o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
Dagmara Smykla
|

Szczepionka na COVID-19. Eksperci ostrzegają. Chodzi o 1/5 ludzkości

197
Podziel się

Eksperci ostrzegają, że równomierne rozprowadzanie preparatów po całym świecie może być niemal równie trudne, co samo stworzenie szczepionek. Jedna piąta ludzkości może nie otrzymać szczepionki na koronawirusa do 2022 roku.

Szczepionka na COVID-19.  Eksperci ostrzegają. Chodzi o 1/5 ludzkości
Szczepionka na koronawirusa. "Dostęp dla reszty świata jest niepewny" (Getty Images)
bDUAsLvV

51 proc. dawek szczepionki trafi do najzamożniejszych krajów świata, w tym Unii Europejskiej. Stanowią one jednak zaledwie 13,7 proc. światowej populacji. Pozostałych 49 proc. dawek ma trafić do krajów o niskich i średnich dochodach, w których żyje pond 85 proc. ludzkości - ostrzegają eksperci na łamach czasopisma naukowego "The BMJ".

W obliczu niepewności co do tego, które szczepionki okażą się optymalnie skuteczne, kraje dysponujące odpowiednimi środkami mogą zabezpieczyć się przed tym ryzykiem, kupując więcej szczepionek, niż ostatecznie potrzebują lub mogą użyć – podkreślają eksperci z Johns Hopkins Bloomberg School of Public Health.
bDUAsLvX

Szczepionka na koronawirusa. "Dostęp dla reszty świata jest niepewny"

Naukowcy obawiają się, że szczepionki nie trafią w pierwszej kolejności do krajów najbardziej dotkniętych pandemią, tylko do najzamożniejszych. Kraje o wysokich dochodach zabezpieczyły dla siebie przyszłe dostawy szczepionek przeciwko COVID-19, ale "dostęp dla reszty świata jest niepewny".

Japonia, Australia i Kanada łącznie zarezerwowały ponad miliard dawek, ale ich chorzy nie stanowią nawet 1 proc. wszystkich cierpiących z powodu COVID-19 na całym świecie – zaznaczają autorzy badania.
bDUAsLwd

Analiza zamówień i zdolności produkcyjnych producentów szczepionek nie napawa optymizmem. Nawet gdyby wszystkim 13 producentom szczepionek udało się osiągnąć maksymalne moce produkcyjne, co najmniej jedna piąta światowej populacji nie będzie miała dostępu do szczepionek do 2022 roku.

Wnioski? Brak finansowania globalnie skoordynowanej odpowiedzi na szczepionkę przeciwko COVID-19 sprawia, że ​​tym ważniejsza jest przejrzystość umów między producentami a odbiorcami w postaci kraju lub bloku państw. Dawki szczepionek zostaną szybciej rozprowadzone po całym świecie, jeśli zamożne kraje nie będą wykupywały ich "na zaś".

Zobacz także: Zobacz też: Jarosław Kaczyński przyjmie szczepionkę na COVID. Prof. Flisiak chwali prezesa PiS
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDUAsLwy
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(197)
Rafa
4 miesiące temu
lepiej zacznijcie produkować amandadynę a nie te zbrodnicze szczepionki
RedPill
4 miesiące temu
Na siłę próbujecie kreować rzeczywistość, ale ludzie nie są już tak nie myślący, aby pędem, bez zastanowienia udać się po nieprzebadany, nie sprawdzony,na wprędce stworzony produkt. (No, chyba ze ktoś ogląda tylko TVP). A te zagrywki pseudo marketingowe, które próbuje się stosować są wręcz śmieszne i tandetne.
freedom
4 miesiące temu
I niech ta 1/5 się cieszy!
bDUAsLwz
DFG
4 miesiące temu
Eksperci wiedza ze max 1/5 bedzie chciala sie szczepic, wiec trzeba nakrecic reszte
oby nie
4 miesiące temu
Mam nadzieję , że tych zaszczepionych nie trzeba będzie traktować jak w Resident Evil .
Najnowsze komentarze (197)
Kowal
4 miesiące temu
Doktor Bodnar leczy amantadyna, 8 miesięcy walczy żeby przebić się z tą terapią, a tu droga szczepionka nie przebadane do końca, testy PCR nie wiarygodne sad najwyższy w Portugalii podważa wiarygodność testów,żeby określić zgony z powodu covida trzeba by było badać co 30 zgon w Polsce pod tym kontem a nikt tego nie robi ,obudź się Polsko.
ostrowiec123
4 miesiące temu
Szczepionka równa się śmierć,to następny wychodowany wirus w zabójczej temperaturze -80stopni,z czego to jest zrobione kiedy wymaga takiej temperatury.
Łukasz
4 miesiące temu
Niech kupują po tych szczepionkach zrobią się biedne kraje bo połowa poumiera...
Kamil
4 miesiące temu
Tyle ludzi nie będzie chciało się nawet zaszczepić bo to nie potrzebne. Rok żyjemy w jakiś chorych nakazach i zakazach i dalej prawie nikt realnie nie zna nikogo kto by na tego wiruska umarł. Powtarzacie takie głupie artykuły czy ktoś wam za to płaci?
Irlandczyk
4 miesiące temu
Szkoda nawet komentować, każdy stanie przed Bogiem golutki jaki został stworzony i wtedy się okaże kto chciał dobrze dla bliźniego a kto kierował się zyskiem,a sprawiedliwy z wiary żyć będzie
Adrian Grela
4 miesiące temu
Czym bogatszy naród tym większe restrykcje, czym bogatszy naród tym więcej szczepionek, przypadek? Może jednak chodzi tylko i wyłącznie o ich pieniądze?
Tom
4 miesiące temu
NIE MIESZKAM W SKORUMPOWANEJ EUROPIE PELNEJ KLAMSTW ,NIE ZNAM NIKOGO CIERPIACEGO Z POWODU CHOROBY KORONAWIRUSA. ZNAM TYSIACE LUDZI CO CIERPIA BO SA STRASZENI FALSZYWA GRYPA I SZCZEPIONKAMI. MMAM KONTAKT Z LUDZMI NA WSZYSKICH KONTYNENTACH SWIATA .
Joanna
4 miesiące temu
Obym była w tej 1/5 🤷‍♀️
bDUAsLwr
Reuters
4 miesiące temu
Jak się cieszę że ta szczepionka już pod koniec grudnia będzie to bardzo ważne aby się szczepić to jedyna i najważniejsza rzecz w czasie pandemii
...
4 miesiące temu
Ej tam, Europa podzieli się z Afryka swoimi dawkami. Po co wyrzucać to czego się tutaj nie wykorzysta.
Ania
4 miesiące temu
Już biegnę żeby mi nie zabrakło. Ojojoj co to będzie!
Kasia
4 miesiące temu
I dobrze niech te szczepionki sobie wezmą, ja imoja rodzina sie nie zaszczepi, moja wiara mi na to nie pozwala.
Adam 2958
4 miesiące temu
Ludzie jak myśleli , że za szczepionkę trzeba będzie płacić to krzyczeli że trzeba nabić kasę firmom farmaceutycznym , kiedy się okazało , że nic nie trzeba płacić to wymyślają inne rzeczy . Kto nie chce niech się nie szczepi , ale niech siedzi w domu a nie roznosi . Prawda jest taka , że anty szczepionkowcy to pasożyty , które żyją tylko dlatego , że inni się szczepią.
Mleko
4 miesiące temu
Niech trzeci świat weźmie te nasze szczepionki i się od nas odczepi.
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić