Jan Manicki
Jan Manicki| 
aktualizacja 

Szczepionka na COVID-19. WHO zapowiada współpracę z Pfizerem

7

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) poinformowała, że prowadzi negocjacje z amerykańskim koncernem farmaceutycznym Pfizer. Szczepionka na koronawirusa wyprodukowana wraz z niemieckim przedsiębiorstwem BioNTech miałaby zostać włączona do globalnego systemu szczepień. Ma to zapobiec rozprzestrzenianiu się COVID-19.

Szczepionka na COVID-19. WHO zapowiada współpracę z Pfizerem
Starszy doradca WHO Bruce Aylward zapowiedział współpracę z amerykańskim koncernem medycznym Pfizer (Twitter)

Starszy doradca WHO Bruce Aylward powiedział we wtorek, że widzi "duże zaangażowanie" ze strony dyrektora generalnego Pfizera, Alberta Bourli. Koncern farmaceutyczny ma ustalić ceny za swoją szczepionkę w taki sposób, aby była ona dostępna również dla biedniejszych krajów. Skorzystać mają na tym także kraje bogate, które unikną kolejnych zakażeń, jeżeli liczba infekcji na świecie znacząco spadnie.

Globalna dystrybucja szczepionek. WHO chce współpracy Pfizerem

Pfizer dołączyć ma do programu WHO nazwanego COVAX. Jego celem jest przyspieszenie produkcji szczepionek i sprawiedliwe ich rozdzielenie pomiędzy potrzebujące kraje. Jak zapowiedział Aylward, organizacja spodziewa się, że do programu dołączą wkrótce także inne firmy.

Szczepionka na COVID-19 od Pfizera

Szczepionka Pfizera została niedawno zatwierdzona przez amerykańską Agencję Żywności i Leków. W poniedziałek 14 grudnia zaszczepiono nią pierwszą osobę. To nowojorska pielęgniarka Sandra Lindsay.

W odróżnieniu od brytyjskiej i rosyjskiej szczepionki amerykański preparat nie opiera się na zmodyfikowanych białkach adenowirusa. Szczepionka Pfizera wykorzystuje białko nazywane przez naukowców kolcem, które przebija powierzchnię patogenu SARS-CoV-2. Na tej samej zasadzie działa drugi amerykański preparat, opracowywany przez firmę Moderna.

Pfizer twierdzi, że ich szczepionka działają równie skutecznie we wszystkich grupach wiekowych i etnicznych. Na efektywność biopreparatu nie wpływa także płeć pacjenta. Koncern farmaceutyczny zadeklarował, że do końca roku powstanie około 50 milionów dawek szczepionki.

Obejrzyj także: Szczepionka na COVID. Burza po słowach Janusza Kowalskiego. Włodzimierz Czarzasty kpi

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić