Uczniowie rezygnują z lekcji religii? Raport warszawskich urzędników ujawnia fakty

359

Od pierwszaków po maturzystów. Obszerny raport na zlecenie warszawskiego ratusza potwierdza dane, o których mówi się od dawna. Uczniów i uczennic chodzących na religię w placówkach edukacyjnych każdego typu jest coraz mniej. Padły konkretne liczby w stosunku do zeszłego roku szkolnego.

Uczniowie rezygnują z lekcji religii? Raport warszawskich urzędników ujawnia fakty
Lekcja religii/ zdjęcie ilustracyjne (PAP, GODONG contact@godong-photo.com)

Jak wygląda nauka religii w poszczególnych rocznikach, warszawscy urzędnicy sprawdzali już drugi rok z rzędu. Ankiety na ten temat na prośbę urzędu miasta wypełniło blisko 800 placówek różnego typu.

To 357 przedszkoli, 249 szkół podstawowych, 105 liceów ogólnokształcących, 47 techników, 25 branżowych szkół zawodowych i 8 szkół specjalnych przysposabiających do pracy. Uczęszcza do nich 271 tys. uczniów - wylicza Gazeta Wyborcza.

Raport pokazuje, jak zainteresowanie lekcjami religii wśród młodych spada w starszych klasach. Rodzicom często zależy, aby dziecko poszło do komunii i chcą "dociągnąć" do tego momentu religijną edukację swoich pociech, natomiast nastolatkowie coraz częściej sami decydują o rezygnacji z zajęć.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Pozycja Kościoła w Polsce słabnie? "Pewne drogi się rozchodzą"

Jak wygląda to na konkretnych liczbach w raporcie warszawskiego ratusza? Gazeta Wyborcza podaje, że w klasach pierwszych szkoły podstawowej na lekcje religii uczęszcza 73 procent dzieci, podczas gdy w klasach maturalnych już zaledwie tylko 15 procent.

Raport pokazuje też spadek zainteresowaniem lekcjami religii w stosunku do ubiegłego roku szkolnego. Podczas gdy w zeszłym roku na lekcje religii chodziło 45 procent uczniów w różnych typach szkół, w tym roku dane te zmniejszyły się do 42 procent.

O jeden punkt procentowy wzrosło za to zainteresowanie lekcjami etyki. Rok wcześniej udział w tego typu zajęciach deklarowało 9 procent uczniów i uczennic, w tym roku jest to 10 procent.

Z ankiet wynika, że 68 proc. liceów, 61 proc. szkół podstawowych i 57 proc. techników organizuje religię na początku albo na końcu lekcji - czytamy w Gazecie Wyborczej.
Autor: BBI
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić