aktualizacja 

Syberia płonie, ale nikt na to nie reaguje. Ekspertka załamuje ręce

Syberia jest nękana przez pożary, a ogień nieustannie obejmuje kolejne obszary regionu. Taka sytuacja zdarzała się każdego roku, jednak tym razem nie ma nikogo, kto mógłby zdusić problem. Przyczyna? Agresja Rosji na Ukrainę.

Syberia płonie, ale nikt na to nie reaguje. Ekspertka załamuje ręce
Na Syberii trwa niekontrolowany pożar, jednak nikt nie kwapi się do jego ugaszenia. Powód jest wstrząsający (zdjęcie ilustracyjne) (Getty Images)

Co roku na terenie Syberii mają miejsce pożary. Ogień pojawia się w tym regionie Rosji między wiosną a jesienią, jednak dotychczas był w miarę szybko gaszony. Tym razem jest inaczej, a żywioł nieustannie pochłania kolejne obszary.

Pożar Syberii. Dlaczego nikt nie reaguje na rozprzestrzenianie się ognia?

Jak informuje Independent, do tej pory za gaszenie syberyjskich pożarów byli odpowiedzialni członkowie jednostek wojskowych. Jednak w 2022 roku jest to niemożliwe, ponieważ zostały one skierowane do walk toczących się w Ukrainie.

Głos na temat pożarów zabrała m.in. Jessica McCarty. Badaczka klimatu z amerykańskiego Uniwersytetu Miami wyjaśniła, że gaszenie pożarów o rozmiarach, jak ma to miejsce na Syberii, wymaga wykorzystania samolotów wojskowych. Podkreśliła również, że jeśli wojna w Ukrainie będzie trwała, ogień nie zgaśnie samoistnie.

Ponieważ walka z największymi pożarami często wymaga wykorzystania samolotów wojskowych, aby wykryć i zweryfikować raporty satelitarne lub pochodzące od społeczności, (...) jeśli wojna będzie trwała, jest wątpliwe, że będą one dostępne nawet latem. Więc albo będą kolejne pożary, albo te samoloty i jednostki zostaną zabrane z frontu zachodniego i wysłane na Syberię – tłumaczyła Jessica McCarty (Independent).
Zobacz także: Zobacz też: Wojna zbrodnicza? Generał o działaniach Putina

Syberyjskie pożary są groźne nie tylko dla zamieszkujących region ludzi i zwierząt. Wysoka temperatura prowadzi do topienia się wiecznej zmarzliny, co skutkuje uwalnianiem się do atmosfery dwutlenku węgla oraz metanu.

Autor: EKO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić