Tak koronawirus infekuje mózg. Naukowcy pokazali szokujące nagranie

114

Niezwykłym filmem podzieliły się ze światem dwie francuskie wirusolożki. Kobiety zaprezentowały nagranie, na którym koronawirus infekuje komórki mózgowe nietoperza. Zdaniem ekspertek, wirus dokładnie w ten sam sposób atakuje organizm człowieka.

Tak koronawirus infekuje mózg. Naukowcy pokazali szokujące nagranie
Koronawirus infekuje komórki mózgowe nietoperza (Facebook)

Film poklatkowy stworzyły Sophie-Marie Aicher i Delphine Planas z Instytutu Pasteura w Paryżu. Nagranie pokazuje, w jaki sposób SARS-CoV-2 infekuje komórki mózgowe swojego żywiciela. Można zaobserwować, jak przekształcane są one w maleńkie replikatory wirusa. Kilkudziesięciosekundowy klip zdobył wyróżnienie w konkursie na najlepszą produkcję nakręconą przez obiektyw mikroskopu.

Koronawirus infekuje komórki mózgowe. Prowadzi do ich obumarcia

Nagranie zostało złożone ze zdjęć wykonywanych co 10 minut na przestrzeni 48 godzin. Zaznaczony na czerwono koronawirus, krąży wokół szarych plam, czyli komórek mózgowych nietoperza. Zainfekowane komórki zaczynają łączyć się z sąsiednimi.

W pewnym momencie cała masa komórek pęka, co prowadzi do ich obumarcia. Zdaniem ekspertek, przebieg zakażenia u nietoperzy jest identyczny jak u ludzi. Jest jednak podstawowa różnica – u nietoperze nie chorują na COVID-19.

Koronawirus u ludzi może przez długi czas namnażać się niezauważony. Zmusza bowiem komórki żywiciela do łączenia się z sąsiednimi. Powoduje poważne szkody w organizmie, uniemożliwiając w ten sposób zainfekowanym komórkom ostrzeganie układu odpornościowego o obecności ciał obcych.

Za każdym razem, gdy wirus musi opuścić komórkę, istnieje ryzyko wykrycia. Jeśli może przedostać się bezpośrednio z jednej komórki do drugiej, może działać znacznie szybciej – opisuje Sophie-Marie Aicher.
Trwa ładowanie wpisu:facebook

Tak namnaża się koronawirus. Pokazały niezwykłe nagranie

Autorka filmu ma nadzieję, że pomoże on obalić wiele mitów na temat koronawirusa. Nagranie ma także na celu pokazanie ludziom, jak niebezpieczny jest SARS-CoV-2.

Ważne jest, aby pomóc ludziom przebić się przez naukowy żargon. Film pomaga zrozumieć, że jest to bardzo wyrafinowany i sprytny wirus, dobrze przystosowany do szybkiej replikacji – dodaje.

Obejrzyj także: Czwarta fala koronawirusa. Szef sprawdzi, czy jesteś zaszczepiony? „Wiedza nie zaszkodzi”

Autor: JKM
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić