Rzeź wołyńska usunięta z podręczników? Minister deklaruje

551

Ministerstwo Edukacji Narodowej postanowiło zaproponować usunięcie z podstawy programowej z historii wzmianki na temat ludobójstwa ludności polskiej na Wołyniu. Ten pomysł wzbudził mnóstwo emocji. Głos zabrała szefowa MEN Barbara Nowacka.

Rzeź wołyńska usunięta z podręczników? Minister deklaruje
Barbara Nowacka (Getty Images, SOPA Images)

Obecnie odbywają się prekonsultacje dotyczące zmian w podstawie programowej. Wśród propozycji MEN pojawiła się choćby modyfikacja lekcji historii. 12 lutego resort przedstawił projekt, który mówi o tym, że w liceum i technikum uczniowie - podobnie jak do tej pory - będą poznawać "przyczyny i rozmiary konfliktu polsko-ukraińskiego".

Jednocześnie zaproponowano wykreślenie zapisu o "ludobójstwie ludności polskiej na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej". Ta koncepcja wywołała lawinę krytyki. Poziom niezadowolenia był tak duży, że zareagować postanowiła szefowa ministerstwa edukacji Barbara Nowacka.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Karnista odpowiada Pawłowicz. "Niech się rozejrzy dookoła"

Swoje stanowisko przedstawiła za pośrednictwem platformy X. Szefowa resortu edukacji pokusiła się o złożenie konkretnej deklaracji.

Istotą prekonsultacji jest to, że eksperci coś proponują, a każdy może ocenić propozycje i wyrazić swoją merytoryczną opinię. Do czego zachęcam. Ja zaś nie podpiszę dokumentu, w którym rzeź wołyńska nie będzie nazywana po imieniu - ludobójstwem - napisała Nowacka.

Krytyka pomysłu MEN

Na pomysł MEN mocno zareagowali m.in. politycy PiS.

Rząd Donalda Tuska chce wykreślić z podstawy historii temat ludobójstwa na Polakach na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej dokonanego przez Ukraińców (...). Za chwilę wkroczymy w etap polskiej winy. Polska polityka historyczna jest w odwrocie na wszystkich frontach - grzmiał na X poseł Prawa i Sprawiedliwości Arkadiusz Mularczyk.

Głos zabrał też administrator profilu historia.org.pl:

Jak my nie uszanujemy naszej historii, to nie wiem, kto ją uszanuje. Propozycja wykreślenia w podstawie programowej z historii zwrotu 'w tym ludobójstwa ludności polskiej' w kontekście zbrodni wołyńskiej to nie jest moim zdaniem dobry kierunek. Liczę, że po to są organizowane konsultacje, by taką kwestię po prostu poprawi - podkreślił.
Trwa ładowanie wpisu:twitter
Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić