobyć już od 2014 roku. Udało im się wówczas zdestabilizować obwody doniecki oraz ługański, oderwać od Ukrainy Krym, ale w Awdijiwce ich "siły separatystyczne" się zatrzymały. A niewielka miejscowość, licząca niegdyś ponad 30 tysięcy mieszkańców, zmieniła się na przestrzeni lat w twierdzę.

W 2015 i 2016 r. oglądałem tam drewniane umocnienia, obłożone workami z piaskiem. Obecnie główna linia obrony opiera się na prefabrykowanych żelazobetonowych schronach bojowych, pasach osłonowych i głęboko wkopanych przeszkodach przeciwczołgowych - pisał w "Newsweeku" Sławek Zagórski.

Teraz Władimir Putin żąda od dowódców zdobycia miasteczka i sukcesu propagandowego, ale tego nie widać, a jego armia kruszy sobie zęby na Awdijiwce. Jak przed rokiem symbolem oporu i walki był Bachmut, tak teraz tę rolę przejęła miejscowość leżąca 25 km na północ od Doniecka.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Według brytyjskiego wywiadu, Rosjanie rzucili tu do walki osiem brygad, które w zasadzie zostały rozbite. Jednostki te prawdopodobnie poniosły jedne z największych strat, jakie w armii rosyjskiej można było zaobserwować w całym 2023 roku. Okupant krwawi, naciera i będzie ponosił straty, póki ktoś na Kremlu nie zatrzyma tego szaleństwa.

Dlaczego Awdijiwka jest tak ważna? Krwawe walki na froncie

Mówi się, że Rosjanie stracili pod Awdijiwką 4-5 tysięcy żołnierzy w ostatnich dniach, a do tego masę ciężkiego sprzętu: czołgów, wozów opancerzonych czy zestawów artylerii. Dowódcy chcą zdobyć twierdzę za wszelką cenę, a straty są tak szokujące, że zaczęli się buntować nawet "blogerzy wojenni" i propagandyści na usługach Kremla. To na nic.

"Maszynka do mielenia mięsa" pracuje na wysokich obrotach, jak przed rokiem w Bachmucie. Jaki był efekt tych walk? Ogromne straty Rosjan, zdobycie miasta w maju i jego utrata raptem kilka tygodni później. A walczyli o ten skrawek ziemi przed kilka długich miesięcy. Teraz jest podobnie, taktyka z II wojny światowej to pomysł generałów.

Putin żąda sukcesu na froncie, a dowódcy armii mają w zasadzie jeden plan.

Charakter operacji sugeruje, że główne wyzwanie wojskowo-polityczne Rosji pozostaje takie samo, jak przez większość wojny. Przywódcy polityczni domagają się zajęcia kolejnych terytoriów, ale wojsko nie jest w stanie wygenerować skutecznych działań ofensywnych na poziomie operacyjnym - ocenił brytyjski wywiad.

A Ukraińcy robią swoje i cierpliwie czekają na okazję, by skontrować agresorów. Wówczas Donieck zostanie wyzwolony, po dekadzie w rękach Rosjan. Na razie od początku wojny zginęło już 298 420 żołnierzy Władimira Putina. I to na pewno nie koniec.

Autor: KGŁ
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić