Strach w Rosji. Udostępniono mapę schronów

Zbliża się 1 maja - jedno z najważniejszych świąt w rosyjskim kalendarzu. Tego dnia na ulice wszystkich miast wychodzą pochody pierwszomajowe i organizowane są wiece. W Biełgorodzie, mieście znajdującym się zaledwie 40 km od granicy z Ukrainą, opublikowane zostały... mapy schronów.

Strach w Rosji. Udostępniono mapę schronów
Na portalu Telegram pojawiła się mapa schronów (Telegram, Wikimedia Commons)

Biełgorod w październiku zeszłego roku znalazł się w zasięgu ukraińskiej artylerii, po tym jak Siły Zbrojne Ukrainy odzyskały terytorium obwodu charkowskiego.

Wówczas zaczęto ostrzeliwać cele wojskowe i strategiczne. Władze rosyjskiego miasta uniemożliwiały mieszkańcom korzystanie ze schronów. Administracja regionu zalecała mieszkańcom, aby w razie ostrzału udawali się do piwnic.

Paradoks był taki, że jeszcze na początku inwazji na Ukrainę, w mieście zapieczętowano dosłownie wszystkie piwnice. Dopiero, gdy w centrum miasta spadł pocisk i zabił cztery osoby, władze poleciły wydać klucze do piwnic. Problem w tym, że nie każda administracja przejęła się tym nakazem.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Zwykli Rosjanie jak zombie. Będzie tylko gorzej. "Długie lata zagrożenia"

Władze rosyjskiego miasta zmieniły zdanie

Tym razem jest jednak inaczej. W sieci pojawiła się mapa, która ukazuje mapę schronów. Co ciekawe - jest ogólnodostępna, co oznacza, że zobaczyć ją mogą także Ukraińcy w razie przygotowywania ostrzału miejscowości.

Mapę schronów opublikował Francis Scarr, dziennikarz BBC.

Przed majowym świętem państwowym w Rosji urząd burmistrza Biełgorodu opublikował mapy schronów w pobliżu popularnych terenów rekreacyjnych w mieście - napisał dziennikarz.

"Długi weekend przed nami - przypominamy o bezpieczeństwie i udostępniamy mapy schronów w pobliżu popularnych miejsc wypoczynku" - czytamy na telegramie rosyjskiego miasta.

To nie jest pierwszy raz, kiedy w Biełgorodzie pojawiają się informacje o rozmieszeniu schronów. Było tak też pod koniec listopada, kiedy na terenie pięciu miast pojawiły się specjalne tabliczki, które wyznaczały drogę do schronów.

W sumie zamontowano 700 takich znaków, które umieszczano na ścianach domów z pomocą farb i specjalnych szablonów.

Oprócz Biełgorodu, tablice pojawiły się też w Rostowie nad Donem, Briańsku, Kursku i Nowokuźniecku.

Trwa ładowanie wpisu:telegram
Autor: EWS
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić