o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
NM
|

Tylko ślimak? Wstrząsające, co robi ten gatunek. Właśnie atakuje w Polsce

302
Podziel się

W Polsce występuje kilka gatunków ślimaka, jednak mało osób zdaje sobie sprawę, że na co dzień ma do czynienia konkretnie ze ślinikiem luzytańskim. Choć wygląda niewinnie, to może zagrażać lokalnemu ekosystemowi.

Tylko ślimak? Wstrząsające, co robi ten gatunek. Właśnie atakuje w Polsce
Tak wygląda występujący w Polsce ślinik luzytański. (Wikimedia Commons, Clemens M. Brandstetter, Buers)
bDgAybrF

Ślinik luzytański to mało znany w Polsce, ale za to coraz częściej występujący mięczak. Zwykle ma pomarańczową barwę, ale zdarzają się także śliniki czarne czy żółte.

Choć wyglądają na niewinne stworzonka, mogą być zagrożeniem dla ekosystemu. To niby "tylko ślimak", ale jest w stanie pożreć pisklę.

bDgAybrH

Ślinik je głównie rośliny. Szczególnie uwielbia te uprawiane przez człowieka. Żywi się wszystkimi - od ogórków po marchew, sałatę, kończąc na roślinach, których jedzeniem człowiek nie jest zainteresowany, a które hoduje wyłącznie dla walorów estetycznych.

Zdarza się, że ślinik, gdy w pobliżu nie ma nic do jedzenia, rzuci się nawet na... pisklaka. To niezwykle rzadkie zjawisko, ale pokazujące, że ślimak ten ma ogromną wolę przeżycia i nie cofnie się przed niczym.

Ślinik luzytański żywi się niemal wszystkim

Ślinik konsumuje spore ilości pokrzyw i koniczyny białej. Potrafi strawić ich bardzo wiele w bardzo krótkim czasie, dlatego jest zagrożeniem dla ekosystemu. Ślinik, który zastał pole pełne wspomnianych roślin, jest w stanie potem z niego odejść, nie pozostawiwszy na nim ani jednego krzewu.

bDgAybrN

Śliniki trudno jest wyplenić ze swojej działki. Najbardziej przyczyniają się do pomocy inne zwierzęta, czego nie jesteśmy nawet świadomi. Ślinikami żywią się np. jeże czy liczne gatunki ptaków.

Tak więc ślinik, choć wygląda na sympatyczne zwierzę, może być groźnym wrogiem dla środowiska. Ślinik luzytański wybrał sobie człowieka jako kompana, którego traktuje jak pasożyt. Nic dziwnego - człowiek zapewnia mu wszystko to, co niezbędne ślimakowi do przeżycia. Ogródki pełne jedzenia, a także komposty czy choćby wypełnione resztkami jedzenia śmietniki to raj dla ślinika.

Prawdziwa inwazja ślimaków. Jak się ich pozbyć w prosty sposób?

bDgAybsi
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(302)
Marlena
miesiąc temu
Według Wikipedii ten ślimak jest trudny do sklasyfikowania w ogóle ☹️
Arczi
miesiąc temu
Ciekawe jak ślimak "rzuca się" na pisklę.Po co ja czytam ten"artykuł"?
Obserwator
miesiąc temu
Właśnie atakuje? 30 lat temu w lesie nad polskim morzem było ich pełno. Nikt nic nie robił to się namnozyly. Teraz się dostrzega problem? Walczymy z nimi od lat i tylko trucizna na ślimaki trochę ogranicza populację. Niestety nie można się ich pozbyć całkowicie. Czytałam o humanitarnym pozbyciu sie z działki, tzn wynieść je jak najdalej, a wcześniej dokładnie pozbierać. Kilka lat temu miałam trzy wiadra ślimaków. Ciekawe któremu sąsiadowi podrzucić taki prezent? I jakwytłumaczyć ślimaków, że na naszą działkę już mają nie wracać, tu już były I nie są mile widziane. Może znak drogowy czy cos?
bDgAybsj
yachu
miesiąc temu
Rzucił się na mnie, i gdybym nie odskoczył to by mnie już nie było.
EWK
miesiąc temu
Ślinik luzytański wybrał sobie człowieka jako kompana, którego traktuje jak pasożyt. Wygląda sympatycznie... Niczym moja zona :(
Najnowsze komentarze (302)
PatrzIpłacz
miesiąc temu
Hmm kochani myśliwi! Ratujcie nas! Przeciez tak wspaniale "regulujecie" populacje zwierząt które zjadają ślimaki! O przepraszam, juz prawie wszystko wybiliście! Teraz chodźcie i zbierajcie ludziom ślimaki w ogródkach!
grill
miesiąc temu
Czy ktoś próbawał je grilować,móże jakby je dobrze przyprzwić to byłyby dobre.
MAXV
miesiąc temu
Ślimaki są z sadów z Albigowej. Stracili nad nimi kontrolę i rozniosło się to na cały kraj. Na Podkarpaciu, Małopolsce to jest plaga. Codziennie ubijałem kilkaset. Pomaga tylko przecinanie ich na pół. Ewentualnie jakiś jeden gatunek kaczki je zjada. Jest ich mniej gdy w maju jest susza, poza tym jeden taki ślimak potrafi złożyć kilkadziesiąt jajeczek...
pytek
miesiąc temu
Amerykanie przywieźli?
hboo
miesiąc temu
Ja łażę po działce z dużym sekatorem (żeby się co chwilę nie zginać) i przecinam na pół - szybko i humanitarnie.
Yetix
miesiąc temu
Ślimaki zostały sprowadzone do Albigowej żeby spady zjadać bo nie chciało się zbierać sadownikom i wymkly się spod kontroli. Teraz na Podkarpaciu to jest plaga szczególnie po deszczu
Beata
miesiąc temu
Codziennie wieczorem zbieram je na łopatę i zasypuje solą i tak przez całe lato codziennie jest ich multum a ja je wszystkie zabijam . A kolejnego dnia to samo
Rafi
miesiąc temu
To jest pomrów
bDgAybsb
Ara
miesiąc temu
Soda i sól dzialajom idealnie
Aja
miesiąc temu
Ocet im daje radę. Przelewam ocet do butelki ze spryskiwaczem i psikam po nich.Rozpuszczają się jak po soli.
Xyz
miesiąc temu
Francuzi zapraszamy ,nowe przekąski
JaMi
miesiąc temu
Przygotowuję solankę. W 1 litrze gotowanej wody rozpuszczam 4 czubate łyżki soli. Całość wlewam do wiadra i uzupełniam wodą do połowy wiadra. Ślimaki zbieram rano i wieczorem, a co zbiorę wrzucam do przygotowanej w wiadrze solanki. Raz na tydzień wykopuję dołek i wlewam martwe ślomory do dołka po czym zasypuję dołek.
Marta
miesiąc temu
Na szczęście unas gonie ma, jestem z Kalisza
Hodowca
miesiąc temu
Tych ślimaków miałem koło domu mnóstwo ale szybko się pozbyłem ,swoim stadem kaczek francuskich,teraz na moim hektarze niemal brak ślimaków,za to z kaczkami przerzuciłem się na działkę sąsiada ,ślimaki giną błyskawicznie
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić