Ujawniono plany ukraińskich służb. Załużny na to nie pozwolił. "To będzie zdrada"

Naczelny Dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy Walerij Załużny w lutym 2022 roku podczas prób okrążenia Kijowa przez rosyjskie wojska nie zgodził się na wysadzanie stołecznych mostów - pisze BBC. Generał powiedział, że byłaby to "zdrada ludzi mieszkających na lewym brzegu" miasta.

Ujawniono plany ukraińskich służb. Załużny na to nie pozwolił. "To będzie zdrada"
Mosty w Kijowie (Wikimedia Commons)

Jak pisze ukraińska służba BBC, rozmowa na ten temat miała miejsce 26 lutego 2022 roku, kiedy rosyjskie wojska były najbliżej Kijowa. Był to trzeci dzień rosyjskiej inwazji na Ukrainę na pełną skalę, ale dowódca już rozumiał, że wszystko idzie nie zgodnie z planem Rosjan.

Rosjanie byli najbliżej Kijowa

Wojskowi Putina nie byli w stanie wylądować na lotnisko w Hostomlu, ale zajęli Czernihów na północy kraju i posuwali się ze wschodu przez obwód sumski. Oznaczało to, że z dnia na dzień mogli dotrzeć na lewobrzeżne przedmieścia Kijowa.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Aleksander Niewzorow burzy mit wielkiej Rosji: Nie ma żadnej tajemniczej rosyjskiej duszy

BBC pisze, że władze nie mówiły o tym publicznie i zaapelowały jedynie do ​​Ukraińców, aby nie panikowali, ale między sobą członkowie rządu zaczęli aktywnie dyskutować o wysadzeniu wszystkich mostów w Kijowie.

Chcieli wysadzić mosty

Ich zdaniem, zatrzymałoby to armię rosyjską nad Dnieprem i uniemożliwiłoby to wrogowi wejście do Kijowa i dzielnicy rządowej. Następnie jeden z wysokich rangą urzędników zażądał od ówczesnego szefa SBU Iwana Bakanowa, aby nakazał swoim siłom specjalnym wysadzić mosty i odciąć lewy brzeg Dniepru od prawej.

Sytuacja była trudna. Bakanow zadzwonił do Naczelnego Dowódcy Sił Zbrojnych Ukrainy, generała Walerego Załużnego - pisze BBC.

"To będzie zdrada"

Generał miał go wysłuchać, po czym odpowiedział bez wahania: "Wysadzić mosty? W żadnym wypadku! To będzie zdrada tych, którzy pozostali na lewym brzegu Dniepru – zarówno wojskowych, jak i cywilnych" - miał odpowiedzieć Załużny.

Pierwotny plan zdobycia Kijowa miał opierać się na lądowaniu 8 tys. rosyjskich żołnierzy w porcie lotniczym Kijów-Hostomel oraz przejęciu w ciągu czterech godzin Pałacu Prezydenckiego i stacji telewizyjnych.

Nie zrealizowali swoich planów

Alternatywnie planowano zajęcie Kijowa w ciągu 3 dni. Pierwszego dnia wojska rosyjskie miały przekroczyć granicę z Białorusią i dotrzeć do Hostomla. Drugiego dnia dostarczone miały zostać zapasy paliwa, a trzeciego rozpocząć się ostrzeliwanie Kijowa z wykorzystaniem artylerii.

Rosjanom nie udało się zrealizować żadnego ze swoich planów. 23 marca 2022 roku wojska ukraińskie przesunęły linię frontu na wschód od Kijowa o 25-35 km, a 29 marca Federacja Rosyjska po negocjacjach z delegacją ukraińską zaczęła wycofywać się z obwodu kijowskiego.

Autor: BA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić