Ta choroba dotyka miliony. Przełom? Poinformowali o szczepionce

8

Wczesne badania wykazały, że nowa szczepionka na malarię jest skuteczna w 77 proc. Zespół Uniwersytetu Oksfordzkiego, który pracuje nad preparatem, stwierdził, że to prawdziwy przełom w medycynie.

Ta choroba dotyka miliony. Przełom? Poinformowali o szczepionce
Malaria zabija rocznie ponad 400 tys. ludzi. (Pixabay)

Malaria zabija rocznie ponad 400 tys. ludzi, głównie dzieci w Afryce. Niestety nigdy nie udało się opracować w pełni skutecznej szczepionki na tę chorobę. W tym roku zespół naukowców z Oksfordu ogłosił, że stworzył preparat, który może zmienić obecną sytuację.

Testy nowej szczepionki prowadzono przez 12 miesięcy na 450 dzieciach z Burkina Faso. Szczepionka została uznana za bezpieczną i wykazała "wysoką skuteczność". Teraz naukowcy planują przeprowadzić dłuższe testy - od trzech do pięciu lat - na 5 tys. dzieci z czterech różnych państw w Afryce.

Malaria - jest skuteczna szczepionka

Autor badania Adrian Hill powiedział, że ​​szczepionka osiągnęła cel założony przez WHO, czyli skuteczność na poziomie 77 proc. Do tej pory najskuteczniejsza szczepionka wykazywała zaledwie 55 proc. skuteczność

Halidou Tinto, profesor parazytologii i główny badacz w Burkina Faso, powiedział, że wyniki obserwacji są "bardzo ekscytujące" i wykazały "bezprecedensowy poziom skuteczności". Profesor dodał, że teraz nastąpi najważniejsza część badań, czyli testy w różnych miejscach w Afryce na większej liczbie pacjentów. Ma nadzieję, że dzięki temu w nadchodzących latach mniej dzieci umrze z powodu malarii.

Indyjski Instytut Serum, który wyprodukował szczepionkę, chce dostarczyć nawet 200 milionów dawek, gdy tylko wszystko zostanie w pełni zatwierdzone. Szanse na zaakceptowanie szczepionki są bardzo wysokie i jak przekazuje BBC, może to nastąpić już "w ciągu kilku najbliższych lat".

Malaria to groźna choroba wywoływana przez pasożyty przenoszone na ludzi przez ukąszenia komarów. Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że w 2019 r. na całym świecie było około 229 mln przypadków i 409 tys. zgonów. Malaria objawia się gorączką, bólem głowy i dreszczami. Nieleczona może doprowadzić do śmierci.

Zobacz także: W Polsce stwierdzono wariant indyjski koronawirusa. Lek. Bartosz Fiałek: "o panice nie może być mowy"
Autor: ABA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić