Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...

Tak białoruskie służby pomagają imigrantom na granicy. Ponad 1,3 tys. przypadków

Od początku września Straż Graniczna odnotowała ponad 1,3 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. Na zdjęciach i nagraniach funkcjonariuszy widać, że imigrantom pomagają... białoruskie służby.

Tak białoruskie służby pomagają imigrantom na granicy. Ponad 1,3 tys. przypadków
Ponad 1300 prób nielegalnego przekroczenia granicy (Twitter)

Funkcjonariusze Straży Granicznej codziennie odnotowują próby nielegalnego przekraczania granicy polsko-białoruskiej. Polskie służby wyliczają, że od początku września było ponad 1,3 tys. takich incydentów. W mediach społecznościowych pojawiły się nagrania, na których widać, że za tym procederem stoją białoruscy funkcjonariusze.

Białoruskie służby pomagają imigrantom

Na filmach, które Straż Graniczna zamieściła w sieci, widać działania białoruskich służb w rejonie granicy oraz to, jak nasilony jest proceder nielegalnej imigracji. Co więcej, funkcjonariusze SG zatrzymują na terenie kraju osoby zaangażowane w odbiór imigrantów i ich transport.

Tylko w czwartek straż udaremniła 140 prób nielegalnego przekroczenia granicy. Jak opisują funkcjonariusze, po stronie białoruskiej kolejne grupy cudzoziemców ukrywają się za lasem, kilkaset metrów od linii granicy. Migranci czekają, aby w dogodnym czasie i miejscu próbować nielegalnie dostać się do Polski.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Silne Wsparcie na granicy

Wczoraj szef MON Mariusz Błaszczak poinformował, że w razie potrzeby może zaangażować 23 tys. terytorialsów w operację Silne Wsparcie prowadzoną w rejonie granicy polsko-białoruskiej. Jak zaznaczył minister, żołnierze będą gotowi do stawienia się w jednostkach w ciągu 6 godzin po ewentualnym wezwaniu.

Teraz wojsko buduje na granicy polsko-białoruskiej płot. Jak poinformował rzecznik prasowy 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej mjr Marek Nabzdyjak PAP, dziennie powstaje 3 km ogrodzenia. W poniedziałek rano gotowy był odcinek o długości 12,5 km. Na granicy z Białorusią jest obecnie 1500 żołnierzy z 16 Dywizji.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Płot na granicy polsko-białoruskiej

Budowę płotu na granicy szef MON zapowiedział dwa tygodnie temu. Ogrodzenie zaczęto instalować w środę w regionie wsi Zubrzyca Wielka w woj. podlaskim. Ustawiany przez wojsko płot składa się z trzech warstw drutu ostrzowego (concertina) ułożonych pierścień na pierścieniu.

Słupki będące podstawą dla concertiny są wkopane w ziemię na ponad metr. Płot ma wysokość 2,5 metra. Pod płotem, po zewnętrznej stronie, leżą trójwarstwowe zasieki, które utrudniają podejście do ogrodzenia.

Zobacz także: Manewry Zapad-21. Czy jest możliwa prowokacja wojsk rosyjskich?
Autor: BA
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Lazio zwalnia opiekuna swojej maskotki. Szokujące, co robił w sieci
40 domów dla powodzian. BGK dopłaci do nich 19,5 mln zł
Zimowe cięcie drzew owocowych. Nie przegap terminu
Wygrał dwa miliardy i kupił dom. Szczęście nie trwało długo
Tego nie wrzucaj do kompostownika. Zmarnujesz nawóz
Trump za, Musk przeciw. To koniec TikToka w USA?
Ciało pana Stanisława rozkładało się dwa lata. Myśleli, że wyjechał
Tego pająka można spotkać w każdym domu. Sprawdź, czy jest niebezpieczny
"Czy Polską Policję stać?". Głośne pożegnanie komendanta
Dajesz to psu do jedzenia? Możesz mu poważnie zaszkodzić
Tłusty czwartek 2025 coraz bliżej. Kiedy wypada? Oto data
Stanowcze stanowisko Izraela. Nie wyda szczątków przywódcy Hamasu
KOMENTARZE WYŁĄCZONE
Sekcja komentarzy coraz częściej staje się celem farm trolli i polem do dezinformacji. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć możliwość komentowania pod tym artykułem.
Redakcja o2.pl
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić