Ewelina Kolecka
Ewelina Kolecka| 

W Polsce rekord zakażeń, a w Rosji... jeszcze gorzej. Przekazali dramatyczne dane

53

W Rosji odnotowano rekordowy dobowy przyrost zakażeń koronawirusem. Wystarczyły 24 godziny, by na COVID-19 zachorowało 12 126 mieszkańców. Informację o rekordowym wyniku przekazano w piątek.

W Polsce rekord zakażeń, a w Rosji... jeszcze gorzej. Przekazali dramatyczne dane
(PAP, EPA)

Jak informuje rosyjska agencja informacyjna TASS, poprzedni dobowy rekord zarażeń wynosił 11 656. Padł on 11 maja 2020 roku. Do piątku 9 października na COVID-19 zachorowało już łącznie 1 272 238 mieszkańców Rosji. W konsekwencji kraj znajduje się na czwartym miejscu – po USA, Indiach i Brazylii – na liście państw najbardziej dotkniętych pandemią.

Epidemia COVID-19 w Rosji. Rekordowa liczba zakażeń koronawirusem

Najwięcej zakażeń miało miejsce w Moskwie – obecność koronawirusa potwierdzono tam aż u 3701 przebadanych osób. Na drugim miejscu znalazł się Petersburg z 469 zachorowaniami, 411 zakażeń odnotowano w obwodzie moskiewskim, 265 w rostowskim, a 247 przypadków – w niżynowogrodzkim.

Na temat sytuacji w kraju zabrał głos Dmitrij Pieskow, rzecznik Władimira Putina. Jak zapowiedział, istnieje prawdopodobieństwo, że rządowe centrum kryzysowe oraz przedstawiciele władz będą zmuszeni podjąć dodatkowe działania.

Wzrost liczby przypadków koronawirusa w Rosji może wymagać dodatkowych decyzji ze strony centrum kryzysowego rządu i władz regionalnych – powiedział Dmitrij Pieskow w rozmowie z TASS.
Zobacz także: Zobacz też: Toksyczne zanieczyszczenie Kamczatki. Tajemnicza substancja w Rosji

Dmitrij Pieskow nie był w stanie podać, jakie obostrzenia mogłyby zostać wprowadzone w Rosji. Zapewnił jednak, że jeśli liczba zachorowań będzie rosła, Kreml z pewnością na to adekwatnie zareaguje.

Jeśli sytuacja będzie nadal się pogarszać, a liczba zakażonych osób rosła, to oczywiście stanie się kwestią do rozważenia przez rządowe centrum kryzysowe na szczeblu regionalnym. Będzie to wymagało pewnych działań, ale jakich – nie mogę powiedzieć – przyznał Dmitrij Pieskow.

Dmitrij Pieskow zapowiedział, że działania zostaną podjęte bez czekania na konkretną liczbę zakażeń. Urzędnicy z poszczególnych regionów otrzymają wolność wdrożenia obostrzeń w sytuacji, gdy uznają je za konieczne.

Istnieje ogólny wskaźnik obłożenia szpitali w regionach, który stanowi, że tak powiem, margines bezpieczeństwa w zakresie reagowania na rosnące liczby. W zależności od tego regiony podejmą decyzje, a federalne centrum kryzysowe będzie reagować – wyjaśnił Pieskow.

Koronawirus w Polsce

Również w Polsce ostatnia doba była rekordowa. W piątek Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 4739 nowych przypadkach koronawirusa, a także o 52 kolejnych zgonach.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić