Ważny apel wirusologa w sprawie chorych kotów. Zagrożone są także zwierzęta niewychodzące

64

Wiadomo już dzięki wstępnym badaniom, że tajemnicza choroba od kilku dni dziesiątkująca koty wychodzące w Polsce to wirus grypy. Próbki pobrane od padłych zwierząt przebadał Państwowy Instytut Weterynarii w Puławach. Jak zapobiec zakażeniu i chronić domowe zwierzęta radzi profesor wirusologii Krzysztof Pyrć.

Ważny apel wirusologa w sprawie chorych kotów. Zagrożone są także zwierzęta niewychodzące
Wterynarze nie mają wątpliwości. Koty atakuje groźny wirus grypy (Twitter, pexels)

Właściciele kotów od kilku dni wstrzymują oddech śledząc coraz to nowsze doniesienia na temat tajemniczej choroby, w wyniku której masowo umierają koty. Łatwe do zbagatelizowania dolegliwości takie jak apatia czy duszności u kotów coraz częściej stają się powodem kolejek w gabinetach weterynaryjnych.

Zanim badacze na dobre orzekną czym jest tajemnicza choroba, warto zachować wzmożoną ostrożność. Szczególnie, że jak alarmuje profesor Krzysztof Pyrć, ekspert w dziedzinie wirusologii zagrożenie może dotyczyć także zwierząt niewychodzących na zewnątrz.

Moi drodzy, jeśli macie koty, rozważcie, aby przez jakiś czas nie wypuszczać ich na zewnątrz i chowajcie buty do szafki po powrocie do domu - apeluje wirusolog.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Sztuczka kota z butelką. Właścicielka przypadkowo wszystko nagrała

Z ostatecznymi osądami profesor jest ostrożny, potwierdza jednak, że na razie w Polsce jest sporo przypadków śmiertelnej choroby u kotów. "Pojawiają się różne spekulacje, łącznie z wirusem rustrela, ale na razie to tylko spekulacje" - podkreśla.

Główny lekarz weterynarii także jest dość ostrożny i podkreśla, że wciąż czekają na wyniki nowych badań, które wciąż trwają.

Praktykujący lekarze weterynarii prowadzący zakłady lecznicze dla małych zwierząt posiadają niezbędną wiedzę oraz doświadczenie w diagnozowaniu oraz leczeniu chorób. W przypadku pojawienia się jakiekolwiek niepokojących sytuacji dotyczących zdrowia zwierząt Inspekcja Weterynaryjna zaleca kontakt z lekarzem weterynarii - zaznacza.
Trwa ładowanie wpisu:twitter
Autor: BBI
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić