Weronika Rogowska| 

Ukąsiła Cię osa? Sprawdź, jak poprawnie reagować

3

Rok rocznie z rąk człowieka giną miliony komarów. To one zawsze najbardziej irytują ludzi. Rok 2023 to jednak rok, w którym najgorzej tolerowane są osy. Jak można sobie skutecznie z nimi poradzić i jak reagować, kiedy jedna z nich ukąsi?

Ukąsiła Cię osa? Sprawdź, jak poprawnie reagować
Jak obronić się przed osą? (Pexels, David Hablutzel)

Osy w skuteczny sposób psują Polakom urlop. Są częstymi niechcianymi gośćmi rodzinnych obiadów w ogrodzie, zawsze chętnie przychodzą na grilla czy współtowarzyszą przy jedzeniu lodowego deseru. Lubią także wodę, przez co znaleźć można je również pływając czy żeglując.

Obecność os w sierpniu to rzecz zupełnie normalna. Samice os w tym miesiącu kończą składanie jaj. Wydawać by się mogło, że w obecnym miesiącu plaga tych owadów jest większa niż w lipcu. Jednak ekspert w temacie insektów w rozmowie ze Strefą Agro uspokaja:

Zawsze w połowie sierpnia ludzie wspominają o tym zjawisku. Prawda jest taka, że rzeczywiście w okresie połowa sierpnia - połowa września os jest więcej niż zwykle, a ludzie na wakacjach przy szklance słodkiego napoju z łatwością to dostrzegają i wnioskują o pladze. Osy z nami pobędą do pierwszych przymrozków, a później koniec, przeżyje tylko królowa – mówi prof. dr hab. Piotr Tryjanowski

Co zrobić kiedy ukąsi osa?

Osy krążą nad stołami zastawionymi przede wszystkim słodkimi produktami. Przepadają również za jaskrawymi kolorami i kwiecistymi wzorami. Ubierając się w takie ubrania skutecznie je przyciągniesz i będziesz mieć wrażenie, że polują właśnie na ciebie.

Trzeba pamiętać, że osy jednak nie atakują bez powodu. Do ukąszenia człowieka skłania je ich instynkt samozachowawczy. To poczucie zagrożenia sprawia, że gryzą. Większość osób cierpi później krótko na obrzęk i ból ukąszonego miejsca. Są również osoby uczulone na osi jad. Kiedy osoba z alergią dozna ukąszenia, może przejść nawet wstrząs anafilaktyczny.

Stanzdrowia.pl daje jasne wskazówki, co zrobić, kiedy zostaniemy użądleni:

Miejsca po użądleniu osy nie należy dezynfekować alkoholem, ponieważ spowoduje to uwalnianie większej ilości jadu. Z racji tego, że jad osy ma odczyn zasadowy (jad pszczoły i trzmiela ma odczyn kwaśny) można zrobić okład z octu lub z soku z cytryny.

Objawy, które powinny zaniepokoić nas po użądleniu to:

- bladość skóry,

- zawroty głowy,

- nudności,

- obrzęk języka,

- duszności,

- wysypka.

Jeżeli zauważysz je u siebie lub u innej osoby – niezwłocznie zawołaj pomoc lekarską.

Osy – jak usunąć gniazdo?

Nawet jeśli bardzo skrupulatnie unika się os, na przykład nie chodząc na łąki, nie uchronimy się przed nimi całkowicie. Osy i szerszenie bardzo często budują swoje gniazda na fasadach budynków. Co zrobić, kiedy wybiorą nasz dom?

Wołanie straży pożarnej nie zawsze przyniesie skutek. Strażacy usuwają tylko gniazda, które powodują zagrożenie życia lub gdy zakłócają funkcjonowanie szkół, szpitali i innych budynków publicznych.

Zgodnie z prawem to właściciel budynku odpowiada za gniazdo i to właśnie on musi skontaktować się ze specjalistami zajmującymi się usuwaniem tego rodzaju problemów.

Dzięki specjalistycznym metodom stosowanym przez te firmy zabiegi dezynsekcyjne cieszą się dużą skutecznością, a większość sposobów na pozbycie się owadów jest bezinwazyjna i nieszkodliwa. Ponadto jest wykonywana przez profesjonalistów – co zmniejsza możliwość komplikacji w sytuacji samodzielnego usuwania gniazda owadów – można przeczytać na stronie Polskiego Związku Działkowców.
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić