Ewelina Kolecka
Ewelina Kolecka| 

Szczepionka na koronawirusa finansowana przez Billa Gatesa weszła w fazę testów na ludziach

88
Podziel się:

Miliarder i filantrop Bill Gates zdecydował się wesprzeć walkę z pandemią koronawirusa. Wysiłki finansowanych przez jego fundację naukowców zaczęły przynosić efekty – szczepionka na koronawirusa została podana pierwszym ochotnikom.

Szczepionka na koronawirusa wchodzi w kolejną fazę testów
Szczepionka na koronawirusa wchodzi w kolejną fazę testów (Getty Images)

Badania nad szczepionką zostały ufundowane przez Fundację Billa i Melindy Gatesów. Jak podaje "The Jerusalem Post" jej opracowania podjęli się badacze z amerykańskiej spółki Inovio Pharmaceuticals.

Koronawirus: kiedy będzie można rozpocząć stosowanie szczepionki na COVID-19?

Testowana szczepionka nosi nazwę INO-4800 DNA. Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków wydała oficjalną zgodę, by ochotnikom została podana pierwsza dawka środka. Zgodnie z planem kolejne zastrzyki otrzymają cztery tygodnie później.

Na udział w testach zgodziło się czterdzieści osób. Po pierwszym podaniu szczepionki naukowcy przeanalizują jej immunogenność i określą, czy jest wystarczająco bezpieczna dla ludzi. Jeśli ich badania przebiegną pomyślnie, przejdą do testowania skuteczności INO-4800 DNA przeciw COVID-19.

Według ustaleń "The Jerusalem Post" Inovio Pharmaceuticals przoduje w badaniach nad szczepionką. Rzecznik spółki poinformował, że na potrzeby "okresu próbnego" szczepionki wyprodukowano kilka tysięcy dawek. Jednak może minąć rok do półtora, zanim INO-4800 DNA zostanie oficjalnie dopuszczona do powszechnego użytku.

Zobacz także: Zobacz też: Umieralność z powodu koronawirusa

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić