Bartłomiej Nowak
Bartłomiej Nowak| 

Szok w Kenii. Odkryli 429 ciał. Zagłodził swoich wyznawców?

54

Lider kenijskiej grupy religijnej Paul Mackenzie jest podejrzany o skłonienie ponad 400 swoich zwolenników do śmierci głodowej. Mężczyzna zaprzeczył oskarżeniom przed sądem – donosi BBC.

Szok w Kenii. Odkryli 429 ciał. Zagłodził swoich wyznawców?
Szok w Kenii. Odkryli 429 ciał. Zagłodził swoich wyznawców? (YouTube)

Lider sekty Paul Mackenzie został aresztowany w kwietniu 2023 roku. W poniedziałek 12 sierpnia zarówno on, jak i 94 inne osoby oskarżone razem z nim, pojawiły się na rozprawie w Mombasie. Prokuratorzy zaplanowali wezwanie 400 świadków w ciągu najbliższych czterech dni rozprawy.

Do aresztowania przywódcy sekty doszło po odkryciu 429 ciał dorosłych i dzieci, które wykazywały oznaki głodu i prześladowań. Wszystkie ciała były pochowane w masowej mogile w lesie około 2 godzin drogi od miasta Malindi. Według informacji podanych przez BBC, Mackenzie miał przekonywać swoich wyznawców, że odmawiając sobie żywności, szybciej osiągną niebo.

Paul Mackenzie stanie przed sądem również w związku z dwoma innymi dochodzeniami. Pierwszy jest związany z zarzutem o terroryzm, drugi dotyczy zarzutów przemocy i okrucieństwa wobec dzieci, torturowania ich i pozbawiania praw do nauki.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Afrykański raj przed sezonem. Spokojniejsza atmosfera i brak kolejek

Mackenzie w 2003 roku założył międzynarodowy kościół dobrej nadziei. Po 16 latach ogłosił jego zamknięcie. Namówił część swoich wyznawców do przeniesienia się do lasu i czekania tam na koniec świata oraz powrót Jezusa.

Lider sekty jest właścicielem 800 akrów terenu leśnego, w którym nie ma zasięgu sieci komórkowej. To tam Mackenzie i jego wyznawcy mieli uciec i zamieszkać. Teren był podzielony na strefy z nazwami biblijnymi, jak Judea czy Nazaret. Mackenzie głosił, że edukacja jest sprzeczna z Biblią i stanowi dzieło szatana. Od swoich wyznawców miał wymagać regularnych datków na działalność jego sekty.

Pierwsi przesłuchani w sprawie zagłodzenia świadkowie zeznali, że Mackenzie stworzył wyjątkowo okrutne zasady w swojej sekcie. Według narzuconej przez lidera hierarchii dzieci miały być głodzone jako pierwsze. Kolejną grupą były osoby niezamężne. Na końcu małżonkowie oraz liderzy wspólnoty.

W Kenii 85 proc. mieszkańców deklaruje przynależność do różnych chrześcijańskich wspólnot. W związku z tym pojawia się problem z nieoficjalnymi kościołami i sektami, często zaangażowanymi w nielegalne działania. W kraju, liczącym ponad 50 milionów obywateli, zarejestrowanych jest ponad 4000 różnych kościołów i związków wyznaniowych - informuje PAP.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić