"Stanisław" przed sądem. Były dyrektor Huaweia oskarżony o szpiegostwo dla Chin

20

W Warszawie ruszył proces w sprawie Weijing Wanga ps. Stanisław oraz Piotra D., byłego oficer ABW. Obaj są oskarżeni o szpiegostwo na rzecz Chin.

"Stanisław" przed sądem. Były dyrektor Huaweia oskarżony o szpiegostwo dla Chin
Oskarżeni o szpiegostwo stanęli przed sądem w Warszawie. (PAP)

W Warszawie ruszył proces w sprawie szpiegostwa na rzecz Chin. Przed sądem stanął były dyrektor sprzedaży Huawei w Polsce Weijing Wang i polski ekspert ds. cyberbezpieczeństwa ABW Piotr D. Mężczyźni nie przyznali się do winy.

Oskarżeni o szpiegostwo przed sądem

Na początku wtorkowej sesji prokurator zawnioskował o całkowite wyłącznie jawności rozprawy, powołując się na jej wyjątkowo wrażliwy charakter. Obrońcy wyrazili sprzeciw, twierdząc, że w tym przypadku istotna jest przejrzystość postępowania. Również oskarżeni powiedzieli, że chcą otwartego procesu. Jednak po krótkiej przerwie trzyosobowa komisja sędziowska ogłosiła, że ​​postępowanie odbędzie się za zamkniętymi drzwiami, powołując się na interesy państwa.

Weijing Wang i Piotr D. zostali aresztowani w styczniu 2019 roku. Zarzuca się im pracę dla wywiadu chińskiego i prowadzenie działalności szpiegowskiej na szkodę interesów Polski. Grozi im za to od 3 do 15 lat pozbawienia wolności.

Weijing Wang, który posługuje się imieniem Stanisław, był dyrektorem sprzedaży polskiego oddziału Huawei. W Polsce mieszka od kilkunastu lat, ma żonę i syna. Do zarzucanych mu czynów się nie przyznaje.

Piotr D. był wiceszefem departamentu bezpieczeństwa teleinformatycznego i doradcy ds. teleinformatycznych szefa ABW. Razem z Wangiem mieli zabiegać o kontrakty dla Huawei, które dałyby chińskiemu przedsiębiorstwu wgląd i wpływ na państwowe i samorządowe systemy danych w Polsce. Wang przebywa w areszcie od czasu jego zatrzymania. Piotr D. został zwolniony za kaucją po sześciu miesiącach.

Proces potrwa co najmniej kilka miesięcy. W śledztwie zgromadzono 110 tomów akt i przesłuchano setki osób, m.in Marka Suskiego i Annę Strzeżyńską.

Zobacz także: Przyszłością szkoleń w przemyśle jest wirtualna rzeczywistość
Autor: ABA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić