Tak białoruskie służby pomagają imigrantom na granicy. Ponad 1,3 tys. przypadków

Od początku września Straż Graniczna odnotowała ponad 1,3 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. Na zdjęciach i nagraniach funkcjonariuszy widać, że imigrantom pomagają... białoruskie służby.

Tak białoruskie służby pomagają imigrantom na granicy. Ponad 1,3 tys. przypadków
Ponad 1300 prób nielegalnego przekroczenia granicy (Twitter)

Funkcjonariusze Straży Granicznej codziennie odnotowują próby nielegalnego przekraczania granicy polsko-białoruskiej. Polskie służby wyliczają, że od początku września było ponad 1,3 tys. takich incydentów. W mediach społecznościowych pojawiły się nagrania, na których widać, że za tym procederem stoją białoruscy funkcjonariusze.

Białoruskie służby pomagają imigrantom

Na filmach, które Straż Graniczna zamieściła w sieci, widać działania białoruskich służb w rejonie granicy oraz to, jak nasilony jest proceder nielegalnej imigracji. Co więcej, funkcjonariusze SG zatrzymują na terenie kraju osoby zaangażowane w odbiór imigrantów i ich transport.

Tylko w czwartek straż udaremniła 140 prób nielegalnego przekroczenia granicy. Jak opisują funkcjonariusze, po stronie białoruskiej kolejne grupy cudzoziemców ukrywają się za lasem, kilkaset metrów od linii granicy. Migranci czekają, aby w dogodnym czasie i miejscu próbować nielegalnie dostać się do Polski.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Silne Wsparcie na granicy

Wczoraj szef MON Mariusz Błaszczak poinformował, że w razie potrzeby może zaangażować 23 tys. terytorialsów w operację Silne Wsparcie prowadzoną w rejonie granicy polsko-białoruskiej. Jak zaznaczył minister, żołnierze będą gotowi do stawienia się w jednostkach w ciągu 6 godzin po ewentualnym wezwaniu.

Teraz wojsko buduje na granicy polsko-białoruskiej płot. Jak poinformował rzecznik prasowy 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej mjr Marek Nabzdyjak PAP, dziennie powstaje 3 km ogrodzenia. W poniedziałek rano gotowy był odcinek o długości 12,5 km. Na granicy z Białorusią jest obecnie 1500 żołnierzy z 16 Dywizji.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Płot na granicy polsko-białoruskiej

Budowę płotu na granicy szef MON zapowiedział dwa tygodnie temu. Ogrodzenie zaczęto instalować w środę w regionie wsi Zubrzyca Wielka w woj. podlaskim. Ustawiany przez wojsko płot składa się z trzech warstw drutu ostrzowego (concertina) ułożonych pierścień na pierścieniu.

Słupki będące podstawą dla concertiny są wkopane w ziemię na ponad metr. Płot ma wysokość 2,5 metra. Pod płotem, po zewnętrznej stronie, leżą trójwarstwowe zasieki, które utrudniają podejście do ogrodzenia.

Zobacz także: Manewry Zapad-21. Czy jest możliwa prowokacja wojsk rosyjskich?
Autor: BA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić