o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
SSŃ
|

Papież sprzeciwia się włoskiej ustawie. "Bezprecedensowy akt"

118
Podziel się

Watykan potwierdził we wtorek, że złożył dyplomatyczny protest w sprawie projektu włoskiej ustawy przeciwko homofobii. Władze kościelne uznały, że stanowi ona naruszenie konkordatu. To bezprecedensowa sytuacja w historii stosunków między dwoma państwami.

Papież sprzeciwia się włoskiej ustawie. "Bezprecedensowy akt"
Watykan przeciwko włoskiej ustawie o homofobii. (Getty Images)
bEDMaJXF

Tak zwane prawo Zan, będące obecnie przedmiotem debaty we włoskim parlamencie, ma na celu karanie aktów dyskryminacji i podżegania do przemocy wobec gejów, lesbijek, osób transpłciowych i osób niepełnosprawnych.

Watykan przeciwko włoskiej ustawie o homofobii

Według gazety "Corriere della Sera" Watykan argumentował w liście, że ustawa narusza Konkordat - dwustronny traktat między Rzymem a Stolicą Apostolską, ograniczając katolicką wolność przekonań i wypowiedzi. Rzecznik Watykanu Matteo Bruni potwierdził AFP, że dokument został "nieformalnie dostarczony" włoskiemu ambasadorowi przy Stolicy Apostolskiej 17 czerwca.

bEDMaJXH
To bezprecedensowy akt w historii stosunków między dwoma państwami – a przynajmniej nie ma żadnych publicznych precedensów – Bruni powiedział "Corriere", dodając, że notatkę przedstawił arcybiskup Paul Richard Gallagher, sekretarz ds. relacji z państwami w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej. 

Od czasu wyboru w 2013 roku Franciszek przyjął łagodniejszy ton w kwestii homoseksualizmu. Niemniej jednak pod jego rządami Watykan nadal broni małżeństwa jako związku między mężczyzną a kobietą, sprzeciwia się adopcji przez gejów i postrzega "ideologię gender" jako zagrożenie dla tradycyjnych wartości rodzinnych – donosi AFP.

W liście Watykan sprzeciwił się, aby szkoły katolickie brały udział w proponowanym narodowym święcie przeciwko homofobii i transfobii, które miałoby się odbyć 17 maja. Wyraził również zaniepokojenie, że z powodu prawa Zan katolicy mogą w przyszłości stanąć przed sądem za wyrażanie swoich opinii na temat kwestii LGBT.

bEDMaJXN

Ustawa przeciwko homofobii we Włoszech

Włoska ustawa stanowi, że szkoły i inne instytucje publiczne powinny organizować "ceremonie, spotkania i inne stosowne działania" z okazji Dnia Walki z Homofobią. Powinny też "promować kulturę szacunku i integracji, zwalczać uprzedzenia, dyskryminację i przemoc motywowaną orientacją seksualną i tożsamością płciową".

Krytycy postrzegają to jako otwarcie drzwi do tego, co według nich będzie "homoseksualną propagandą" w szkołach.

Centrolewicowy deputowany, który sponsoruje ustawę, Alessandro Zan z Partii Demokratycznej, odrzucił argumenty Watykanu. "Tekst [ustawy] w żaden sposób nie ogranicza wolności wypowiedzi ani wolności religijnej. I szanuje autonomię wszystkich szkół" – napisał na Twitterze.

bEDMaJXO

Lider skrajnie prawicowej Ligi, Matteo Salvini, powiedział z kolei, że jego partia jest w pełni powiązana z Kościołem. "Nie dla cenzury i procesów dla tych, którzy wierzą, że mama, tata i rodzina są sercem naszego społeczeństwa" – stwierdził, podkreślając, że jest przeciwko „wszelkiej dyskryminacji”.

Ustawa Zan była wcześniej krytykowana przez Konferencję Episkopatu Włoch. Stwierdzono wówczas, że jest to niepotrzebne, ponieważ istniejące włoskie ustawodawstwo dotyczące przestępstw z nienawiści wystarcza do zwalczania homofobii.

Ustawa Zan została uchwalona przez niższą izbę parlamentu w listopadzie, ale jej ostateczne zatwierdzenie nie jest gwarantowane, ponieważ spotyka się z ostrym sprzeciwem ze strony prawicowych partii w Senacie.

bEDMaJXP
Zobacz także: Prokuratura zbada słowa papieża Franciszka. Joanna Scheuring-Wielgus o "głupocie Zbigniewa Ziobry"
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEDMaJYi
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(118)
janek
3 miesiące temu
udaja milosiernych a od nich najwiecej cierpienia .juz im sie nie podoba ,ustawa chroniajaca roznych ludzi .
Gen Flaszka
3 miesiące temu
Wszyscy duchowni to transwestyci w kieckach a połowa to geje. Ta ustawa jest dla dobra kościoła. Z jednym wyjątkiem. Dzieci jednak trzymać od nich z daleka.
Australopitek
3 miesiące temu
‌Kościół nie znosi konkurencji. Transwestyta w sukience i gej to spore zagrożenie dla pobożnych i ich ładnych kleryków. Oby tylko klerycy nie zaczęli się modlić na marszach równości.
bEDMaJYj
Anita
3 miesiące temu
Ja się kolorowych pajaców brzydzę, a nie boję. Czyli nie jestem homofobką, tylko mam wyostrzony zmysł estetyczny i poczucie przyzwoitości.
Historia czar...
3 miesiące temu
Rzad Kanady oficjalnie przyznal sie do bledu odbierania rodzinom Indian dzieci i umieszczania ich w szkolach katolickich. Watykan z panem Frankiem na czele nie poczuwa sie do odpowiedzialnosci za masowy terror, jaki zgotowala czarna sitwa tym dzieciom. Bicie, maltretowania, gwalty, glodzenie bylo norma. Odkryto wlasnie masowe groby dzici i poszukiwania trwaja nadal. Juz plona koscioly na terenach rezerwatow w podziece za milosierdzie Frankowiczow.
stary
3 miesiące temu
W związku z powyższym, niech Papież zwróci dię do Jehowy, do ktrego wznosi modły, aby ten zsyłał tutej ludzi zgodnie z wyobrażeniami katolików.
lewak
3 miesiące temu
LGBT do szkół i przedszkoli! Tego chcemy!!
szenzi
3 miesiące temu
Jasne! Od dłuższego czasu uważam, że katolicy to nie chrześcijanie! Ta sekta to po prostu klasyczny przykład żerowania na ludzkiej naiwności, ludzi którzy starają się żyć w zgodzie z Nowym Testamentem a jednocześnie akceptują jego starszą opcję zjednoczoną w postaci Biblii.
imigrant
3 miesiące temu
Komunizm był za to bardzo tolerancyjny. W swoim czasie tolerował nawet faszyzm.
Apokalipsa
3 miesiące temu
Jeśli zapanuje prawo Boże, reszta spraw też się ułoży. Eksperymentowanie z prawem Bożym zawsze kończyło się katastrofą. A podobno tak źle jak jest teraz nigdy jeszcze w historii ludzkości nie było. Ludzkość wydaje na siebie wyrok.
cfgr
3 miesiące temu
A ci dobroduszni KATOLICY (STARCY) mają inny pogląd, A MOŻE URUCHOMIĆ STOSY I PALIĆ, JUŻ TO BYŁO ?????
nietolerancja
3 miesiące temu
Jak zwykle chodzi o kasę. Ustawa jest słuszna bo nie można nikogo prześladować tylko dlatego, że jest inny i nie podziela twoich poglądów. Historia zna wiele pogromów ludzi innych, a religie z założenia są nietolerancyjne bo zakładają, że ich wiara jest ta prawdziwa, a inne wiary nie. Coś mi się wydaje, że Italia zmierza do rozwiązania tego konkordatu i zaprzestania finansowania Watykanu. Niestety ale czasy się zmieniły i dziś ludzi innych nie da się już zamieść pod dywan. Tak się zastanawiam co ludzie potępiający tych innych chcą z nimi zrobić? Rozumiem, że chcą ich pozabijać no bo jak takie wyrodki mogą chodzić po świecie i nie ma znaczenia, że oni nikogo nie okradli, nikogo nie zabili i nikomu nie zrobili krzywdy. To jest niedopuszczalne aby oni żyli, prawda?
lol
3 miesiące temu
Ta organizacja ma wiecej krwii na rekach niz jakakolwiek inna na swiecie, dzis sila oderwana od wladzy przebrala sie w owcza skore i pozuje a obroce zycia
bEDMaJYb
Monter
3 miesiące temu
Dziwne są poglądy katolików, LGBT won, geje precz, biseksualiści na stos, ale jakże wyrozumiali i troskliwi są dla pedofilów i homoseksualistów w sutannach, jak każą nam wyrozumiałymi wobec nich... Prawda jest taka, że to tych fałszywych proroków w czarnych sukienkach należy strzec się i to ich należy izolować od innych i od możliwości szerzenia poglądów.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić