Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
ABA
|

"Stanisław" przed sądem. Były dyrektor Huaweia oskarżony o szpiegostwo dla Chin

10
Podziel się

W Warszawie ruszył proces w sprawie Weijing Wanga ps. Stanisław oraz Piotra D., byłego oficer ABW. Obaj są oskarżeni o szpiegostwo na rzecz Chin.

"Stanisław" przed sądem. Były dyrektor Huaweia oskarżony o szpiegostwo dla Chin
Oskarżeni o szpiegostwo stanęli przed sądem w Warszawie. (PAP)
bELarCvF

W Warszawie ruszył proces w sprawie szpiegostwa na rzecz Chin. Przed sądem stanął były dyrektor sprzedaży Huawei w Polsce Weijing Wang i polski ekspert ds. cyberbezpieczeństwa ABW Piotr D. Mężczyźni nie przyznali się do winy.

Oskarżeni o szpiegostwo przed sądem

Na początku wtorkowej sesji prokurator zawnioskował o całkowite wyłącznie jawności rozprawy, powołując się na jej wyjątkowo wrażliwy charakter. Obrońcy wyrazili sprzeciw, twierdząc, że w tym przypadku istotna jest przejrzystość postępowania. Również oskarżeni powiedzieli, że chcą otwartego procesu. Jednak po krótkiej przerwie trzyosobowa komisja sędziowska ogłosiła, że ​​postępowanie odbędzie się za zamkniętymi drzwiami, powołując się na interesy państwa.

bELarCvH

Weijing Wang i Piotr D. zostali aresztowani w styczniu 2019 roku. Zarzuca się im pracę dla wywiadu chińskiego i prowadzenie działalności szpiegowskiej na szkodę interesów Polski. Grozi im za to od 3 do 15 lat pozbawienia wolności.

Weijing Wang, który posługuje się imieniem Stanisław, był dyrektorem sprzedaży polskiego oddziału Huawei. W Polsce mieszka od kilkunastu lat, ma żonę i syna. Do zarzucanych mu czynów się nie przyznaje.

bELarCvN

Piotr D. był wiceszefem departamentu bezpieczeństwa teleinformatycznego i doradcy ds. teleinformatycznych szefa ABW. Razem z Wangiem mieli zabiegać o kontrakty dla Huawei, które dałyby chińskiemu przedsiębiorstwu wgląd i wpływ na państwowe i samorządowe systemy danych w Polsce. Wang przebywa w areszcie od czasu jego zatrzymania. Piotr D. został zwolniony za kaucją po sześciu miesiącach.

Proces potrwa co najmniej kilka miesięcy. W śledztwie zgromadzono 110 tomów akt i przesłuchano setki osób, m.in Marka Suskiego i Annę Strzeżyńską.

Zobacz także: Przyszłością szkoleń w przemyśle jest wirtualna rzeczywistość
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bELarCwi
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(10)
salo
5 miesięcy temu
Kolejna dęta afera z poszczucia amerykanów, będzie jak z doktorem Piskorskim trzymali go trzy lata w areszcie bez sądu próbując wymusić na nim przyznanie się do czynów niepopełnionych w końcu go wypuścili z nakazem milczenia. Taka to popieprzona polska demokracja sterowana z waszyngtonu.
Sasza
5 miesięcy temu
Antoni był naszym najlepszym 007.
SKW
5 miesięcy temu
''Macierewicz i jego tajemnice" zawiera fakty na temat niepokojących koneksji obecnego ministra obrony Antoniego Macierewicza. Jej główną treścią jest dokładny i udokumentowany opis licznych powiązań ministra z wybitnym gangsterem-finansistą Siemionem Mogilewiczem. Mogilewicz od dziesięcioleci współpracuje z sowieckim/rosyjskim wywiadem wojskowym GRU. Jak również z samym Władimirem Putinem. Tomasz Piątek prowadzi śledztwo dziennikarskie w sprawie Antoniego Macierewicza od półtora roku.
bELarCwj
wwuhan
5 miesięcy temu
wyhodowali covida ,wytestowali na całym swieci maja wprawe, w niszczeniu ludzkich zyc, cicha wojna trwa
Przy tych
5 miesięcy temu
POwskich sądach nic im nie zrobią
takie tam
5 miesięcy temu
dla chin to my jesteśmy zaściankiem. nie potrafimy wyprodukować widelca nie mówiąc już o pojazdach kosmicznych. co tu szpiegować, no może przepływ pieniądz między kasą państwa a wiadomą kasą
Gość
5 miesięcy temu
Pokażą go w telewizji?Jakie prace naukowe są potrzebne aby rozwiązać problem
Stah
5 miesięcy temu
nienawidzę chinoli
Henryczka
5 miesięcy temu
Super, cos sie dzieje
Henryczka
5 miesięcy temu
Super, cos sie dzieje
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić