Tajemnicze zgony w chińskiej kopalni. Mieszkańcom kazano milczeć

28

Według najnowszych doniesień koronawirus mógł pojawić się już w 2012 roku w chińskiej kopalni miedzi. Sześciu robotników zapadło wówczas na nieznaną chorobę płuc, a trzech z nich zmarło. Sprawą zajęli się eksperci z laboratorium w Wuhan.

Tajemnicze zgony w chińskiej kopalni. Mieszkańcom kazano milczeć
Nietoperze z kopalni miedzi mogły być przyczyną koronawirusa. (Getty Images, Nietop)

Źródłem koronawirusa może być opuszczona kopalnia miedzi w dystrykcie Tongguan w południowo-zachodniej prowincji Junnan w Chinach. Jak donosi "Wall Street Journal" w 2012 roku sześciu górników nagle zapadło na chorobę bardzo przypominającą zapalenie płuc i trzech z nich niestety zmarło.

Koronawirus rozwinął się w kopalni miedzi?

O zbadanie tego przypadku zostali poproszeni eksperci z Wuhan Institute of Virology. Po pobraniu próbek od nietoperzy zamieszkujących kopalnię odkryli nowe koronawirusy. Powróciły teorie, że pandemia rozpoczęła się właśnie w laboratorium w Wuhan.

Już w grudniu 2020 r. BBC wysłało na miejsce zespół reporterów w celu dokładnego zbadania sprawy, ale zostali zmuszeni do zawrócenia. W lutym eksperci z WHO zwrócili się o pomoc i dostęp do kopalni, aby móc przebadać tamtejsze nietoperze. Niestety im także nie udało się wejść do środka.

Okoliczni mieszkańcy mieli rzekomo dostać zakaz rozmawiania na temat kopalni z ludźmi z zewnątrz. Do kopalni miał się dostać jeden z dziennikarzy "Wall Street Journal" ale później został zatrzymany przez policję. Funkcjonariusze przesłuchiwali go przez pięć godzin i wykasowała zdjęcie wejścia do kopalni z jego telefonu.

Światowa Organizacja Zdrowia po wizycie w Wuhan i dokładnym zbadaniu sprawy orzekła, że teoria o laboratorium jest "skrajnie mało prawdopodobną". O wiele więcej uwagi poświecili innym tezom, jakoby koronawirus miał się rozwinąć naturalnie - z nietoperzy przejść na inne zwierzęta, a później na ludzi.

Część naukowców chce nowego, niezależnego śledztwa, które odpowie na pytanie, która wersja jest prawdziwa. Apelują o to eksperci m.in. z  USA, Kanady, Szwajcarii i Wielkiej Brytanii.

Zobacz także: Jak wzmocnić organizm po COVID-19? Dr Chudzik podpowiada
Autor: ABA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić