aktualizacja 

W Kościele sypią się skargi. 601 rozmów

79

Od pięciu lat działa inicjatywa "Zranieni w Kościele", w ramach której funkcjonuje telefon zaufania dla osób pokrzywdzonych przez Kościół. Jak wynika z udostępnionych danych, przez ten czas przeprowadzono rozmowy z ponad 600 osób z ofiarami przemocy seksualnej.

W Kościele sypią się skargi. 601 rozmów
Telefon zaufania dla ofiar przemocy w Kościele działa od pięciu lat. (Adobe Stock)

Ostatnie lata przyniosły prawdziwy wysyp skandali obyczajowych z udziałem polskiego Kościoła. Wiele z nich dotyczyło przypadków pedofilii, jakiej dopuszczali się duchowni zarówno w tym, jak i w ubiegłym wieku. To wzmogło społeczną dyskusję na temat konieczności rozliczenia tej kwestii przez kościelnych hierarchów, a także ukarania osób odpowiedzialnych za organizację tego procederu.

Jednym z rozwiązań mających pomóc ofiarom przemocy seksualnej jest inicjatywa "Zranieni w Kościele". To projekt mający zapewnić kompleksową obsługę dla osób posiadających trudne doświadczenia w kontaktach z duchownymi.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Największy "grzech" polskiego Kościoła. Jezuita wymienia jeden konkretny

Telefon zaufania pomógł setkom osób

Od 2019 r. w ramach tej inicjatywy działa telefon zaufania. Zapewnia on wsparcie psychologiczne dla osób, które chcą porozmawiać na temat przemocy na tle seksualnym w Kościele.

Jak się okazuje, przez pięć lat funkcjonowania tego telefonu, psychoterapeuci przeprowadzili 601 rozmów z ofiarami przemocy seksualnej. Stało się to podczas 268 telefonicznych dyżurów przeprowadzonych przez specjalistów. O inicjatywie informowano także poprzez specjalne plakaty, które rozsyłano do parafii rzymskokatolickich i prawosławnych w całej Polsce.

Telefon zaufania dla ofiar przemocy seksualnej w Kościele działa od pięciu lat. Osoby zainteresowane mogą uzyskać wsparcie w każdy wtorek od godziny 19:00 do 22:00 pod numerem 800-280-900. Dyżurujący w tych godzinach psychoterapeuci oferują nie tylko pomoc psychologiczną, ale także prawną.

Autor: ACG
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić