"Sprzątanie po ośmiu latach..." Jakich zmian po Czarnku chcą nauczyciele?

306

Wizja uwolnienia resortu edukacji spod władzy PiS i znienawidzonego przez większość nauczycieli ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka sprawia, że po wyborach parlamentarnych nauczyciele z radości tańczą w pokojach nauczycielskich. O to, jakich przemian w polskiej szkole chcą w pierwszej kolejności i czego oczekują po zmianie władzy sprawdził "Głos nauczycielski".

"Sprzątanie po ośmiu latach..." Jakich zmian po Czarnku chcą nauczyciele?
Minister edukacji Przemysław Czarnek (Ministerstwo Edukacji i Nauki, MEiN)

Ankietę skierowaną do nauczycieli przygotował tygodnik branżowy "Głos nauczycielski". To na jej podstawie środowisko miało wyłonić piramidę potrzeb, które najmocniej trawią polską edukację i pilnie wymagają zmian.

Już we wstępie jej autorzy i autorki zaznaczyli, że "sprzątanie po ośmiu latach nieudanych reform i eksperymentów oraz okresie zaniechań i ignorowania realnych problemów szkół i nauczycieli z pewnością zajmie wiele czasu"

"Nowy szef czy nowa szefowa resortu edukacji powinien rozpocząć urzędowanie z gotową listą priorytetów" - zaznaczają autorzy ankiety i dodają, że zmiany będą możliwe najwcześniej od stycznia, a na kolejne trzeba będzie poczekać do nowego roku szkolnego.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Czy Agata Duda pomoże szkołom? Szef ZNP o "lex Czarnek"

Jak odpowiedzieli na środowiskowy apel sami nauczyciele i które obszary w ich opinii najpilniej wymagają zmiany po ośmiu latach indoktrynacji szkół publicznych sprawdziła Gazeta Wyborcza.

Czekają na "miotłę" po reformach Czarnka. Nauczyciele chcą zmian

W ankiecie najwięcej nauczycieli głosowało za podwyższeniem wynagrodzeń (30 procent ), na drugim miejscu znalazła się potrzeba okrojenia przeładowanych programów nauczania (19 procent) i zmniejszenie panującej w placówkach szkolnych biurokracji (17 procent).

W dalszych postulatach nauczyciele domagali się odpolitycznienia szkoły i uwolnienia jej od ideologicznej presji oraz likwidację wprowadzonych przez ministra Czarnka lekcji HiT-u.

Wśród wskazań do zmian znalazła się także potrzeba dialogu społecznego na temat jakości nauczania i objęcie akcją "laptop dla nauczyciela" większej liczby wykluczonych pedagogów. Twórcy ankiety wciąż zachęcają do udziału w głosowaniu.

Autor: BBI
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić