Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
oprac. Aneta Polak | 
aktualizacja 

"Skóra i kości". NASA niepokoi się o uwięzioną astronautkę

501

Sunita "Suni" Williams miała spędzić w kosmosie tylko siedem dni, ale przez problemy techniczne statku kosmicznego Boeing Starliner, utknęła na orbicie i na Ziemię wróci dopiero w lutym 2025 r. Personel medyczny NASA jest zaniepokojony stanem zdrowia astronautki. Choć zadbano o odpowiednią ilość zapasów żywności, kobieta jest coraz chudsza.

"Skóra i kości". NASA niepokoi się o uwięzioną astronautkę
Astronautka Sunita Williams jest coraz chudsza (Getty Images, X)

Załoga statku Starliner: Barry "Butch" Wilmore i Sunita "Suni" Williams, dotarła na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) w czerwcu i miała wrócić na Ziemię po siedmiu dniach. Niestety problemy techniczne statku kosmicznego Boeing Starliner sprawiły, że pobyt astronautów przedłużył się do ośmiu miesięcy. "Butch" i "Suni" znaleźli się w kosmicznej pułapce, z której wrócą dopiero w lutym 2025 r.

Teoretycznie załoga stacji ISS nie musi się obawiać o zapasy powietrza (stacja posiada własne systemy do produkcji tlenu), ani żywności, bo NASA, oprócz sprzętu, dostarcza astronautom niezbędne produkty spożywcze. Mimo to na najnowszych zdjęciach widać, że Williams znacznie schudła od czasu przybycia na Międzynarodową Stację Kosmiczną.

Pracownik NASA o Williams: "Skóra i kości"

Według serwisu Komputer Świat, personel medyczny NASA jest mocno zaniepokojony stanem zdrowia astronautki. W ocenie jednego z pracowników NASA, obecnie kobieta to "skóra i kości". Z kolei pulmonolog dr Vinay Gupta zauważył, że utrata kilogramów może być wynikiem stresu związanego z życiem na dużych wysokościach.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Sprzedaje 15 tysięcy okularów miesięcznie. "Marża sięga 90 proc."

Jeden z pracowników NASA wyjaśnił, że astronauci muszą spożywać od 3,5 tys. do 4 tys. kcal dziennie, żeby utrzymać wagę w warunkach mikrograwitacji (dieta ta jest im narzucana ze względu na zmiany w metabolizmie spowodowane brakiem grawitacji i niskimi temperaturami). Williams, aby przytyć, musiałaby spożywać do 5 tys. kcal dziennie. Nie jest to jednak proste ze względu na warunki, w jakich przebywają astronauci.

Sprawy nie ułatwia fakt, że astronauci muszą ćwiczyć przez ponad dwie godziny dziennie, aby utrzymać odpowiednią masę mięśniową i gęstość kości. Spalają więc jeszcze więcej kalorii.

NASA zapewnia, że monitoruje sytuację i stara się zapewnić Williams prawidłowe odżywianie oraz zadbać o ogólne samopoczucie astronautki. W sierpniu poinformowano, że na stację dotarła "przesyłka" ważąca 3700 kilogramów, w której oprócz narzędzi do przeprowadzania eksperymentów znalazły się m.in. brokuły, jabłka, dynie, pomarańcze i kawa.

Trwa ładowanie wpisu:twitter
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Lewandowski zdenerwował trenera. Wyszło na jaw, czemu nie zagrał
Jak suszyć pranie zimą? Tak unikniesz brzydkiego zapachu
Niemcy zwolnili ponad 60 żołnierzy. Powodem ekstremistyczne zachowania
Czy miód może się zepsuć? O tym wiele osób nie ma pojęcia
Tak zagłosuje Lech Wałęsa. To jego faworyt na prezydenta
Zakopiańczycy skłóceni z deweloperem. Miało dojść nawet do rękoczynów
Szyby w aucie zamarzły od wewnątrz? W ten sposób szybko pozbędziesz się lodu
Nowy przedmiot budzi kontrowersje. Głos zabrał Rzecznik Praw Pacjenta
Dlaczego sałatka jarzynowa się psuje? Odpowiada za to ten składnik
Nowe odkrycie w układzie Kepler-51. Znaleziono czwartą planetę
Chcieli przestraszyć świat. Rosjanie wszystko ujawnili
Saperzy usuwali niewybuch. Dostali informację o kolejnym
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić