Niemcy. Szokujące słowa 101-letniego strażnika obozu zagłady

2009

Ruszył proces Josefa S., byłego strażnika obozu koncentracyjnego Sachsenhausen. 101-letni Niemiec jest oskarżony o udział w morderstwie ponad 3,5 tys. osób. Podczas ubiegłotygodniowej rozprawy mężczyzna zaszokował opinię publiczną składanymi wyjaśnieniami. Usiłował przekonać sędziów, że nigdy nie postawił stopy na terenie obozu, a na dodatek nigdy nie służył w wojsku.

Niemcy. Szokujące słowa 101-letniego strażnika obozu zagłady
101-letni Josef S. jest oskarżony o zbrodnie wojenne i współudział w morderstwie ponad 3,5 tys. więźniów (YouTube, Euronews)

Z zebranych dowodów wynika, że Josef S. służył w obozie w Sachsenhausen od października 1941 do lutego 1945 roku. Historycy wskazują, że miał brać czynny udział w mordowaniu więźniów. Mimo to, 101-latek utrzymuje że jest niewinny.

Ruszył proces byłego strażnika obozu zagłady. Tłumaczenie wprawia w osłupienie

Podczas procesu Josef S. wyjaśnił, że nie był strażnikiem w obozie koncentracyjnym. Opisał, że zamiast tego pracował w dużym gospodarstwie rolnym. Tam miał wprawiać się jako ślusarz i podkuwać konie.

Zebrane dokumenty mówią, że człowiek o tym samym imieniu i nazwisku oraz dacie i miejscu urodzenia był żołnierzem SS. Dowody wskazują, że brał udział w rozstrzeliwaniu więźniów i mordowaniu ich przy pomocy cyklonu B.

Ku zdumieniu sędziów, 101-latek wyjaśnił jednak, że nie służył w wojsku. Dodał, że nigdy nie przebywał nawet na terenie obozu.

Obóz koncentracyjny Sachsenhausen. To tu szkolono żołnierzy SS

Niemiecki obóz koncentracyjny Sachsenhausen został założony w lipcu 1936 roku. Mieścił się ok. 30 km na północ od Berlina i funkcjonował do 22 kwietnia 1945 roku.

Był uznawany przez kierownictwo za wzór dobrze działającego obozu zagłady. To właśnie tu mieścił się inspektorat wszystkich obozów koncentracyjnych – także tych w okupowanej Polsce. W Sachsenhausen szkoliło się wielu wysokich funkcjonariuszy SS, w tym Rudolf Höß – późniejszy komendant obozu w Auschwitz.

Obejrzyj także: Dramat więźniarek w KL Ravensbrück. Najgorszy niemiecki obóz koncentracyjny dla kobiet

Autor: JKM
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić